WP про витік секретів Пентагону: викривач працював на військовій базі США

Поділитися
WP про витік секретів Пентагону: викривач працював на військовій базі США © dic.academic.ru
Видання пише, що засновник закритої групи в соціальній мережі ділився таємними документами, просто щоб похизуватися перед інтернет-друзями і «захистити їх від небезпечного світу».

Людина, яка стоїть за масштабним витоком таємниць США - це молодий харизматичний шанувальник зброї, який поділився надсекретними документами з групою далеких знайомих, які шукали спілкування в умовах ізоляції через пандемію.

Об'єднана спільною любов'ю до зброї, військового спорядження та Бога, група з приблизно двох десятків людей - переважно чоловіків і хлопців - у 2020 році створила на популярній серед геймерів онлайн-платформі Discord клуб, до якого можна потрапити лише за запрошеннями. Але минулого року вони не звернули уваги, коли користувач, якого дехто називає OG, опублікував повідомлення, переповнене дивними абревіатурами та жаргонізмами. 

Слова були незнайомі, і мало хто прочитав довгий текст, - пояснив Washington Post один з учасників групи. Але він поважав OG, якого вважали лідером крихітного об’єднання. І цей лідер стверджував, що знає таємниці, які уряд приховує від простих людей. Молодий член групи уважно прочитав повідомлення OG, а також сотні інших, які, за його словами, регулярно надходили впродовж місяців. 

«За його словами, це були майже дослівні стенограми секретних розвідувальних документів, які OG приносив додому зі своєї роботи на «військовій базі», яку він відмовився назвати. OG стверджував, що принаймні частину свого робочого дня він проводив у захищеному приміщенні, де були заборонені мобільні телефони та інші електронні пристрої, які могли бути використані для документування секретної інформації, що містилася в урядових комп'ютерних мережах або роздруковувалася на принтерах», - пише видання.

За словами учасника групи, OG коментував деякі документи, написані від руки, перекладаючи таємничу розвідувальну мову для непосвячених. Наприклад,  він пояснив, що гриф «NOFORN» означає, що інформація, яка міститься в документі, настільки секретна, що її не можна передавати іноземцям.

OG розповів групі, що він годинами працював над секретними документами, щоб поділитися ними зі своїми товаришами на сервері Discord. Цей сервер став притулком під час пандемії, особливо для підлітків-геймерів, замкнених у своїх будинках і відрізаних від друзів у реальному світі. Учасники обмінювалися мемами, образливими жартами і просто патякали. Вони разом дивилися фільми, жартували і молилися. Але OG також читав їм лекції про світову політику і таємні урядові операції. Він хотів «тримати нас в курсі подій», - сказав один з членів групи. OG, схоже, думав, що його інсайдерські знання допоможуть іншим захиститися від неспокійного світу навколо.

«Він розумна людина. Звичайно, він знав, що робив, коли публікував ці документи. Це не був випадковий витік інформації», - сказав один з учасників групи.

Документи, які опублікував OG, стосувалися низки чутливих тем, які мали право бачити лише люди після ретельної і багатомісячної перевірки. За словами члена групи, це були надсекретні звіти про місцезнаходження і пересування високопоставлених політичних лідерів, а також тактична інформація про Збройні сили. Геополітичний аналіз. Інформація про спроби іноземних урядів втрутитися у вибори. 

«Будь-що, що може спасти вам на думку, було в цих документах», - розповів один із співрозмовників Washington Post.

Коли обробка сотень секретних файлів вручну виявилася занадто втомливою, OG почав публікувати сотні фотографій самих документів, що стало причиною скандалу, підірвало зовнішню політику США і роздратувало союзників. Washington Post пояснює, що репортаж видання про те, як таємні документи потрапили в публічний простір через закриту групу в інтернеті, частково заснована на кількох тривалих інтерв’ю з одним із учасників цієї групи в соціальній мережі Discord, який погодився говорити на умовах анонімності. Хлопцю не виповнилося 18 років. І він був підлітком, коли познайомився з OG в мережі.

Його розповідь підтвердив другий учасник, який читав багато тих самих секретних документів, якими ділився OG. Він теж дав інтерв’ю Washington Post на умовах анонімності. Обидва учасники групи в Discord сказали, що знають справжнє ім’я OG. Їм також відомо, де він живе і працює. Однак, вони відмовилися ділитися цією інформацією, поки ФБР веде розслідування в пошуках джерела витоку. Розслідування перебуває на початковій стадії, і Пентагон організував власну внутрішню перевірку на чолі з високопосадовцем.

Молодий член групи сказав, що був вражений пророчою здатністю OG передбачати великі події ще до того, як вони потрапляли в заголовки новин. Підліток був в захваті від свого друга в інтернеті, якому, за його словами, було трохи більше 20 років.

«Згуртована сім’я»

Підліток познайомився з OG приблизно чотири роки тому на іншому сервері, де збиралися шанувальники популярного на YouTube каналу під назвою Oxide. Канал був присвячений зброї, військовому спорядженню і техніці. Частині шанувальників вирішила, що їм потрібна більш закрита група, де вони могли б поговорити тактики у відео-іграх. Так в соціальній мережі Discord з’явилася група під назвою Thug Shaker Central. OG був його адміністратором і ретельно контролював членство в групі.

Наприкінці минулого року роздратований OG надіслав повідомлення всім членам групи. Він витрачав майже годину щодня на написання «цих довгих і затягнутих постів, в яких він часто додавав анотації і пояснення до речей, які ми, звичайні громадяни, не зрозуміємо», - розповів Washington Post учасник групи. Більшість користувачів більше цікавили ролики на YouTube.

«Він засмутився і неодноразово казав: «Якщо ви, хлопці, не будете реагувати на них, я перестану їх надсилати»», - розповів співрозмовник видання.

Тоді OG змінив тактику. Замість того, щоб витрачати час на переписування документів, він сфотографував їх і закинув на сервер. Це були більш яскраві та вражаючі матеріали. 

«Деякі з них містили детальні схеми бойових дій в Україні та суворо засекречені супутникові знімки наслідків російських ракетних ударів по українських об'єктах електроенергетики. Інші описували потенційну траєкторію північнокорейських балістичних ядерних ракет, які можуть досягти США», - пише видання.

Починаючи з кінця минулого року, OG ділився кількома документами на тиждень. Розміщення фотографій на сервері займало менше часу. Але це також наражало OG на більший ризик. На задньому плані деяких зображень можна було розгледіти різні предмети і меблі. Такі підказки можуть виявитися корисними для федеральних слідчих.

«Якби у вас були секретні документи, ви б захотіли хоча б трохи похизуватися, мовляв, я крутий хлопець. Тут йдеться трохи про хизування перед друзями, але також і про бажання тримати нас в курсі подій», - сказав виданню один з учасників групи.

В Thug Shaker Central було правило, що таємниці, про які повідомляв OG, не можна поширювати ще десь чи говорити про них.

«Більшість людей на сервері були достатньо розумними, щоб розуміти, що ... їх не можна публікувати деінде», - сказав учасник групи. 

Проте в Thug Shaker Central були іноземці, в тому числі користувачі з Росії і України. Тож це порушувало гриф NOFORN, яким були позначені багато документів, опублікованих OG. За оцінками учасника групи, на сервері були люди з Європи, Азії та Південної Америки, які працювали «практично у всіх можливих сферах». Хлопець розповів Washington Post, що приблизно 25 активних членів, які мали доступ до каналу «Ведмідь проти свині», присвяченому вторгненню Росії в Україну, близько половини були з-за кордону. Ті, хто найбільше цікавився секретними матеріалами, походили здебільшого зі «Східного блоку і пострадянських країн». 

Витік інформації з сервера

Усю зиму OG завантажував документи. Не було й мови про те, щоб ділитися ними деінде. Потім, без відома групи, 28 лютого інший користувач-підліток з сервера Thug Shaker Central розмістив кілька десятків фотографій з секретними документами на іншому сервері Discord, пов'язаному з YouTube-блогером wow_mao. Деякі з документів містили детальні оцінки обороноздатності України і давали зрозуміти, наскільки глибоко американська розвідка могла проникнути у військове командування Росії.

4 березня 10 документів з'явилися на Minecraft Earth Map - сервері Discord, присвяченому популярній відеогрі. Власник облікового запису, який опублікував ці зображення, розповів Washington Post, що знайшов їх на сторінці wow_mao. 

«Секретні та надсекретні документи тепер були доступні тисячам користувачів Discord, але витік не привертав увагу американської влади ще протягом місяця. Тим часом, OG припинив ділитися зображеннями в середині березня. 5 квітня секретні документи з оцінкою війни в Україні з'явилися в російських Telegram-каналах і на платформі для обміну повідомленнями 4chan, а також почали розходитися в Twitter. Одне із зображень, що демонструвало оновлення оцінки України станом на 1 березня, було грубо підроблене, щоб завищити кількість українських жертв і применшити кількість жертв з російського боку», - пише американське видання.

Наступного дня, незадовго до того, як New York Times вперше повідомила про витік, OG зайшов на сервер «розлючений до нестями, що для нього незвично», - сказав член групи.

«Він сказав, що щось сталося, і він молився Богу, щоб цього не сталося... Але тепер все в руках Божих», - пригадав хлопець.

Не викривач

Попри всю зневагу OG до федерального уряду США, не було жодних ознак, які вказували б, що він розкривав державні таємниці, вважаючи, що діє в інтересах суспільства, - сказав один з учасників групи. Публікація документів здійснювалася лише заради «користі для інтернет-родини» OG.

«Я б точно не назвав його викривачем. Я б ні в якому разі не назвав OG інформатором», - сказав співрозмовник видання, відкидаючи порівняння з Едвардом Сноуденом, який поділився з журналістами засекреченими документами про стеження за ним з боку уряду.

Хлопець підтримував зв'язок з OG протягом останніх кількох днів, навіть коли ФБР оголосило його в розшук, а Пентагон розпочав власне розслідування витоку інформації. Після закриття сервера Thug Shaker Central, OG переніс спільноту на інший сервер, щоб спілкуватися зі своєю онлайн-сім’єю далі.

За словами учасника, він «здавався дуже розгубленим і не знав, що робити». 

«Він повністю усвідомлює, що відбувається і які можуть бути наслідки. Він просто не знає, як вирішити цю ситуацію. ... Здається, він дуже розгублений через це», - сказав один з учасників групи.

У своєму останньому повідомленні своїм товаришам OG закликав їх «не висовуватися і видалити будь-яку інформацію, яка може бути пов’язана з ним» включно з копіями секретних документів.

Related video

На сьогоднішній день ніхто з федеральних правоохоронних органів США не зв'язувався з молодим членом групи, з яким спілкувалися журналісти Washington Post. На запитання, чому він був готовий допомагати OG, навіть ризикуючи власною свободою, хлопець відповів без вагань: «Він був моїм найкращим другом».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі
Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК