NYT: США вже воюють з Росією і Китаєм одночасно

Поділитися
NYT: США вже воюють з Росією і Китаєм одночасно © depositphotos / Serg0403
Якщо для протистояння кривавим амбіціям Москви доводиться відправляти зброю в Україну, то битва з Пекіном триває майже непомітно, але вона може вплинути на майбутнє навіть більше, ніж результат російсько-української війни.

Якщо ви раптом не помітили, дозвольте попередити вас про свіжий поворот подій: США тепер в конфлікті з Росією і Китаєм одночасно. Генрі Кіссінджер завжди застерігав, що не варто цього робити.

Але, на жаль, у національних інтересів є вагомі причини протистояти їм обом сьогодні. Але, без сумніву, США зайшли у незвідані води. Лишається тільки сподіватися, що це не нова «вічна війна», - пише в статті для New York Times американський журналіст і трикратний Пулітцерівський лауреат Томас Фрідман.

Боротьба з Росією непряма, але очевидна, вона жорстока і посилюється. США озброюють українську армію високоточними ракетами і даними розвідки, щоб змусити росіян піти з України.

«Не применшуючи хоробрість українців, варто сказати, що підтримка США і НАТО зіграла велетенську роль в українських успіхах на полі битви. Запитайте росіян. Але як закінчиться ця війна? Ніхто не може сказати», - пише автор.

Однак, він пропонує звернути увагу на боротьбу, яку США ведуть проти Китаю. Вона менш очевидна і відбувається без пострілів. Тому що її ведуть здебільшого транзисторами, які перемикаються між значеннями 1 і 0. Але ця битва буде мати великий, якщо не більший вплив на глобальний баланс сил, ніж війна Росії проти України. І Тайвань тут взагалі нідочого.

Це битва за напівпровідники, основу технологій в інформаційну еру. Альянс, який розробить і виготовить найрозумніші чіпи у світі, буде мати найточнішу у світі зброю, найефективніші у світі заводи і найрозумніші квантові комп’ютерні інструменти, здатні зламати будь-яке шифрування. Сьогодні США і їхні партнери попереду. Але Китай рішуче намагається їх наздогнати. І тепер Захід не менш рішуче намагається цього не допустити. Гра почалась.

Минулого тижня адміністрація Джо БАйдена випустила новий пакет експортних обмежень, які фактично сказали Китаю: «Ми думаємо, що ви на три технологічні покоління позаду нас у розробці логічних чипів, чипів пам’яті і обладнання. І ми збираємося подбати, щоб ви ніколи нас не наздогнали». Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван сформулював це більш дипломатично: «Зважаючи на основоположну природу певних технологій, таких як передові логічні чіпи і чіпи пам’яті, ми повинні зберегти настільки велику перевагу, наскільки можливо».

«США фактично оголосили війну китайським можливостям розвивати застосування високоефективного обчислення в економіці і безпеці», - сказав експерт з питань Китаю і технологій у консалтинговій фірмі Albright Stonebridge Пол Тріоло.

Або, як китайське посольство у Вашингтоні назвало це, США прагнуть «високотехнологічної гегемонії». Але коли ця війна закінчиться? Ніхто не може сказати.

«Я не хочу, щоб мене розірвав Китай, який дедалі частіше використовує технології для тотального контролю вдома і повзучої проекції влади за кордоном. Але якщо ми тепер застрягли на шляху позбавлення Китаю передових технологій назавжди, знищуючи будь-яку надію на взаємовигідну співпрацю з Пекіном у проблемах клімату і кіберзлочинності, коли ми зіштовхнулися зі спільними загрозами, вирішити які можуть лише дві держави, який тоді світ ми збудуємо? Китай теж повинен ставити ці запитання», - пише Фрідмен.

В п'ятницю Департамент торгівлі США опублікував рішення, які будують потужний бар’єр, який заблокує можливості Китаю купувати найкращі напівпровідники на Заході або обладнання для їх виробництва у себе. Нові розпорядження також забороняють будь-якому американському інженеру чи вченому допомагати Китаю у розробці чіпів без спеціального дозволу. Навіть якщо американець працює над обладнанням в Китаї, яке не підпадає під обмеження експорту. Всі ці закручування гайок потрібні, щоб не дозволити розробленим в США чіпам, проданим цивільним компаніям в Китаї, потрапити в руки китайської армії.

І, мабуть, найбільш суперечливим є те, що команда Байдена додала «правило щодо іноземних продуктів», яке, як зазначає The Financial Times, «вперше було використане адміністрацією Дональда Трампа проти китайської технологічної групи Huawei» і «по суті, забороняє будь-яким американським чи неамериканським компаніям постачати цільовим китайським організаціям апаратне чи програмне забезпечення, ланцюг поставок якого містить американські технології».

І це останнє правило - це дуже серйозно. Тому що більшість передових напівпровідників розробила «складна коаліція» компаній з Америки, Європи і Азії. Можна уявити собі це так: AMD, Qualcomm, Intel, Apple і Nvidia досягають прориву в розробці чіпів, які містять мільярди транзисторів, сполучених надзвичайно щільно, щоб дати необхідну обчислювальну потужність. Компанії Synopsys і Cadence створюють складні засоби автоматизованого проектування та програмне забезпечення, за допомогою яких виробники мікросхем фактично розробляють свої новітні ідеї. Applied Materials створює та модифікує матеріали для виготовлення мільярдів транзисторів і з’єднувальних проводів у чіпі. Нідерландська компанія ASML надає інструменти для літографії у партнерстві, серед іншого, з Zeiss SMT, німецькою компанією, що спеціалізується на оптичних лінзах, яка малює трафарети на кремнієвих пластинах із цих дизайнів, використовуючи як глибоке, так і екстремальне ультрафіолетове світло — світло з дуже короткою довжиною хвилі, яка може друкувати крихітні малюнки на мікрочіпі. Intel, Lam Research, KLA та компанії від Кореї до Японії та Тайваню також відіграють ключову роль у цій коаліції.

Справа ось в чому: чим більше ми розширюємо межі фізики та матеріалознавства, щоб втиснути більше транзисторів у чіп і отримати більшу обчислювальну потужність для продовження розвитку штучного інтелекту, тим менша ймовірність того, що якась одна компанія чи країна зможе досягти абсолютного успіху на всіх етапах проектування та виробничого процесу. Для цього потрібна вся коаліція. Причина, чому компанія Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, відома як TSMC, вважається провідним виробником чіпів у світі, полягає в тому, що кожен член цієї коаліції довіряє TSMC свої найпотаємніші комерційні секрети, які вона потім об’єднує та використовує на благо всіх.

Але партнери по коаліції не довіряють Китаю, боячись, що він вкраде їхню інтелектуальну власність. Тому Пекіну лишається тільки намагатися скопіювати те, що розробили світові технологічні зірки, за допомогою своїх застарілих технологій. Власне, йому вдалося поцупити певні технології, зокрема 28-нанометрову технологію TSMC в 2017 році. Донедавна вважалося, що провідний китайський виробник чіпів Semiconductor Manufacturing International Company застряг на цьому рівні, хоча він стверджує, що зміг побудувати чіпи в масштабі 14 нанометрів і навіть 7 нанометрів, підлаштувавши для цього старше покоління глибокої ультрафіолетової літографії від ASML. Американські ж експерти кажуть, що навіть так Китай не може запустити масове виробництво таких чіпів без точності найновішої технології ASML. І експортувати її в Китай тепер заборонено.

Китайське державне видання Global Times в редакційній статті написало, що заборона лише «зміцнить волю Китаю і здатність покладатися на власну науку і технології». Bloomberg процитував неназваного китайського аналітика, який сказав, що «можливостей для примирення немає». Що ж, вітаємо у майбутньому!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі