Влада Китаю «оголосила війну» приватному бізнесу — FT

Поділитися
Влада Китаю «оголосила війну» приватному бізнесу — FT © World Economic Forum / Flickr
Комуністична партія Китаю намагається взяти під контроль приватний сектор економіки.

Чотири роки тому, коли головний фонд грошового ринку компанії Ant Group досягав піку активів на суму понад 260 млрд доларів, багато державних банків Китаю та регуляторів почали хвилюватися. У ході низки телефонних дзвінків та зустрічей із засновником компанії Alibaba Group Джеком Ма, керівники банків та регуляторні органи вимагали припинити фінансування його фонду Yu’E Bao. Yu’E Bao занадто активно зростав, тому банки були стурбовані впливом на ліквідність і хотіли, щоб Ant Group вдалася до відповідних заходів для мінімізації впливу. Розмови були досить напруженими. Зрештою, Джеку Ма довелося відступити, і Yu’E Bao запровадив обмеження на кількість людей, які можуть внести депозит. За період з березня по грудень 2018 року активи Ant Group впали на третину до 168 млрд доларів і у вересні минулого року становили 183 млрд доларів, пише Financial Times.

Ці суперечки стали передвісником набагато масштабнішого протистояння, яке зараз включає «боротьбу» Комуністичної партії Китаю та лідера Сі Цзіньпіна не лише проти Ant Group, а й проти Alibaba та групи компаній електронної комерції, заснованих Джеком Ма. Протистояння, яке спричинило бурхливі дискусії щодо місця перебування бізнесмена Джека Ма може стати визначальним моментом для майбутнього приватного бізнесу в Китаї.

24 грудня регулятор ринку Китаю оголосив, що запускає антимонопольну кампанію відносно Alibaba і направив слідчих до штаб-квартири компанії у місті Ханчжоу на сході Китаю, рідному місті Джека Ма. Ця заява була зроблена лише через два тижні після того, як політбюро партії заявило, що буде «брати курс» на контроль приватного бізнесу, з метою запобігти "безладному збільшенню капіталу".

У сукупності ці заходи становлять безпрецедентний тиск на ділову імперію, чиї всюдисущі послуги є центральними для функціонування новаторської економіки Китаю в мережі Інтернет. В компанії Ant Group кажуть, що її платіжним додатком Alipay регулярно користувалися 700 мільйонів людей, а це майже половина всього населення Китаю, та 80 мільйонів представників торговельного бізнесу, які обробляли платежі на суму 118 мільйонів юанів (18,2 мільйона доларів) за останній фінансовий рік.

Акції Alibaba впали майже на 30% з моменту початку суперечки з регуляторними органами наприкінці жовтня, що суттєво вплинуло на чистий капітал Джека Ма, якого з тих пір не бачили «на публіці». За той же період, його «статки» зменшилися з 62 млрд до 49 млрд доларів. Не так давно Джек Ма був найбагатшою людиною Китаю, але зараз він посідає четверте місце у рейтингу.

Результати суперечок з владою багато говорять про те, яку економіку розвиває Китай. Якщо Ant Group і Alibaba будуть скалічені регуляторами або їх засновник особисто буде переслідуваний правоохоронними органами - це стане важливим моментом у суперечливих відносинах партії з приватним сектором Китаю, навіть попри те, що Джек Ма і сам є членом Комуністичної партії.

З того часу, як китайський політик Ден Сяопін 40 років тому розпочав еру "реформ і відкриття", КПК стає все більш залежною від компаній приватного сектору для економічного зростання, створення робочих місць та податкових надходжень. Але схильність партії до надмірного контролю, особливо з того часу, як Сі Цзіньпін прийшов до влади майже десять років тому, також провокує періодичні репресії щодо приватного сектору та відомих підприємців.

Розслідування діяльності Ant Group і Alibaba можуть призвести до політики, яка не відрізняються від тієї, що проводиться в США та ЄС проти великих фінансових та технологічних компаній. Такий розвиток подій залишив би дві флагманські компанії Джека Ма скромними, але все ще потужними та високоприбутковими національними лідерами. Це могло б виглядати як відповідне політичне послання.

"Китайські інтернет-магнати все ще можуть насолоджуватися процвітанням свого бізнесу і величезними прибутками, якщо у них вийде переконати вище керівництво у своїй лояльності. Вище керівництво хоче упевнитися в тому, щоб ні Джек Ма, ні хтось інший більше ніколи не переходив червону межу, намагаючись здійснити особистий вплив на державну політику - принаймні не публічно. Уряд підтримає підприємців за умови, що вони будуть служити національним інтересам", - говорить Чень Лонг з пекінської консалтингової компанії.

Джек Ма не з'являвся на публіці з 24 жовтня, відколи виголосив гучну промову з критикою тих самих державних банків, з якими він зіштовхнувся через швидке зростання фонду Yu’E Bao, а також регуляторів, які, за його словами, часто жертвують інноваціями заради стабільності. За словами аналітиків, така промова бізнесмена розлютила Сі Цзіньпіна.

"Інновації без ризику приречені на провал. У світі не існує такого поняття, як інновації без ризику. Дуже часто сама спроба мінімізувати ризик до нуля є найбільшою проблемою", - сказав Ма.

Він виступав на тому самому форумі, де раніше впливовий китайський політик Ван Цишань наголошував на надзвичайно важливому рівні стабільності фінансової системи.

«Потрібно докласти зусиль для запобігання та зменшення фінансових ризиків, безпека завжди на першому місці. Хоча нові фінансові технології підвищили ефективність та принесли зручність, фінансові ризики внаслідок цього зросли», - сказав Ван Цишань.

У безпрецедентному публічному докорі через два місяці, 26 грудня, центральний банк Китаю розкритикував Ant Group за те, що компанія занадто легковажно ставиться до фінансових ризиків та користується регуляторними лазівками. Але попри все невдоволення діяльністю компанії Ant Group, регуляторні органи Китаю не можуть ігнорувати корисні наслідки фінансової революції, яку компанія спровокувала в країні.

«Ant Group зіграла новаторську роль у розвитку фінансових технологій та поліпшенні ефективності й інклюзивності фінансових послуг», - визнав віце-губернатор Народного банку Китаю Пан Гуншен у своїх коментарях. Однак він додав, що центральний банк був "непохитним" у своєму зобов'язанні "захищати права власності та сприяти підприємництву".

Джек Ма вже давно користується підтримкою чиновників у ряді міністерств, а також провідних фінансових регуляторів, які високо оцінюють внесок Ant, Alibaba та їх конкурентів, які модифікували економіку Китаю та зробили китайський сектор онлайн-послуг світовим лідером. Коли статус Джека Ма як члена партії був вперше підтверджений лише два роки тому, це відбувалося в контексті вручення нагороди, яку він отримував від Центрального комітету партії за "перетворення Китаю на провідного гравця в галузі міжнародної електронної комерції, інтернет-фінансів та хмарних обчислень" .

Електронна комерція і платіжні сервіси Alibaba та Ant стали ще більш потужними в розпал битви Китаю з пандемією коронавірусу, надаючи основні послуги сотням мільйонів людей, які потрапили під дію карантинних обмежень.

У регуляторних органах існують різні напрямки думок щодо росту приватного сектору. До моменту суперечливого виступу Джека Ма багато представників регуляторних органів підтримували бізнесмена, однак, Сі Цзіньпін дійшов висновку, що промова Ма перейшла критичну межу.

Уникнення появи на публіці є незвичним для Джека Ма. Бізнесмен також пропустив листопадовий фінал свого африканського реаліті-шоу – «Африканські бізнес-герої».

Як найуспішніший приватний підприємець Китаю, Джек Ма отримав унікальний статус у власній країні та за кордоном. Його вільне володіння англійською мовою зробило бізнесмена справжньою знаменитістю на міжнародних конференціях. Коли Сі Цзіньпін приймав у Ханчжоу саміт лідерів G20 у 2016 році, деякі його гості також проводили зустрічі з Джеком Ма, що викликало роздратування китайського лідера.

Багато друзів та колег Джека Ма рішуче заперечують припущення, що бізнесмен перебуває у будь-якій юридичній небезпеці, не кажучи вже про те, що він переховується. Друзі Джека Ма запевняють, що він не подорожує через пандемію коронавірусу. Колеги бізнесмена додають, що Ма тепер може шкодувати про наслідки своєї промови 24 жовтня, але він висловив свою думку і досі пристрасно вірить у власні переконання.

Фонд Yu'E Bao, що в перекладі означає «скарб на балансі рахунку», був заснований у 2013 році і дозволив кожному охочому жителю Китаю, внести депозит у фонд грошового ринку в розмірі лише 1 юаня і отримати більше відсотків, ніж вони могли б на китайському ощадному депозитному рахунку. Лише через чотири роки Yu'E Bao став найбільшим у світі фондом грошового ринку, випередивши урядовий фонд грошового ринку США JPMorgan.

Успіх фонду був драматичною демонстрацією потенціалу Ant. Але це також було загрозою для однієї з найпотужніших груп інтересів Китаю - державних банків та чиновників, які їх регулюють. Центральний банк також був стурбований. У своєму щорічному звіті про фінансову стабільність, опублікованому наприкінці 2018 року, центральний китайський банк заявив, що він "посилить регулювання важливих фондів грошового ринку".

"Коли водій таксі може внести один юань у фонд грошового ринку та отримати відсотки, це великий прорив. Джек Ма відчуває, що його компанія корисна для суспільства", - говорить колишній співробітник Alibaba.

Компанії Ма раніше уникали регуляторних суперечок, хоча Ant та Alibaba ніколи не зіштовхувалися з таким жорстким контролем, як зараз.

"Фінансові регулятори були неабияк стурбовані зростанням здатності Ant протистояти контролю держави. Попередні спроби взяти Ant під більший контроль насправді не працювали, бо компанія була занадто потужною. Очевидно, зараз спостерігається драматичний зсув", - каже радник китайського уряду.

Співзасновник транскордонної платформи для платежів XTransfer Білл Денг припускає, що Джек Ма, можливо, переоцінив свої можливості.

"Довгий час регулятори дозволяли Ant розширюватися, і я думаю, що керівництво компанії стало занадто самовдоволеним. Якщо сотні людей вас хвалять, ви можете отримати надмірний оптимізм. Політика фінансового зменшення заборгованості є тенденцією вже кілька років, і уряд надзвичайно обережний у питаннях фінансування", - говорить він.

Скасування IPO компанії Ant викликало каскад офіційної та державної медіа-критики фінтех-компаній. Регулятори також чітко заявили, що хочуть, щоб група компаній Ant перетворила багато своїх секторів, включаючи платежі, кредитування, страхування та управління майном, на новий, більш жорстко регламентований холдинг. Це збільшить вимоги до капіталу Ant.

Влада розглядає модель холдингової компанії як спосіб стримування великих фінансових конгломератів, одночасно підвищуючи їхню прозорість.

Китайський уряд не хоче «вбивати» Ant, а лише переконатися, що компанія росте «правильним шляхом». Ant Group може подолати всі нинішні перешкоди. Якщо компанія матиме терпіння, вона знову зможе відродити активне зростання. Що стосується антимонопольного розслідування відносно Alibaba, то компанії може загрожувати великий штраф, якщо буде визнано, що Alibaba порушила антимонопольний закон Китаю, резюмує видання.

Ма - колишній вчитель англійської мови, він заснував Alibaba в 1999 році. Зараз це найбільша китайська компанія з ринковою капіталізацією 460 мільярдів доларів. Серед іншого компанія володіє торговою майданчиком AliExpress.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі