Держсекретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі глав МЗС країн G20 закликав Росію розблокувати експорт українського зерна, повідомляє Associated Press.
Зазначається, що дипломати з країн G20 намагалися знайти спільну мову щодо війни Росії проти України та того, як впоратися з її глобальними наслідками.
Глави МЗС G20 зробили емоційний заклик до єдності та припинення війни. Проте консенсус, здається, залишається недосяжним на тлі поглиблення розколу між Сходом і Заходом, спричиненого Китаєм і Росією з одного боку, і Сполученими Штатами та Європою з іншого.
На зустрічі вперше після вторгнення Росії в Україну державний секретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров і багато інших дипломатів опинилися в одній кімнаті.
Міністр закордонних справ Індонезії Ретно Марсуді закликала країни подолати недовіру заради планети, яка зіштовхнулася з численними викликами від пандемії коронавірусу до зміни клімату, а також унаслідок війни РФ проти України.
«Світ ще не оговтався від пандемії, але ми вже зіштовхнулися з іншою кризою: війною РФ проти України», — сказала Марсуді.
Вона також зазначила, що бідні країни та країни, що розвиваються, зараз зіштовхнулися з основним тягарем нестачі палива та зерна внаслідок вторгнення РФ в Україну, додавши, що країни G20 зобов’язані активізуватися для вирішення цього питання, щоб підкреслити важливість глобального порядку, заснованого на правилах.
Вона заявила, війна РФ проти України похитнула цей порядок, поки Лавров безвиразно перекладав папери на столі, сидівши між міністрами закордонних справ Саудівської Аравії та Мексики.
Попри те, що на відкритті зустрічі Лавров та Блінкен сиділи за одним великим столом, жоден з них не виявив інтересу до переговорів.
«Знаєте, це не ми припинили всі контакти. Це були Сполучені Штати. Це все, що я можу сказати. І ми не бігаємо за кимось, хто не пропонує зустрічі. Якщо вони не хочуть говорити, це їхній вибір», — заявив Лавров журналістам.
Невдовзі після цього Блінкен звернувся прямо до Лаврова та делегації РФ, звинувативши Росію у блокуванні експорту мільйонів тонн зерна з українських портів і в продовольчій кризі у багатьох частинах світу.
«Нашим російським колегам: Україна – не ваша країна. ЇЇ зерно — не ваше зерно. Чому ви блокуєте порти? Ви повинні випустити це зерно», – сказав Блінкен.
«Ми бачимо, що наслідки пандемії все ще залишаються в усьому світі, на жаль, ми також бачимо, що наслідки російської агресії проти України роблять ситуацію ще складнішою, ніж вона була», — сказав Блінкен на окремій зустрічі після виступу Марсуді.
Незважаючи на звернення Марсуді, існувало мало шансів на досягнення консенсусу щодо важливих питань. Офіційні особи США кажуть, що вони не дозволять відкволікати увагу від того, що, на їхню думку, має бути основною темою конференції на Балі: порушення постачання продовольства та енергоресурсів у світі, спричинене війною Росії проти України.
Намагаючись знайти «золоту середину», Індонезія, яка приймає зустріч G20, спробувала подолати всі можливі розриви, виклавши порядок денний, який за своєю суттю не викликає розбіжностей політичного характеру. Індонезія намагалася зберігати нейтралітет щодо вторгнення Росії в Україну, і президент країни Джоко Відодо був обережним у своїх коментарях.
Однак офіційні особи США також натякнули, що групового комюніке, як це було в попередні роки, щодо таких ключових питань, як тероризм, транснаціональна злочинність, клімат та економічні питання, може і не бути.
Раніше повідомлялося, що Україна щодня працює над питанням розблокування експорту зерна, проте хоче гарантій безпеки третьої сторони. Про це заявив президент Володимир Зеленський.
За його словами, переговори щодо експорту зерна ведуться безпосередньо з генсекретарем ООН Антоніу Гуттерішем та Туреччиною.