Група держав-членів ЄС разом зі своїми дипломатичними представництвами в Білорусі підготували чотири сценарії того, як будуть далі розвиватися відносини між Європою та режимом білоруського диктатора Алєксандра Лукашенка. Відповідний документ опинився в розпорядженні видання "Радіо Свобода".
Він називається «Звіт глав місій ЄС: огляд обмежувальних заходів ЄС щодо Білорусі у лютому 2021 року» і вже найближчим часом його обговорять у Брюсселі.
І варіант – «Чекай і спостерігай»
Не вживати жодних заходів, а працювати як і раніше.
ІІ варіант – «Прагматичний еквівалент»
Запрошення офіційного Мінська до переговорів. Вони мають відбутися у нейтральному місці за посередництвом ОБСЄ. Також передбачаються можливі консультації з США та Росією для здійснення в майбутньому тиску на діючу владу Білорусі.
ІІІ варіант – «Рішуче продовження погіршення відносин»
Погіршення стосунків між регіонами після впровадження європейських санкцій. Скорочення дипломатичних місій. У Європі може бути порушено кримінальні справи проти тих, хто порушував права людини в Білорусі.
ІV варіант – «Майже повна заморозка відносин»
Розрив усіх дипломатичних стосунків з Білоруссю: відкликання послів, накладання санкцій на місцеву промисловість та заборона продажу єврооблігацій. Можливий мораторій на участь Білорусі у Східному партнерстві і офіційне визнання опозиційного уряду як легітимної влади Білорусі.
Нагадаємо, білоруський диктатор Алєксандр Лукашенко вважає, що Захід не підтримує політику Республіки, оскільки таким чином хоче підібратися до Росії, яка "стане наступною".
На його думку, за Свєтланою Тіхановською, лідером білоруської опозиції, стоять спецслужби Литви та Польщі, які її фінансують. Також він заявив про причетність до цього США.