Вихід з ЄС може "роздерти" Британію на частини – FT

Поділитися
Вихід з ЄС може Британія ризикує своєю цілісністю, голосуючи щодо виходу з ЄС. © abceconomics.com
Ставлення до Євросоюзу у англійців, ірландців і шотландців дуже різне.

Насправді є два союзи, чия доля залежить від наслідків референдуму 23 червня. Якщо Великобританія проголосує за вихід з ЄС, для європейського об'єднання наслідки будуть серйозними, хоч і не смертельними, оскільки 27 країн-членів залишаться. Німеччина і Франція, без сумніву, вже думають над тим, як зміцнити єдність решти ЄС без Британії.

А другий союз – власне саме Об'єднане Королівство – дуже ризикує запустити "відцентрові сили", проголосувавши "проти". Про це на сторінках Financial Times пише Філіп Стівенс.

Він зауважує, що прихильники виходу з ЄС стали голосом пронизливого англійського націоналізму. На чолі з Консерваторами вони не помітили, як опустилися до популізму партії UKIP Найджела Фараджа. Спільні гасла націлені проти іммігрантів, проти інтелектуалів, проти істеблішменту, проти всього, про що можна тільки подумати.

Не зважаючи на те, яким буде результат, різні регіони і нації в складі Великобританії будуть голосувати по-різному. Якщо поглянути на карту думок в країні, то принаймні три регіони точного збираються виступити за збереження чинних відносин з Європою. Лондон, Північна Ірландія і Шотландія демонструють чітку прихильність до ЄС. Уельс ще під питанням.

Прихильність Лондона до Європи пояснюється його "континентальним ухилом". Столиця стала світовим центром, який приймає працівників і мігрантів з усієї Європи і світу. Лондон став шостим у списку популярних міст серед французів. Щороку 300 тисяч громадян Франції відвідують британську столицю. Лондон на першому чи другому місці серед популярних напрямків для іммігрантів з Італії, Польщі, Іспанії, Португалії і багатьох інших країн в межах і за межами ЄС. Місто багатокультурне і не характеризується "накрохмаленим англійським аристократизмом", як графства навколо нього. Британську столицю не лякають іммігранти.

"Гадаю, Лондон швидше запровадить візи для відвідувачів з деяких своїх передмість, ніж для польських лікарів чи індійських інженерів", - пише автор.

У Північної Ірландії є інші причини підтримувати членство Британії в ЄС. Католики-націоналісти в регіоні прихильні до ЄС. Протестанти ж між собою поділилися, і опитування свідчать, що більшість все ж схиляється до відповіді "ні". Але загалом більшість мешканців Північної Ірландії все ж хочуть сказати ЄС "так". Рани конфлікту в регіоні ще досить болючі. Британія і Ірландія, опираючись на свою інтеграцію в ЄС, змогли подолати націоналізм і встановити міцний мир. Зростання рівня життя в Північній Ірландії за рахунок розвитку економіки і інвестицій від Брюсселя допомогли зробити кордон з Ірландією відкритим і умовним.

Але в разі виходу Британії з ЄС фронт між Північною Ірландією і Ірландською Республікою знову повернеться, оскільки з'явиться фактичний кордон між країною Євросоюзу і країною за його межами. Спільний ринок зникне, а прикордонний контроль – навпаки, повернеться. Це поставить під загрозу стабільність регіону. Англія може вирішити, що Північна Ірландія стала для неї тягарем, а це підштовхне Шотландію і Гібралтар до розриву з Об'єднаним Королівством.

Євроскептики так і не змогли здобути широку популярність Шотландії, яка збирається теж підтримати членство в ЄС. Вихід стане подарунком для шотландських націоналістів, які добиваються незалежності для свого королівства. Минулий референдум з цього питання провалився, тому що молодь хотіла зберегти доступ до ЄС. Без членства цей аргумент зникне і націоналісти проголосять нове голосування.

Раніше прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон назвав вихід Великобританії з Євросоюзу"актом економічного і політичного самоушкодження", який завдасть серйозної шкоди британським авіакомпаніям, виробникам автомобілів і фінансовим компаніям.

Детальніше про інтереси Лондона, Брюсселя та Вашингтона в ситуації, настроях британського суспільства і переговорах про умови збереження Великобританією членства в ЄС читайте на DT.UA статті Чи залишить Британія Євросоюз?

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі