Відступ Китаю може зламати планету — Bloomberg

Поділитися
Пекін повинен дотримати свої обіцянки щодо вуглецевої нейтральності.

Попри те, що світ з ейфорією зустрів обіцянку лідера Китаю Сі Цзіньпіна про те, що країна здобуде вуглецеву нейтральність до 2060 року, виконання цієї обіцянки зараз знаходиться під загрозою. До того ж, на фоні пандемії коронавірусу між Китаєм та Заходом зростає політична прірва. Щоб зрозуміти, чому, можна розглянути промову Сі Цзіньпіна на міжнародному саміті з питань зміни клімату, який відбувся 12 грудня. Повторюючи свої попередні обіцянки, китайський лідер не пояснив важливий момент: чи дійсно Китай готовий провести декарбонізацію енергетичної системи, пише Bloomberg.

Те, що робить Пекін, щоб декарбонізувати свою економіку у 2021 році та протягом наступного десятиліття, має значення більше, ніж у будь-якій іншій країні. На частку Китаю вже припадає 29% викидів парникових газів у світі, що вдвічі перевищує частку США та втричі більше, ніж частка Європейського Союзу. Колись Китай розглядали як країну, що розвивається, з відносно низьким рівнем забруднення, тепер держава випереджає Європу за шкідливими викидами.

Тоді як забруднення вуглецем у США та Європі падає і знижується приблизно на 16% та 22% відповідно від піків у середині 2000-х років, викиди Китаю за той самий період зросли на 36%.

Ризик полягає в тому, що сьогоднішнє економічне зростання Китаю матиме наслідки далеко в майбутньому. Діоксид вуглецю, коли викидається, залишається в атмосфері століттями. Електростанції та заводи, що працюють на викопному паливі, після введення в експлуатацію отримують робочу силу та ланцюги поставок. Вони представлятимуть потужні групи інтересів у найближчі роки, протидіючи зусиллям щодо їх закриття та переходу до відновлюваних джерел енергії.

Останній виступ Сі Цзіньпіна вказує, що питання відносно груп інтересів вже спотворюють пріоритети. За його словами, встановлена ​​потужність сонячної та вітрової енергії до 2030 року зросте щонайменше до 1200 гігават, порівняно з 440 ГВт в даний час.

Також Китай на сьогоднішній день є найбільшим розробником відновлюваних джерел енергії. Проте заплановані темпи переходу до чистої енергії значно нижчі від очікуваних. Якщо Китай досягне своїх економічних цілей, цей повільний темп декарбонізації лише гарантує те, що шкідливі викиди і надалі зростатимуть.

Однак, не все так погано. Майже всі нові проекти вітрової та сонячної енергетики в Китаї вже забезпечують дешевшу електроенергію, ніж виробництво вугілля.

Але навіть при цьому, існує ймовірність, що Китай не буде ризикувати своєю економікою, якщо перехід до повної декарбонізації буде активно руйнувати розвиток країни. Попри всі обіцянки щодо вуглецевої нейтральності, викопні джерела енергії все-таки мають велике значення для китайської економіки.

Після уповільнення під час найсерйознішої спроби країни перейти від інвестицій до споживання в 2015 році, виробництво сталі випереджало економічне зростання щороку. Потужна економіка, яка сприятиме прибутковому виробництву металу могла б стати позитивним моментом, але така закономірність свідчить про те, що відбувається зворотне: зростання супроводжує непродуктивні «промислові вибухи».

Вплив на планету може стати руйнівним. Збільшення обсягів виробництва металургійних виробів для стабілізації економіки Китаю після падіння, спричиненого пандемією, призвело до того, що в третьому кварталі викиди досягли рекордного рівня і призвели до втрати давніх планів скорочення потужності сталі, за словами кліматичного аналітика Лаурі Миллівірта. Можливо, 2021 рік буде іншим.

Якщо політики планують реально перейти на екологічно чисті інвестиції, то діяти треба вже зараз, адже немає абсолютної гарантії, що в майбутньому необхідні кошти все ще будуть доступні.

Погляд Пекіна на декарбонізацію дещо неоднозначний: Китай готовий перейти до відновлюваних джерел енергії, але не найближчим часом. Проблема в тому, що якщо Китай не буде рухатися до декарбонізації швидшими темпами, то наслідки стануть руйнівними як для Пекіна, так і для планети, резюмує видання.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі