Після вибухів у Бейруті минув рік, але криза в Лівані лише загострюється — The Economist 

Поділитися
Після вибухів у Бейруті минув рік, але криза в Лівані лише загострюється — The Economist  © CNN
Навколо катастрофи все ще залишається багато загадок.

Протести біля будинку міністра внутрішніх справ Лівану Мохаммеда Фахмі минулого місяця були лише невеликою частиною бездонної кризи в країні. Серед протестувальників були родичі понад 200 людей, які загинули в результаті катастрофічного вибуху в порту Бейрута 4 серпня 2020 року. Протестувальники не задоволені тим, що Фахмі перешкоджав розслідуванню вибуху, відмовляючись зняти «імунітет» з високопоставлених чиновників, пише The Economist.

Фахмі працював в часи прем'єр -міністра Хасана Діаба, який подав у відставку минулого року. Але Діаб і його кабінет виконують роль «наглядача», оскільки політики Лівану не можуть домовитися про новий уряд. Коли натовп почав ставати все більш агресивним, його відтіснила поліція. Силовики фактично стали агентами держави-банкрута, хоча, все ще можуть дозволити собі сльозогінний газ.

Блукаючи по зруйнованій столиці Лівану після вибуху, важко було уявити, що все може бути ще гірше. Вибух, викликаний аміачною селітрою (близько 2750 тонн матеріалу було вилучено в порту в 2013 році та зберігалося неналежним чином), залишив більшу частину центру міста в руїнах. З будівель падали каскади розбитого скла. Вибух був настільки сильним, що його можна було відчути його на Кіпрі, що за 240 км від Бейрута.

Однак через рік у Лівані все стало ще гірше. Вибух не став кульмінацією, а був просто ще одним вказівним знаком кризи Лівану. Багато питань про катастрофу все ще залишаються без відповідей. Також немає уряду, уповноваженого подолати економічну кризу, яка, на думку Світового банку, може вважатися однією з найгірших у світі з 1850 -х років.

Незабаром після вибуху уряд Лівану створив комітет для розслідування причин катастрофи. Він обіцяв результати протягом п’яти днів. Минув уже рік, але сьогодні навіть основні факти залишаються загадкою. Офіційно названа кількість жертв може бути занадто низькою, оскільки вона не враховує біженців та мігрантів. Слідчі американського ФБР, запрошені допомогти у розслідуванні рік тому, вважають, що вибухнула лише приблизно п'ята частина з 2750 тонн аміачної селітри. Що сталося з рештою – її продали, перенесли в інше місце чи якимось чином утилізували, незрозуміло.

Суддя, який контролює розслідування, Тарек Бітар, натрапив на перешкоди. Він вимагав допиту кількох екс-міністрів та очільника головного розвідувального управління Лівану Аббаса Ібрагіма. Але депутати відмовилися дозволити допит. Багато високопоставлених чиновників знали, що в порту була аміачна селітра - фактично бомба сповільненої дії, але нічого не робили. Вони можуть захистити себе. Попередник Бітара був звільнений на початку цього року після того, як звинуватив чотирьох посадових осіб у халатності.

Діаб подав у відставку через кілька днів після вибуху. Політики Мустафа Адіб та Саад Харірі, які пообіцяли сформувати новий уряд, не зробили цього. 26 липня депутати попросили екс-прем'єра Наджіба Мікаті спробувати свої сили.

Він також може не досягти успіху. Політична система після громадянської війни в Лівані роздає владу на основі сект, а спроби сформувати кабінет міністрів натрапили на міжусобні суперечки. Дві основні шиїтські партії, Хізбалла та Амаль, хочуть контролювати Міністерство фінансів. Президент Мішель Аун хоче зберегти свою владну базу. Харірі хотів створити уряд, який би підтримали його прихильники у Перській затоці. Усі розраховують на парламентські вибори, призначені на травень. Але Ліван не може дозволити собі такої затримки. У 2019 році це переросло в економічну кризу.

Країна оголосила дефолт у 2020 році, і Діаб представив план відновлення банківської галузі. Але його реалізація була приречена протистоянням банків та їх політичних союзників. Переговори з МВФ щодо пакету допомоги зупинилися, як і переговори з кредиторами. Західні країни не бажають допомагати без серйозних реформ, включаючи аудит центрального банку, очільник якого — Ріад Саламе перебуває під слідством у Франції та Швейцарії за відмивання грошей. Банк «спалив» більшість придатних для використання іноземних резервів, які до кризи становили 38 мільярдів доларів.

У червні інфляція в країні склала 101%. Половина жителів Лівану зараз живе за межею бідності. Деякі магазини та ресторани припинили виставляти таблички з цінами на товари, оскільки вони дуже часто змінюються.

Застарілі електростанції дають лише кілька годин електроенергії щодня. Мешканці завжди покладалися на приватні генератори. Настання ночі приносить моторошну темряву в Бейрут. Світанок приносить новий ритуал: водії сідають до своїх автомобілів і стоять у черзі за бензином. Це викликало пожвавлення чорного ринку. Контрабандисти купують речі в Лівані і перевозять їх через кордон, щоб продавати в Сирії, яка бореться з власною кризою.

Огляд новин Лівану за останні кілька тижнів дає похмурий портрет кризи: молода дівчина померла від укусу скорпіона, її не вдалося врятувати через відсутність протиотрути у лікарнях та аптеках; підліток загинув, намагаючись подолати лісові пожежі, які держава-банкрут не може самостійно контролювати; чоловік загинув унаслідок аварії, стоячи в черзі за бензином.

Країна відчуває себе виснаженою. Жителі Бейрута розчаровано блукають вулицями. Невелика частина «еліти» все ще влаштовує розкішні весілля та дорогі обіди біля моря, але для більшості населення Лівану основний настрій – це невдоволення та відчай.

Можна припустити, що криза буде і надалі загострюватися. Армія країни намагається зберегти моральний дух, вона попросила іноземної допомоги для солдатів, і пропонує туристам «прогулянки на військових гелікоптерах» за 150 доларів для збору іноземної валюти. Через те, що держава не може забезпечити фінансування основного імпорту, буде ще більше відключень електроенергії та товарного дефіциту. Світовий банк називає це «депресією», техногенною кризою, яку влада країни не може виправити, резюмує видання.

Нагадаємо, два вибухи в ліванському Бейруті прогриміли 4 серпня 2020 року. Вибухова хвиля зруйнувала довколишні будівлі і десять багатоповерхових будинків. Причиною вибуху назвали порушення умов придатності 2 750 тонн аміачної селітри.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі