Китай готує летальну зброю для РФ – WSJ

Поділитися
Китай є світовим лідером у виробництві зброї, яка активно використовувалася в Україні: далекобійні артилерійські системи, високоточні РСЗВ, протитанкові ракети, малі тактичні безпілотники та боєприпаси.

Адміністрація Байдена розглядає можливість оприлюднення розвідданих, які, на її думку, свідчать про те, що Китай наразі перебуває в роздумах щодо того, чи постачати зброю для підтримки війни Росії в Україні. Про це з посиланням на заяви офіційних осіб США пише The Wall Street Jourmal.

Дискусії щодо публічного розголошення відбуваються напередодні п’ятничного засідання Ради Безпеки ООН, присвяченого річниці вторгнення Росії в Україну. Кульмінацією попереджень Заходу щодо можливих поставок зброї з Китаю стало зроблене на Мюнхенській конференції зауваження високопоставленому чиновнику із зовнішньої політики Китаю Ван I з боку держсека США Ентоні Блінкена та глави МЗС Британії Джеймса Клеверлі.

Після зустрічі пан Блінкен оприлюднив своє попередження, заявивши в інтерв’ю CBS News, що Китай серйозно вивчає можливість постачання зброї Росії.

Зустріч Блінкена і Вана в кулуарах Мюнхенської конференції з безпеки завершилася без жодних ознак спільної точки зору з ключових питань, згідно зі словами людей, знайомих із зустріччю. Одне з цих джерел описало WSJ  розмову як «напружену», відносини США – КНР загострилися після ситуації з китайською повітряною кулею.

Блінкен звернеться до Ради безпеки з нагоди річниці війни в Україні. Рік тому Блінкен також виступав перед Радою та поділився даними розвідки США, які вказували на вторгнення Росії.

Рада національної безпеки Білого домунаразі відмовилася від коментарів.

За словами офіційних осіб США та Європи, останніми тижнями західні країни отримали розвідувальні дані про те, що Пекін може припинити своє попереднє самовільне обмеження на постачання зброї Росії,  хоча, здається, що Китай ще не прийняв остаточного рішення. Раніше Пекін обережно обмежував свою підтримку фінансовою допомогою та купівлею нафти, але згідно з останніми оцінками розвідки, ця позиція, схоже, змінюється.

«Дотепер, — сказав WSJ високопоставлений західний чиновник, — існувала певна кількість неясності щодо того, яку практичну допомогу Китай може надати Росії». Чиновник сказав, що розвіддані США та їхніх союзників зараз «набагато менш неоднозначні».

Що відповів речник МЗС Китаю на питання про постачання зброї РФ 

Речник міністерства закордонних справ Китаю Ван не відповів прямо на запитання в середу, чи надасть Китай летальну  підтримку військовим зусиллям Росії. «Відомий факт, що країни НАТО, включаючи США, є найбільшим джерелом зброї для України, але вони продовжують стверджувати, що Китай може постачати зброю Росії», — сказав пан Ван.

Речник Держдепартаменту Нед Прайс заявив у середу, що Вашингтон «дуже уважно стежить, щоб визначити», чи продовжує Китай надавати летальну допомогу Росії.

Потенційна конфронтація з Китаєм через смертоносну допомогу виникає на тлі ескалації напруженості між Пекіном і Вашингтоном через західну кампанію тиску на Росію, яка почала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Протягом останнього року Китай допомагав Москві, купуючи російську нафту і продаючи мікрочіпи та дрони, які також мають військове застосування.

Те, що Китай може надати Росії смертоносну зброю – на основі нових даних розвідки – є помітним відходом від більш загальної практики постачання товарів подвійного призначення, які китайські компанії надавали протягом останнього року. Офіційні особи відмовилися уточнювати інформацію розвідки.

Стурбованість Пекіна погрозами Путіна застосувати ядерну зброю

Останні оцінки розвідки також підкреслили зростаючу стурбованість Пекіна погрозами Путіна застосувати ядерну зброю. Ці занепокоєння були єдиною точкою дотику із західними представниками щодо Росії на Мюнхенській конференції. У той час як Китай уже давно побоюється підбадьорювати Москву, він також стурбований економічними та політичними наслідками невдалої Росії, заявили чиновники.

Попередження в Мюнхені послідувало за низкою приватних звернень до Китаю. За словами офіційних осіб, це було скоординовано між західними союзниками в надії, що це зупинить Пекін від безповоротного кроку щодо початку постачання зброї.

Китайська торгівля зброєю оповита таємницею, і незрозуміло, яку зброю може отримати Росія. Китай є світовим лідером у виробництві зброї, яка активно використовувалася у війні в Україні, включаючи далекобійні артилерійські системи, високоточні реактивні системи залпового вогню, протитанкові ракети та ракети класу «земля-земля», малі тактичні безпілотники та боєприпаси.

Американські та європейські офіційні особи заявили, що Пекін не обов’язково надасть сучасну зброю, але, швидше за все, заповнить те, що російські сили втратили на полі бою в Україні, наприклад боєприпаси, або не змогли виробити через санкції, наприклад електроніку.

Попередження Блінкена про потенційну передачу зброї прозвучало за кілька днів до візиту пана Вана I до Москви, однієї з низки зустрічей на найвищому рівні між Китаєм і Росією, і в той час, як Пекін готується оприлюднити власний план припинення війни в Україні.

Пекін заявив, що оприлюднить 24 лютого, у річницю вторгнення, деталі пропозиції щодо встановлення миру в Україні, хоча ідея про те, що Китай виступить посередником, була сприйнята з глибоким скептицизмом у США та Європі. 

Путін оголосив у середу, що Сі Цзіньпін, лідер Китаю, відвідає Росію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі