Війна Росії в Україні відродила плани ЄС стати ще більшим — CNBC

Поділитися
Раніше країни Західних Балкан не наважувались на вступ до ЄС, бо не вірили в позитивне рішення.

Російсько-українська війна має несподіваний наслідок — вона надала нового імпульсу Євросоюзу та його планам з розширення на стратегічно важливі Західні Балкани. Але чи готовий сусідній регіон зробити кроки, необхідні для приєднання до союзу, залишається незрозумілим, зазначає видання СNBC.

Західні Балкани, до складу яких входять Албанія, Боснія і Герцеговина, Північна Македонія, Чорногорія, Косово і Сербія, являють собою помітну прогалину на карті членства в ЄС у Південно-Східній Європі. Хоча кожна з цих країн подавала заявки на отримання статусу кандидата або потенційного кандидата в члени ЄС протягом останніх двох десятиліть після розпаду соціалістичної федерації Югославії в 1992 році, прогрес у питанні вступу до ЄС був загалом повільним.

 "Я бачу, що Євросоюз більше готовий до Балкан, ніж Балкани до Євросоюзу", — вважає спеціальний представник ЄС із Західних Балкан Мирослав Лайчак.

Вступ до блоку — це суворий і часто тривалий процес, що включає кілька етапів переговорів і реформ, щоб забезпечити відповідність держави-кандидата судовим, адміністративним та економічним стандартам ЄС. За словами Лайчака, у минулому країни Західних Балкан не наважувалися на проведення таких реформ, бо "не вірили в справжнє європейське майбутнє" або в те, що вони можуть реально виконати всі вимоги. Але все змінилося з початком військового конфлікту на порозі Європи в лютому 2022 року.

"Україна, Молдова і Грузія привнесли свіжу енергію і прихильність — те, що було майже втрачено на Балканах", — вважає Мирослав Лайчак.

Протягом кількох днів після 24 лютого Україна, сусідня Молдова, а незабаром після цього і Грузія подали заявки на отримання статусу кандидата в члени ЄС. Хоча ці три країни перебувають за межами Західних Балкан, будучи частиною колишнього Східного блоку, Лайчак сказав, що прогрес має просунути регіон вперед у переговорах про вступ.

Прискорене розширення ЄС відбудеться в момент, коли блок прагне посилити свою позицію з огляду на війну в Україні та розкол світового порядку. За словами Лайчака, це призвело до того, що атмосфера в Брюсселі стала "більш політичною".

Крім того, Москва і Пекін прагнуть зміцнити свій економічний і політичний вплив на Західних Балканах, намагаючись дестабілізувати ситуацію в регіоні в цілому. Але Лайчак наполягає, що жодна з цих країн не може конкурувати з Брюсселем у плані інвестиційних і торговельних пропозицій.

"Надійний процес розширення — це найкраща відповідь на втручання третіх сторін", — сказав Лайчак.

Чи зможе Росія повернутися на Західні Балкани — читайте у статті Володимира Цибульника.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі