WP: Китай зрадить свої інтереси, якщо почне озброювати Росію

Поділитися
WP: Китай зрадить свої інтереси, якщо почне озброювати Росію © Getty Images
Американське видання пояснює, чому Пекін зробить помилку, якщо почне постачати Москві зброю для війни проти України.

Китай розглядає можливість відправки летальної зброї для армії Росії, яка воює проти України. Цей крок, якщо Сі Цзіньпін його схвалить, буде жахливою помилкою не лише для міжнародної безпеки, а й для інтересів самого Пекіна.

Про це в редакційній статті пише Washington Post, додаючи, що світ вже страждає від наслідків руйнівної війни Владіміра Путіна. Досі Китай мудро тримав дистанцію, повторюючи риторику свого партнера в Росії, але здебільшого виконуючи західні санкції. Китайська політика впродовж першого року війни,початої Москвою, була хитрою. Попри те, що Кремль попросив зброю, Китай передавав тільки нелетальну допомогу: шоломи і бронежилети. Водночас, він пожинав плоди міжнародної ізоляції Москви, купуючи дешеву російську нафту, яка більше не тече в Європу, і збільшуючи двосторонню торгівлю з Росією.

Сі Цзіньпін не засудив невиправдану війну Кремля, але він все одно зіграв важливу роль, застерігши Путіна від застосування ядерної зброї проти України. А минулого місяця Китай запропонував свій так званий мирний план, який, щоправда, цілком справедливо не викликав великого інтересу. Зрештою, це й не був план. В ньому не було описано жодних кроків, жодних етапів і заходів для побудови довіри. І Пекін навряд чи може виступати в ролі нейтральної сторони, оскільки він проголосив себе союзником кровожерливої диктатури Путіна.

«Відмова Пекіна від його політики проросійської нейтральності пришвидшить наростаючу ворожнечу зі США і виставить Китай не лише суперником для Америки, а й загрозливим ворогом у найбільшому конфлікті в Європі з часів Другої світової війни. Що б Пекін не сподівався досягти, поповнюючи виснажені арсенали Москви, цілком зрозуміло, що нова зброя і боєприпаси дозволять Росії пролити більше крові, зруйнувати більше об’єктів інфраструктури, зруйнувати більше міст і знищити більше життів в Україні, яка стала жертвою російської необгрунтованої агресії», - пише видання.

Washington Post пише, що так Китай стане міжнародним лиходієм, і не дарма. Більше того, це підтримка Росії у війні була б лицемірним кроком, який би виставив на посміховище давню позицію Китаю щодо непорушності суверенних кордонів. Престиж країни в Південній півкулі постраждав би.

«Швидше за все, це розлютить Індію, Бразилію і інші країни, що розвиваються, які намагаються зберегти нейтралітет», - йдеться в статті.

І це лише одна з причин, чому Пекін вчинить нераціонально, якщо вирішить озброїти армію Росії у війні проти України. Інша причина полягає в тому, що такий крок підірве торговельні відносини Китаю по всьому світі, спровокувавши каскад каральних реакцій з боку Заходу, що поглибить і без того непрості економічні проблеми Пекіну. Адміністрація Байдена і країни Європи попередили про таку реакцію. Президент Франції Еммануель Макрон, який збирається зустрітися з Сі Цзіньпіном наступного місяця, повинен гучно й чітко повторити цей сигнал в координації з європейськими і американськими союзниками.

«Китайські довгострокові інтереси - меркантильні і не тільки - залежать більше від Заходу, ніж від Росії. Його торгівля зі США і Європою була б вразливою до санкцій, якби Пекін підкинув дров у вогонь війни в Україні, постачаючи зброю Москві. Більше чверті китайського експорту прямує в США і країни НАТО. На інших союзників США включно з Японією і Південною Кореєю припадає ще щонайменше 10%. Натомість Росія була на 15 місці в списку напрямків китайського експорту в 2021 році. На неї припадає лише 2% китайський товарів попри те, що країни збільшили співпрацю за цей час», - пише Washington Post.

Китай - четвертий експортер зброї у світі. Постачання зброї Росії для використання у війні проти України стало б великим поворотним моментом як у війні, так і у політиці Пекіна. Невдовзі після того, як Держсекретар Ентоні Блінкен сказав, що Пекін розмірковує про такий поворот, німецьке видання Der Spiegel повідомило, що Росія веде переговори з китайською компанією про покупку 100 ударних безпілотників, які Москва могла б використати для знищення українських електромереж військ на полі бою. Washington Post з посиланням на американських чиновників повідомляло, що Пекін зважує, чи варто почати постачати Росії артилерійські снаряди, запаси яких у неї після використання в темпі 10 тисяч щодня почали закінчуватися.

Навіщо Сі Цзіньпіну так ризикувати? Одне з пояснеть полягає в тому, що китайська влада, яка все більше обурюється через те, що називає американською політикою «стримування» Китаю, вирішила зробити стратегічний крок, відмовившись від глобалізації і співпраці з Заходом. Це може пришвидшити графік потенційної китайської атаки проти Тайваню і прямої військової конфронтації з США.

«Якщо це той сигнал, який Пекін хоче послати, постачання Росії зброї для вбивства українців було б великим кроком, щоб цього досягти», - пише видання.

Інше можливе пояснення - Китай, попри висловлення невдоволення впливом війни на міжнародну безпеку і торгівлю, може вважати її корисною. Оскільки вона відвертає увагу США і Європи, а також змінює потік ресурсів. Правда в тому, що яким би не був вплив затяжної війни на Захід, він буде ще гіршим для Росії, ще більше виснажуючи її. Катастрофічне неспровоковане вторгнення показало режим Путіна таким, яким він насправді є - тиранічним, корумпованим і «роздутим». Росія, яка погрузла у війні проти суперника з втричі меншою кількістю населення і в десять разів меншим ВВП, навряд чи є тією грізною військовою силою, якою вона себе виставляла. 

Якщо Сі Цзіньпін очікував, що Путін буде надійною противагою для того, що він вважає надто великою силою США, тоді він, напевне, розчаровний. Насправді Росія стала великим тягарем на шиї Китаю. І збільшення цього тягаря через постачання зброї для невмілої армії Кремля лише погіршило б китайські позиції в світі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі