WP: Блінкен відмовляється говорити з Росією, поки вона воює з Україною, це подобається не всім

Поділитися
WP: Блінкен відмовляється говорити з Росією, поки вона воює з Україною, це подобається не всім © flickr/U.S. Department of State
Деякі ветерани американської дипломатії у Вашингтоні вважають, що Держсекретар робить помилку, коли відмовляється від будь-яких контактів з представниками Москви.

За майже 5 місяців російського вторгнення в Україну Держсекретар Ентоні Блінкен займав незмінну позицію щодо Москви - ніяких контактів. Головний дипломат США не провів жодної зустрічі чи телефонної розмови з високопоставленими чиновниками РФ. І цієї ж холодної стратегії Блінкен дотримувався під час зустрічі міністрів закордонних справ країн G20 в Індонезії, коли головний дипломат Росії Сєргєй Лавров був з ним в одній кімнаті.

«Проблема в тому, що ми не бачимо жодних ознак готовності з боку Росії брати участь у змістовній дипломатії», - цитує слова Держсекретаря Washington Post

Деякі ветерани американської дипломатії кажуть, що відсутність контактів - це помилка, зважаючи на широкий набір інтересів США, які стосуються Москву. Війна в Україні стала причиною смерті десятків тисяч українців, змусила глобальні ціни на продовольству і енергію стрімно рости, на військова напруга між Росією і НАТО досягла нової вершини. США також намагаються повернути додому американців, які опинилися у в’язницях Росії. Серед них зірка WNBA Брітні Грінер і морський піхотинець Пол Вілан.

«Перший крок - це відкриття каналів комунікації, через які можна зрозуміти, чого хоче ворог», - сказав колишній високопоставлений чиновник Держдепартаменту Том Шеннон, який працював в американському уряді впродовж трьох десятиліть.

Блінкен не розмовляв з Лавровим з січня. І він також не захотів з ним проводити зустріч на Балі, де пройшла зустріч G20. Це при тому, що господар заходу закликав сторони почати діалог, щоб знайти рішення для конфлікту.

«Покінчити з війною раніше, а не пізніше, а також залагодити наші розбіжності за столом переговорів, а не на полі битви - це наша відповідальність», - сказав міністр закордонних справ Індонезії Ретно Марсуді.

Чиновники США назвали кілька причин, чому вони не контактують з росіянами. Зокрема, такі контакти можуть бути розцінені як неприйнятні зважаючи на те, що Кремль веде жорстоку війну проти України. Крім того, країни, такі як Франція, Туреччина і Ізраїль вже намагалися вести діалог з Росією, і ці зусилля провалилися. Це ж може статися і з американськими спробами.

«Низка інших країн вступали в контакт з Росією впродовж останніх місяців і всі вони повідомили про одне і те ж: жодних ознак, що Росія готова брати участь в дипломатії», - сказав Блінкен.

Критики кажуть, що зустрічі російських чиновників з представниками союзників - це погане порівняння.

«Якщо США не присутні, в очах Росії це не серйозна розмова. І не дивно, адже США надають більшу частину допомоги Україні, вони грають роль лідера західної коаліції», - сказав колишній член адміністрації Барака Обами Джеремі Шапіро.

Шеннон переконаний, що зміни у перебігу війни можуть відкрити можливості для дипломатичних зусиль. США потрібно перевіряти апетити Росії до пошуку виходу на різних етапах конфлікту.

«Натомість сталося так, що ми упустили період максимального впливу. У нас була ситуація, коли росіяни тікали з півночі України, коли, намагаючись захопити Київ, вони зазнали важких втрат. Відтоді вони виправили ситуацію: перенесли бої на схід і здебільшого воюють артилерією», - сказав він.

Прецедентів, коли з Кремлем вели діалог в розпал кризи, було багато: від часів Холодної війни до більш свіжих конфліктів. В часи адміністрації Джорджа Буша-молодшого Держсекретар Кондоліза Райс проводила зустрічі з Лавровим за кулісами Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку через місяць після вторгнення Росії в Грузію у 2008 році. Держсекретар Обами Джон Керрі часто говорив з Лавровим після того, як Москва анексувала Крим в 2014 році й розпалила війну на Донбасі.

«Перебування в одній кімнаті з Джоном Керрі не приносить користі нікому. Це старий жарт у Держдепартаменті, але також і важливе твердження. Робота Держсекретаря - розмовляти з друзями і ворогами, щоб з’ясувати, чого можна добитися через переговори», - наголосив Шапіро.

Деякі чиновники США стверджують, що Лавров відносно слабкий у російській політичний системі. Тому він не може грати роль партнера на переговорах. Але адвокати діалогу кажуть, це твердження ігнорує мету діалогу.

«Це правда, що Лавров не приймає рішень. Але він провідник, який відображає позицію Кремля. Ніхто не зустрічається з Лавровим, щоб укласти угоду. Але якщо потрібно зрозуміти, що думають росіяни, або послати послання Путіну, тоді він саме той, хто потрібен», - пояснив Шапіро.

Російська розгубленість через ізоляцію очевидна, хоча Москва відмовляється визнати це. Минулого місяця посол РФ у США Анатолій Антонов скаржився американському дипломату на відсутність контактів між Москвою і Вашингтоном. Їхню розмову підслухали журналісти Politico. В Індонезії Лавров наполягав, що він не був засмучений відсутністю двосторонніх зустрічей. Але він наполягав, що в цьому немає російської вини.

«Це не ми вийшли з усіх контактів, А США. Ми не бігаємо ні за ким, пропонуючи зустрічі. Якщо вони не хочуть говорити, це їхній вибір», - сказав Лавров.

Багато країн на зустрічі G20 активно закликали почати переговори, щоб закінчити російську війну проти України. Але вони чітко дали зрозуміти, що звинувачують у початку війни, а також у загостренні продовольчої і енергетичної кризи саме Москву.

«Переважна більшість делегатів критикували Ростю. Настрої меншості були більш рівномірними», - сказав WP західний чиновник, який брав участь в переговорах за зачиненими дверима.

На зустрічі G20 були присутні представники Китаю, Індії і ПАР. Через це подія закінчилася без спільної заяви, в якій би були висловлені спільні цілі. Спільного фото теж цього разу вирішили не робити. Адвокати переговорів визнають, що їхні пропозиції не гарантують, що Росія погодиться на укладання угоди, яка закінчить війну, тим більше якщо ситуація на полі битви зміщується на користь російської армії. Окупанти нещодавно взяли під контроль фактично всю Луганську область.

Попри позицію Блінкена, деякі інші чиновники США все ж вступали в контакт з представниками Москви. В березні радник Білого дому з національної безпеки Джейк Саліван провів телефонну розмову з Нікалаєм Патрушевим. В травні голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі і міністр оборони Ллойд Остін теж проводили телефонні розмови зі своїми російськими колегами. Втім, масштаби цих контактів були обмеженими. І розмови не стосувалися переговорів про закінчення російської війни проти України.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі