Від “збирача земель” – Путіна – віддаляються навіть вірні васали

Поділитися
Від “збирача земель” – Путіна – віддаляються навіть вірні васали
Політичний хаос, який влаштував Путін, і нові центри тяжіння виштовхують "збирача земель" із його імперськими устремліннями на узбіччя.

Коли президент Росії Володимир Путін почав своє вторгнення в Україну, він сподівався відновити славу СРСР у 1950-х роках, коли той був на вершині своєї могутності. Натомість влаштував хаос такого масштабу, якого не було з часів розпаду СРСР 1991 року, пише Politico.

По всій околиці російської сфери впливу, від Східної Європи до Кавказу та Центральної Азії, колишні частини колись великої імперії Москви або піднімають відкрите повстання, або надані самі собі, поки Кремль зосереджений на своїй катастрофічній війні в Україні.

У міру того, як він втрачає вплив серед своїх колишніх васалів, спалахують нові конфлікти, створюються союзи та відкриваються старі рани.

Вірменія та Азербайджан


Минулого вівторка Азербайджан почав обстріл міст і сів у глибині Вірменії, що знаменує собою найсерйознішу ескалацію на Південному Кавказі з кровопролитної війни двох колишніх радянських республік два роки тому.

Перемир'я, укладене за посередництва Москви, призупинило ескалацію 2020 - російські війська були введені в спірний регіон Нагірного Карабаху.

Проте Кремль відкликав своїх найкращих та найдосвідченіших військових для відправки в Україну, а азербайджанські війська просунулися за лінію зіткнення та захопили низку стратегічних висот. Росіяни не хочуть або не можуть повернути їх назад.

Вірменія є членом очолюваного Росією військового альянсу Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), і прем'єр-міністр країни Нікол Пашинян закликав блок направити "військову допомогу для відновлення територіальної цілісності країни". Однак інші члени альянсу виявили небажання втручатися, при цьому Казахстан відмовився від розміщення військ, а Москва не хоче вплутуватися в новий конфлікт.

"Невдачі Росії у війні в Україні означають, що її можливості більш обмежені і створили вакуум влади в регіоні, - сказав вірменський політолог Тигран Григорян після того, як ОДКБ не надіслала допомогу. - На даний момент Росія не хоче і не може стримувати Азербайджан ".

Баку послідовно замінює свої пострадянські зв'язки з Москвою на тісніші стосунки з Туреччиною, яка постачає йому сучасну військову техніку та навчає війська.


Грузія


У Тбілісі неможливо не помітити синьо-жовті українські прапори, розвішані на офісах та урядових будівлях. Графіті на стінах рясніють непристойностями на адресу Путіна, а один модний бар вимагає від приїжджих росіян підписати декларацію про незгоду з агресією їхньої країни, перш ніж їх пустять усередину.

Приблизно п'ята частина території Грузії окупована російськими військами та їх ставлениками в регіонах Абхазії та Південної Осетії, що відокремилися. Програвши у 2008 році війну проти Москви, Грузія вже давно залишила політичну орбіту Росії, хоча та, як і раніше, посідає третє місце у списку її основних торгових партнерів.

Хоча грузинський уряд і протестує проти вторгнення в Україну, але економічних санкцій проти Росії не запровадив. Проте понад 60% грузинів, опитаних упродовж кількох тижнів після початку війни, заявили, що правлячі політики займають недостатньо жорстку позицію.

Риторика стає дедалі гострішою. На початку цього тижня Іраклій Кобахідзе, голова правлячої партії "Грузинська мрія" заявив, що держава має "дозволити народу сказати, чи хоче він відкрити другий фронт у Грузії проти Росії", напавши на Абхазію та Південну Осетію. Згодом Кобахідзе заявив, що він пожартував.

Казахстан

У січні російські війська увійшли до Казахстану у складі "миротворчої" місії ОДКБ, завданням якої було придушення масових протестів, які загрожували поваленням уряду. Але, як виявилося, це зовсім не означало, що Кремль набув надійного союзника.

Виступаючи на сцені разом із президентом Казахстану Касим-Жомартом Токаєвим на Петербурзькому економічному форумі в червні, Путін отримав несподівану відповідь після того, як заявив, що війна в Україні була необхідна для захисту двох маріонеткових адміністрацій, що підтримуються Москвою, на Донбасі.

Президент Токаєв заявив, що Казахстан не визнає "квазідержавні території, якими, на нашу думку, є Луганськ та Донецьк". Ось вам і подяка.

Через кілька тижнів Токаєв також заявив президенту Європейської ради Шарлю Мішелю, що його країна стурбована "ризиками для глобальної енергетичної безпеки", що створюються війною, і запропонував "використовувати свій вуглеводневий потенціал для стабілізації ситуації на світовому та європейському ринках".

Москва завдала удару у відповідь через два дні, закривши Новоросійський нафтовий термінал, що завадило Казахстану експортувати свої значні запаси нафти і газу.

Казахстан офіційно приєднався до західних санкцій проти Росії, і, схоже, відносини лише погіршуються.

Раніше, у серпні, колишній президент Росії Дмитро Медведєв написав у соціальних мережах, що "Казахстан — штучна держава", і стверджував, що його "дикі землі" були спочатку колонізовані росіянами — луна ехо риторики Кремля щодо України. Пізніше повідомлення було видалено, а Медведєв, який також є заступником голови Ради безпеки Росії і який зробив низку вкрай агресивних коментарів про війну та Захід, заявив, що його обліковий запис зламали.

Молдова

Молдова, в якій проживає менше 3 мільйонів людей, не змогла позбутися впливу Москви — її східний регіон Придністров'я є територією, що відкололася, яку підтримують 1500 російських військовослужбовців.

Але президент Молдови Майя Санду хоче, щоб вони пішли і рішуче підтримує Україну.

"Несправедлива війна Росії проти України ясно показує нам ціну свободи", - сказала вона.

І Молдова, і Україна у червні набули статусу кандидатів на вступ до ЄС. Брюссель допомагає країнам позбутися залежності від російських енергоносіїв.

"Є одна людина, яка заслуговує на всі медалі за те, що вивів Молдову на шлях європейської інтеграції, — сказав на початку цього року В'ячеслав Іоніце, економіст і колишній член парламенту, — і це — Володимир Путін".

Киргизстан та Таджикистан

Минулої середи прикордонники двох країн обстріляли один одного, внаслідок чого загинули двоє людей.

Довгий і звивистий кордон між двома державами погано демаркований, і обидві сторони звинувачують один одного у спровокованій перестрілці. За часів СРСР кордон був несуттєвим, але в останні роки Таджикистан і Киргизстан неодноразово підходили до межі війни.

Міністерство закордонних справ Росії "висловило готовність сприяти сторонам у досягненні довгострокового, взаємоприйнятного вирішення прикордонних питань" та запропонувало поділитися "багатим досвідом демаркації кордону".

Проте військова міць Росії у регіоні слабшає. Росія вивела 1500 військовослужбовців із баз у Таджикистані. Є також повідомлення про те, що російських солдатів, розміщених у Киргизстані, було переведено до інших країн.

Імперії піднімаються і руйнуються

Саміт Шанхайської організації співробітництва, що відбувся цього тижня в Узбекистані, показав масштаби зміни влади на пострадянському просторі.

Путін зустрівся в Самарканді з головою КНР Сі Цзіньпіном і пізніше визнав, що його китайський колег має "питання" і "побоювання" з приводу війни в Україні.

Сі виступив із ретельно сформульованою заявою: "Перед обличчям мінливого світу, мінливих часів та історичних змін Китай готовий працювати з Росією, щоб продемонструвати відповідальність великих держав і вести за собою, вселяти стабільність та позитивну енергію у світ хаосу".

Це далеко від партнерства "без обмежень", про яке пара заявляла незадовго до вторгнення Росії до України.

Сі також сказав, що Китай "рішуче підтримуватиме Казахстан у захисті його незалежності, суверенітету та територіальної цілісності ".

Очевидно, що у регіоні з'явився новий сильний гравець.

 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі