Відносини Китаю і ЄС різко погіршилися — Politico

Поділитися
Відносини Китаю і ЄС різко погіршилися — Politico © Ліга.net
Торговельне партнерство між сторонами знаходиться під загрозою.

Вже давно не новина, що США та Китай вступили у своєрідне змагання. Але рішення ЄС запровадити санкції проти Пекіна за порушення прав людини тепер поставило під питання торговельну співпрацю ЄС та Китаю, пише Politico.

Розлючені реакцією Китаю на санкції, деякі європейські парламентарі погрожують не ратифікувати інвестиційний пакт ЄС-Китай, підписаний у грудні.

Наприкінці минулого року провідні європейські лідери, такі як канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент Франції Еммануель Макрон, намагалися досягти згоди з президентом Китаю Сі Цзіньпіном, сподіваючись, що це полегшить життя деяким ключовим інвесторам ЄС у Китаї.

Але відтоді відносини між сторонами несподівано швидко погіршились, частково через посилення занепокоєння з приводу репресій Китаю проти мусульманської меншини в Сіньцзяні.

США назвали агресію Пекіна щодо уйгурів геноцидом і ввели торговельне ембарго, ЄС зайняв набагато менш конфронтаційну позицію. Оголошений ЄС у понеділок ретельно відкалібрований санкційний список націлений на деяких регіональних китайських чиновників у Сіньцзяні.

З огляду на такий, здавалося б, стриманий підхід, майже негайна контратака Пекіна стала шоком. У значній мірі ескалація конфлікту показала, що Пекін готовий пожертвувати своєю торговельною угодою з Брюсселем. Майже одразу ж після оголошення санкцій ЄС Китай запровадив контрсанкції проти п’яти провідних членів Європарламенту, підкомітету парламенту з прав людини та деяких європейських науковців.

Пекін заявив, що під санкції потрапляє Комітет з питань політики та безпеки Ради ЄС, до складу якого входять 27 дипломатів, але досі незрозуміло, чи це стосується самих дипломатів. Аналітичні центри, з якими часто консультуються європейські чиновники, також стали жертвами санкцій.

Для депутатів Європарламенту дії Китаю стали спробою зруйнувати угоду.

"Здається немислимим, що наш парламент може підтримати ідею ратифікації угоди, поки його члени та один з його комітетів знаходяться під санкціями", - сказала Марі-П'єр Ведрен, яка працювала над угодою між ЄС та Китаєм.

Дипломатична буря

Міністерство закордонних справ Китаю стверджувало, що санкції ЄС "базуються на брехні та дезінформації". Потім Пекін закликав Брюссель припинити «читати лекції про права людини та втручатися у внутрішні справи Китаю». На думку китайської влади, ЄС повинен «припинити лицемірну практику подвійних стандартів і перестати рухатися неправильним шляхом, інакше Китай рішуче буде реагувати далі».

У розпал дипломатичної бурі Франція та Нідерланди заявили, що обговорюють це питанням з китайськими послами.

"Цей крок Китаю є абсолютно невиправданою відповіддю на заходи, вжиті в рамках санкційного режиму ЄС. Це буде розглядатися далі в європейському контексті", - написав у Twitter голландський прем'єр-міністр Марк Рютте.

Піднімаючи перспективу подальшого розширення санкцій через порушення прав людини, міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив, що ЄС «санкціонує людей, які порушують права людини, а не парламентарів, як це робить китайська сторона».

Це загострення напруженості між Китаєм та ЄС відбувається саме тоді, коли американсько-китайські відносини також різко погіршуються. Минулого тижня зазвичай стриманий Ян Цзечі, найдосвідченіший дипломат Китаю, розпочав бурхливий напад на політичну систему США під час зустрічі з держсекретарем Ентоні Блінкеном на Алясці. Оскільки Вашингтон і Брюссель ще не повністю узгодили свою політику щодо Китаю, Блінкен планує відвідати Брюссель, зустрівшись із представниками ЄС, включаючи президента Європейської комісії Урсулу фон дер Ляйен.

Глава зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель, якого вже розкритикували за прояв слабкості щодо Росії, натякнув на жорсткішу позицію у відносинах із Пекіном.   

"Помста, яка стала реакцією Китаю на рішення про санкції проти деяких чиновників створила нову атмосферу", - заявив Боррель на прес-конференції.

Парламентське поле бою

Ключовим полем битви для виживання інвестиційної угоди став Європейський парламент. І його члени відреагували з обуренням на санкції Китаю.

Лівоцентристські соціалісти та демократи, друга за величиною політична група в палаті, заявили, що Пекін повинен зняти санкції, щоб укласти угоду.

"Скасування санкцій проти євродепутатів стане умовою для парламенту вступити в будь-які переговори щодо інвестиційної угоди між ЄС та Китаєм", - йдеться в заяві групи.

Юліу Вінклер, який очолював моніторингову групу Європарламенту щодо інвестиційного пакту, оголосив про скасування зустрічі щодо угоди, запланованої на вівторок.

"Беручи до уваги нинішній розвиток відносин між ЄС та Китаєм, особливо щодо санкцій, застосованих проти деяких членів Європарламенту та його підкомітету з прав людини, було вирішено, що переговори з Китаєм щодо угоди є неприйнятними", - сказав Вінклер.

Голова комітету з питань торгівлі Парламенту Бернд Ланге підтримав рішення Вінклера.

"Сьогоднішні події явно не дозволяють продовжувати роботу над угодою", - сказав він.

Цуй Хонцзянь із Китайського інституту міжнародних досліджень вважає, що китайські санкції проти ЄС можуть надіслати потужний сигнал Брюсселю про відмову від подальшого втручання у внутрішні справи Китаю.

Філіп Ле Корре із Гарвардської школи Кеннеді сказав, що ЄС доведеться пройти по натягнутому канату у відносинах із Пекіном.

"З одного боку, вони намагаються догодити великим компаніям, і в цьому полягає ідея інвестиційної угоди. З іншого боку, ЄС також є частиною групи демократій, тому блоку доведеться виявляти невдоволення тим, що відбувається у Китаї", - каже Філіп Ле Корре.

США, ЄС, Велика Британія і Канада оголосили в понеділок про запровадження санкцій проти чиновників Китаю, через порушення прав людини.
«Ми разом з Британією, Канадою і ЄС спільно виступаємо за притягнення до відповідальності тих, хто порушує права людини», - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Державний департамент США вважає утиски прав уйгурів геноцидом.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі