ВООЗ: Штам коронавірусу, який називають "британським" виявлено в 111 країнах світу

Поділитися
ВООЗ: Штам коронавірусу, який називають Фото: myseldon.com
Минулого тижня у світі виросла статистика захворювання коронавірусом.

Новий штам коронавірусу, який вперше був зафіксований у Великій Британії, і через це називають "британським", виявлений вже в 111 країнах світу.

Про це йдеться в щотижневому епідеміологічному бюлетені Всесвітньої організації охорони здоров'я, розміщеному на сайті організації.

За даними ВООЗ, "британський" штам коронавірусу - різновид коронавірусу VOC-202012/01, лінії B.1.1.7, тільки минулого тижня було виявлено ще в 5 країнах.

"Південноафриканський" штам коронавірусу, який отримав маркування 501Y.V2, лінії B.1.351, зафіксували додатково в 3 країнах, а всього в 58.

Різновид коронавірусу, вперше виявленого в Бразилії і Японії, був підтверджений додатково в 3 країнах, тепер він присутній в 32 державах.

Згідно з інформацією ВООЗ, за тиждень з 1 по 7 березня у світі було зафіксовано 2 734 381 новий випадок захворювання коронавірусом, що на 2% більше, ніж за попередній тижневий період.

Зростання захворюваності пояснюється збільшенням кількості хворих в країнах східного Середземномор'я (+ 10%), африканському регіоні (+ 10%) і Європі (+ 4%), тоді як незначні спади спостерігалися в Північній і Південній Америці (зменшення на 2%), Південно-Східній Азії (на 2%) і Західно-Тихоокеанському регіоні (на 6%).

Кількість смертей за минулий тиждень склала 60 323 (що на 6% менше періоду тижнем раніше).

Відомі п'ять найбільш значущих штамів коронавірусу.

Нижче в списку зазначено місце першого виявлення кожного з них і офіційні назви штамів або позначення, використовувані дослідниками. Наведено важливі мутації кожного штаму (назви мутацій складаються з букв і цифр, що позначають позицію мутації в геномі вірусу) і відома інформація про те, що ці мутації роблять. 

Іспанія

Штам 20A. EU1, вперше виділений в Іспанії, містить мутацію A222V в послідовності білка шипа. Шип-структура вірусу SARS-CoV-2, яка зв'язується з рецепторами клітин ACE2 людини, допомагаючи вірусу проникати всередину цих клітин при зараженні. Крім того, саме з шипами зв'язуються антитіла людини, що виробляються для імунної відповіді на інфекцію.

Лабораторні дослідження показали, що людські антитіла трохи менш ефективно нейтралізують віруси з мутацією A222V. за кілька місяців штам 20A.EU1 став домінантним в Європі. Однак, епідеміологи не спостерігали доказів того, що цей штам швидше передається від людини до людини, ніж оригінальний вірус. Дослідники вважають, що штам, який на той момент домінував в Іспанії, поширився по всьому континенту, коли в Європі почали послаблювати обмеження на переміщення.

Великобританія

Британські вчені спостерігали за штамом B.1.1.7 деякий час, перш ніж оголосили в грудні, що він може передаватися як мінімум на 50% активніше, ніж вірус дикого типу. Ця заява була заснована на епідеміологічних даних, що вказують, що вірус нового штаму швидко поширюється серед населення, і призвело до заборон на перетин кордонів і посилення карантинних заходів у Великій Британії.

Штам B. 1.1.7 містить 17 мутацій, деякі з них зачіпають білок шипа. Було виявлено, що одна з цих мутацій, N501Y, допомагає вірусу міцніше зв'язуватися з рецепторами клітин ACE2. Однак поки неясно, чи обумовлена підвищена контагіозність (заразність) даного штаму тільки цією мутацією або ще якими-небудь змінами структури шипа.

Попри початкове занепокоєння, не було знайдено підтверджень того, що цей штам більш заразний для дітей в порівнянні з оригінальним, заявляв Шерон Пікок, виконавчий директор консорціуму Великобританії з геноміки COVID-19 (COG-UK), групи, що аналізує генетичні зміни вірусу. Pfizer і Moderna вважають, що їх вакцини від COVID-19 будуть працювати й проти штаму B. 1.1.7. Недавні дані з Великої Британії вказують на те, що новий штам може бути більш летальний в порівнянні з диким типом, але це поки тільки попередні результати.

Штам B. 1.1.7 виділяється на тлі інших, тому що він накопичив так багато мутацій. Лорінг та інші дослідники вважають, що ці мутації могли виникнути при тривалому зараженні одного пацієнта з ослабленим імунітетом, через що організм пацієнта не міг побороти вірус. За словами Скотта Вівера, мікробіолога з медичного підрозділу Техаського університету в Галвестоні, можливо, тільки деякі з цих генетичних змін дали штаму еволюційну перевагу і дозволили йому швидко поширитися по Великобританії. Решта мутацій просто залишилися в геномі за компанію.

ПАР

Штам B.1.351 з'явився в поле зору вчених приблизно в той же час, що і британський B.1.1.7. B.1.351 швидко поширився і став домінантним варіантом вірусу в ПАР. Як і європейський штам, B. 1.351 містить мутацію N501Y, хоча дані вказують, що два цих штами виникли незалежно один від одного. Але вчених більше турбує інша мутація в африканському штамі, що позначається E484K.ця зміна в геномі, можливо, допомагає вірусу уникати імунної відповіді та дії вакцин.

Еволюційний біолог і біоінформатик з онкологічного дослідницького центру Фреда Хатчінсона в Сіетлі Джез Блум з командою за допомогою клітин дріжджів створили серію вірусних білків-шипів, що містять практично всі з понад 3800 можливих змін в структурі, які можуть бути викликані генетичними мутаціями. Потім дослідники протестували, наскільки добре антитіла зв'язувалися з кожним з цих видозмінених шипів. Вони виявили, що в результаті мутації E484K та інших схожих мутацій у цій конкретній ділянці білка антитіла деяких людей в 10 разів гірше зв'язувалися з шипами коронавірусу. Команда Блума також показала, що деякі коктейлі з антитіл (подібні коктейлі наразі тестують фармацевтичні та біотехнологічні компанії Regeneron і Eli Lilly) можуть бути менш ефективними при наявності мутацій, які є в штамі B. 1.351.

Наприкінці січня вчені з ПАР опублікували препринт (наукова стаття, яка ще не пройшла незалежну рецензію), в якому показали, що сироватка крові пацієнтів з COVID-19, що містить антитіла, значно менш ефективно могла нейтралізувати новий штам. В іншому препринті, опублікованому 26 січня, вчені повідомляють, що вони додали вірус B. 1.351 в сироватку крові, взяту у людей, яким раніше ввели вакцину виробництва Pfizer або Moderna. В результаті антитіла в такій сироватці проявляли знижену нейтралізуючу активність стосовно мутантного вірусу в порівнянні з вірусом дикого типу.

Однак антитіла в пробірці - не те ж саме, що вакцина в організмі живої людини. В результаті застосування будь-якої зі згаданих вакцин організм виробляє стільки антитіл, що навіть при зниженій активності їх може бути достатньо для нейтралізації вірусу. Вакцини також запускають роботу інших захисних механізмів імунної системи. Проте Moderna почала розробку бустерної вакцини, специфічної щодо нових штамів.

Бразилія

У січні вчені повідомили про виявлення двох нових варіантів коронавірусу в Бразилії, що походять від загального предка. Але хоча ці два штами мають спільні мутації з варіантами, виявленими в інших регіонах, цілком імовірно, що вони виникли незалежно.

З цих двох штамів вчених більше турбує P. 1. Він містить більше мутацій, ніж Р.2 (хоча обидва штами мають мутацію E484K), і вже був виявлений в Японії та інших країнах. Можливо, Р. 1 накопичив свої мутації в організмі пацієнта з ослабленим імунітетом. Але генетик Емма Ходкрофт з Бернського університету у Швейцарії каже, що в цьому випадку може бути складніше визначити точний час і місце виникнення штаму, оскільки в Бразилії секретують набагато менше зразків вірусу, ніж у Великобританії.

Ходкрофт зазначає, що у 2020 році й в Бразилії, і в ПАР були великі спалахи COVID-19. При такій великій кількості заражених людей, що виробляють антитіла до вірусу, штам, здатний уникати розпізнавання імунною системою і повторно заражати вже перехворілих людей, міг мати значну перевагу і широко поширитися в популяції.

Поширення і зміна вірусів

Хоча здається раптовим поява декількох варіантів білка шипа є причиною для занепокоєння, за словами дослідників, поки немає доказів, що коронавірус зазнав будь-які принципові зміни, що дозволяють йому мутувати швидше. Більш імовірно, що велика кількість заражень COVID-19 по всьому світу надає вірусу безліч можливостей для поступових невеликих змін. Кожна заражена людина - це, по суті, додатковий шанс для виникнення нового штаму SARS-CoV-2. На думку вчених, вірус вдосконалюється у своїй ролі, повідомляється на сайті Фонду СНІІД.ЦЕНТР.

У світі станом на ранок 10 березня зафіксували 118 161 892 випадки зараження коронавірусів. Водночас одужали від цієї хвороби 93 855 527 осіб, померли 2 622 137 осіб.

Раніше повідомлялося, що з четверга, 11 березня, в Естонії на тлі стрімкого зростання числа хворих коронавірусів почнуть діяти жорсткі карантинні заходи з боротьби з розповсюдженням COVID-19. Про це йдеться на сайті уряду.

Відзначається, що масштабні обмеження триватимуть до 11 квітня і будуть пом'якшені тільки після того, як поширення коронавірусу знизиться до рівня, який "не загрожуватиме дієздатності системи охорони здоров'я".

Також повідомлялося, що близько 40% нових випадків зараження коронавірусів у ФРН є "британським" штамом Б117.

Про це повідомив керівник Інституту Роберта Коха Лотар Вілер, пише Deutsche Welle.

"Частка варіанту вірусу Б117 становить близько 40% від нових випадків зараження. Проглядається домінантний характер цього варіанту", - заявив Вілер.

Експерти відзначають, що цей варіант вірусу більш заразний і схильний до швидкого поширення.

5 березня в Німеччині загальне число тих, що заразилися коронавірусів за період пандемії склало 2 млн 482 тисяч 522 людини, померли 71 тисяча 504 людини.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі