Вибух, який сколихнув Бейрут 4 серпня, був настільки потужним, що його було чутно за 240 кілометрів - на Кіпрі подумали, що почався землетрус. Більше сотні людей загинуло, а тисячі були поранені внаслідок вибуху, який залишив після себе суцільні руїни. Уряд Лівану заявляє про те, що причиною катастрофи стали 2750 тонн аміачної селітри, яка може використовуватися як добриво, проте, має серйозний вибухонебезпечний потенціал, пише журнал The Economist.
Відомо, що аміачну селітру було вивантажено кілька років тому з російського судна, що прямувало до Мозамбіку. Митники неодноразово пропонували вивезти цей вантаж, віддати його армії, але вони так і не змогли отримати судовий дозвіл, адже на їхні прохання представники влади відповідали лише мовчанням. Таким чином, аміачна селітра роками зберігалася в порту Бейрута.
Значною мірою, саме уряд країни несе відповідальність за неналежне зберігання вибухонебезпечної речовини в порту. Але, на жаль, це не єдина помилка, яку допустила влада Лівану. Адже уряд роками вводить населення країни в оману, владна верхівка цікавиться лише власними інтересами, тоді як економіка країни перебуває в стані катастрофи.
Політична система та уряд країни потребує невідкладних змін. Однак, це було зрозуміло ще до того, як звістка про моторошний вибух сколихнула світ.
Впродовж тривалого часу Ліван переживає виснажливу економічну кризу, страждає від зруйнованого вщент банківського сектору та повного краху валюти. Ліванський фунт впав на 80% у своїй вартості відносно долара. Оскільки країна є залежною від імпорту, внаслідок цього почалася інфляція. Не маючи можливості виплатити борги, уряд країни оголосив дефолт. Якщо до початку світової пандемії COVID-19 економіка Лівану була в стані кризи, то зараз вона в стані коми. Очікується, що рівень бідності зросте до 75%. Багато підприємств збанкрутували, а ті, які намагалися знову відновити власну діяльність, були змушені зачинитися після запровадження карантинних обмежень.
Уряд попросив МВФ про допомогу. Але ліванські урядовці не готові погодитися на реформи про контроль над капіталом та у сфері електроенергетики, проведення яких вимагає Міжнародний валютний фонд.
Здається, що владна верхівка навіть не розуміє серйозності кризи. Урядовці тижнями не могли належно оцінити всю шкоду, завдану економіці. В серпні міністр закордонних справ покинув свою посаду, заявивши про те, що не може працювати в умовах постійних конфліктів.
Протягом десятиліть Ліван надавав доступ до політичної влади представникам різних релігійних спільнот для збереження миру між ними. Такий механізм був призначений для того, щоб усі ліванці «мали слово в уряді», але все склалося по-іншому – утворилася владна еліта, яка почала грабувати державу задля власного збагачення.
Більшість ліванців хочуть змінити систему розподілу влади. Масові протести в жовтні змогли змістити попередній уряд, який також був некомпетентним. Але нова влада так і не виконала свої обіцянки, тому жодних позитивних змін в країні не сталося. Причиною цього є егоїстичні інтереси уряду, навіть зараз влада Лівану намагається використати кризу на власну користь.
Не бойові дії чи іноземна окупація призвели до вибуху в Бейруті. Винним в цьому є корумпований та некомпетентний уряд, який руйнує вже й так розбиту державу. Ліван потребує переглянути систему розподілу влади і знайти нову демократичну альтернативу, резюмує журнал.
Зазначимо, що вчені порівняли вибухи в Бейруті з Хіросімою і розрахували, що його сила становить приблизно 10% вибухової потужності атомної бомби, скинутої на Хіросіму.
Увечері 4 серпня в порту столиці Лівану Бейрута пролунали кілька потужних вибухів. За різними даними, загинули 137 осіб, понад 4 тисячі дістали поранення. Триває рятувальна операція з пошуку людей під завалами. Серед постраждалих – кілька українців, вони отримали легкі травми (удари і порізи).
Вибуховою хвилею зруйновані прилеглі будівлі і десять багатоповерхових будинків; вони були такої сили, що їх наслідки відчувалися на розташованому за 160 км Кіпрі. Сума збитку оцінюється в 5-15 млрд доларів.
У Лівані оголошено траур, у самому місті два тижні діятиме режим надзвичайного стану.
За попередньою версією, причиною вибуху стало порушення умов зберігання 2 750 тонн аміачної селітри. Але США припускають, що це була цілеспрямована атака – за кілька днів в Лівані мали судити чотирьох бойовиків терористичної організації «Хезболла», причетних до вибуху 2005 року, в якому загинули прем'єр-міністр країни Рафік аль-Харірі і ще 21 людина.