Дедалі більший розкол у Республіканській партії щодо України став очевидним у середу під час других президентських праймеріз республіканців, коли кандидати сперечалися про те, чи варто продовжувати підтримувати українську оборону від агресії Росії.
Губернатор Флориди Рон ДеСантіс, якого на початку цього року широко критикували за те, що він назвав вторгнення Росії в Україну «територіальною суперечкою», в середу ввечері пообіцяв, що покладе край війні, хоча і не уточнив, як саме він це зробить.
«У наших інтересах закінчити цю війну, і це те, що я зроблю як президент. Більше не буде незаповнений чеків. Не буде розгортання американських військ. І ми змусимо європейців робити те, що вони повинні робити», - цитує Washington Post слова ДеСантіса під час дебатів.
Його одразу ж розкритикувала колишній посол США в ООН Ніккі Хейлі, яка сказала губернатору Флориди, що війна «ніколи не була територіальною суперечкою». Сенатору Тіму Скотту теж не сподобалися слова ДеСантіса і він виклав аргументи на користь продовження підтримки України.
«90% ресурсів, які ми надсилаємо Україні, гарантовані як позика. Наш національний життєвий інтерес полягає в деградації російської армії. Послаблюючи російську армію, ми фактично робимо нашу батьківщину безпечнішою... Напад на територію НАТО втягне нас і наші війська у війну. Виснажуючи російську армію, ми зменшуємо, якщо не унеможливлюємо, напад на територію НАТО», - пояснив він.
Питання про Україну також спричинили найбільш хаотичний обмін думками під час праймеріз республіканців. Підприємець Вівек Рамасвамі, який намагався перебити Скотта, врешті сказав, що його суперникам треба «бути чесними з американським народом» щодо війни в Україні.
«Те, що Владімір Путін … - це злий диктатор, не означає, що Україна хороша», - сказав він.
Хейлі втрутилася: «Перемога Росії - це перемога Китаю». Рамасвамі перебив її і продовжив: «Китай є справжнім ворогом, і ми штовхаємо Росію все далі в обійми Китаю», - сказав він, закликаючи до «розумного мирного плану», щоб покласти край війні.
Колишній віце-президент Майк Пенс підхопився і вигукнув: «Вівек, якщо ви дозволите Путіну захопити Україну, це дасть зелене світло Китаю на захоплення Тайваню! Шлях до миру лежить через силу!»
Після довгої перепалки модератори звернулися до колишнього губернатора Нью-Джерсі Кріса Крісті, щоб запитати, чи не занадто багато уваги США приділяють Україні в той час, як варто було б більш пильно стежити за загрозами з боку Китаю, Росії й Ірану, які формують тісніші зв'язки.
«Вони всі пов’язані. Китайці платять за російську війну в Україні. Іранці постачають більш сучасну зброю, а тепер це роблять КНДР за сприяння китайців», - відповів Крісті.
«Наївність деяких людей на цій сцені просто вражає», - додав він.
Washington Post нагадує, що Крісті - один з найголосніших критиків колишнього президента Дональда Трампа серед кандидатів від Республіканської партії. Під час вчорашніх дебатів він використав питання України, щоб розкритикувати Трампа за його лояльні висловлювання до Путіна в минулому.
«Ми повинні сказати прямо зараз, що китайсько-російський альянс - це те, проти чого ми повинні боротися, і ми не вирішимо цю проблему, обіймаючись з Владіміром Путіним. Дональд Трамп сказав, що Путін - геніальний і великий лідер. Але це людина, яка вбиває людей у своїй власній країні, а тепер, так ніби йому мало крові, він їде в Україну, щоб вбивати невинних цивільних і викрасти 20 тисяч дітей», - сказав Крісті.
Крісті застеріг від територіальних поступок з боку України. Тому що якщо Росії дістанеться хоча б частина української території, далі Путін вторгнеться в Польщу.
Серед законодавців від Республіканської партії зростає розкол щодо того, чи повинні США продовжувати підтримувати зусилля України у боротьбі з російським вторгненням. Трамп і деякі республіканці в Конгресі закликали припинити або скоротити допомогу Україні. Це різко контрастує з позицією лідера меншості в Сенаті Мітча МакКоннелла й інших республіканців, які непохитно підтримують Київ. Минулого місяця МакКоннелл заявив, що у Конгресу немає «жодних виправдань» для того, щоб не підтримувати збільшення допомоги.
Спікер Палати представників Кевін МакКарті заявив, що підтримує Україну, але не видачу «незаповнених чеків», тоді як ультраправі законодавці від Республіканської партії, такі як конгресмени Марджорі Тейлор Грін (штат Джорджія) і Метт Ґаєц (штат Флорида) все частіше виступають проти надання допомоги Україні.