Російська війна проти України вступила в другий рік. І це тягне за собою нові виклики для президента США Джо Байдена. Незалежно від того, чи йдеться про забезпечення Києва необхідною технікою, щоб відбити вторгнення Росії, чи про те, щоб переконати західних союзників зробити більше, щоб зберегти прихильність громадської думки, - чим довше буде тривати війна, тим більшими ці проблеми будуть ставати.
Таємна поїздка американського президента в Україну минулого понеділка, а також його промова в Польщі, послали сигнал про підтвердження його вірності справі.
«Ви нагадали нам, що свобода безцінна. За неї варто битися так довго, як буде потрібно. І саме стільки ми збираємося бути з вами, пане президента. Стільки, скільки буде потрібно», - нагадує Washington Post слова Байдена, адресовані президенту України Володимиру Зеленському.
Видання визнає, що Україна показала світу сміливість і стійкість, а українська армія - надзвичайні навички на полі бою. Владімір Путін зіштовхнувся з тим, що його армія була розбита і принижена після його великого прорахунку у плануванні війни. Однак, на початку другого року російського вторгнення його результат досі невідомий.
Для Байдена внутрішньополітичні умови досі були загалом сприйнятливими, оскільки американці вважають Путіна ворогом і симпатизують українському народу. У найближчі місяці, коли в США почнеться передвиборча гонка перед виборами президента у 2024 році, дебати про американську підтримку і лідерство, швидше за все, встануть більш гострими. Деякі кандидати-республіканці, а зокрема експрезидент Дональд Трамп, більше прихильні до Путіна і займають більш ізоляціоністську позицію. В результаті, може виникнути більше запитань про зусилля чинного президента.
Росія почала свій новий наступ. Українські сили готуються провести свою наступальну операцію навесні з метою визволити окуповані російською армією території. Конфлікт може затягнутися до другої половини року або й на ще довше. Враховуючи такі умови, чи час на боці українців? Багато аналітиків сумніваються в цьому. Вони кажуть, що український наступ повинен бути успішним.
І це один з викликів для Байдена. Йому потрібно подбати, щоб в української армії було стільки військової техніки, скільки потрібно. І доставити її потрібно максимально вчасно, щоб риторика відповідала діям. В Києві Байден перерахував, скільки танків, бронетранспортерів, артилерійських систем, боєприпасів, ракетних пускових установок, систем ППО і інших засобів було передано торік. Але, можливо, буде потрібно ще і набагато більше цього року.
Досі Байден добре керував західною коаліцією. Але більша частина тягаря все ж впала на плечі США. Адміністрацію критикують за те, що чиновники змусили Зеленського постійно просити про нову зброю, перш ніж її все ж передавали. Байден намагався уникнути всього, що могло б спровокувати Путіна на дурні або катастрофічні дії. Але процес був дуже повільний. Постачання зброї і підготовка українських військових відбувалася дуже повільно.
«Наші вербальні обіцянки перевершують нашу здатність їх виконувати. Ми на шість місяців відстаємо в постачанні військової техніки, яка їм потрібна», - сказав Стівен Хардлі, який був радником президента Джорджа Буша-молодшого з національної безпеки.
Нове опитування Washington post/ABC News свідчить, що більшість (40%) опитаних американців переконані: США надають «достатню допомогу» Україні. Третина ж вважає, що допомоги «забагато», а кожен п’ятий переконаний, що її замало. Але 51% республіканців і прихильних до Республіканської партії незалежних вважають, що США роблять для Україна надто багато.
Опитування Fox News виявило, що 48% американців схвалюють відповідь Байдена на вторгнення Росії. І цей показник зріс, оскільки в серпні він становив 40%. 50% відповіли, що США варто допомагати Україні протистояти російським загарбникам «так довго, як буде потрібно для перемоги». Опитування виявили розкол за партійною лінією. Республіканці не так схвально ставляться до дій президента США. Але й самі республіканці розділені. В партії є гучні голоси, які ставлять під сумнів американські дії в той час, як ключові лідери Республіканської партії твердо підтримують допомогу.
«Можна сказати, що центр тримається», - сказав Томас Донілон, який був радником з національної безпеки президента Барака Обами.
Під час Мюнхенської конференції з безпеки глава республіканської меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл дав чітко зрозуміти, яку позицію займають лідери Республіканської партії.
«Ми прагнемо допомогти Україні. І не через розмиті моральні аргументи чи абстракції, такі як так званий «міжнародний порядок на основі правил». А тому, що ключові національні інтереси Америки на кону. Тому що наша безпека пов’язана, а наші економіки переплітаються», - пояснив він.
Але США надають Україні левову частку необхідної техніки. МакКоннелл закликав європейських союзників робити більше. І республіканці, швидше за все, будуть тиснути на Байдена в цьому напрямку.
Після початку президентської кампанії 2024 року республіканці, швидше за все, зіштовхнуться з ескалацією дебатів про Україну в середині їхньої партії. Трамп давно зайняв поблажливу позицію у ставленні до Путна і ворожу до НАТО. Губернатор Флориди Рон ДеСантіс ставить під сумнів політику Байдена. В ефірі Fox News він сказав, що не в інтересах США вступати в «опосередковану війну з Китаєм і втручатися в такі питання, як Крим».
Чи зробив Байден достатньо, щоб пояснити, чому підтримка України в інтересах безпеки США? Це питання буде частиною дебатів під час другого року війни. Під час звернення про стан країни він присвятив Україні лише кілька абзаців. Але його поїздка в Київ підкреслила, наскільки сильні його почуття в питанні підтримки України.
Соціолог-демократ Джефф Гарін сказав, що більшість американців розглядають ситуацію крізь призму ставлення до Путіна, а не з огляду на кількість грошей, які США витрачають.
«Гадаю, Байден пояснив, чому Україна має значення з моральної точки зору. Може настати час, коли йому доведеться більше пояснювати людям, чому це наш стратегічний інтерес на додачу до морального. Не думаю, що цей момент вже настав», - сказав Гарін.
Однак, Washington Post пише, що найближчі місяці можуть підштовхнути Байдена почати такі пояснення.