Вчені з’ясовують, чи можуть вакциновані люди поширювати COVID-19 — NYT

Поділитися
Дані нових досліджень є досить обнадійливими, але неоднозначними.

На тлі розширення кампаній вакцинації багатьох турбує питання про те, чи можуть люди, які вже отримали щеплення від COVID-19, передавати вірус іншим. Однак, у вчених немає однозначної відповіді на таке запитання. Дослідники Центрів із контролю та профілактики захворювань США (CDC) різко відреагували на суперечливі коментарі свого ж директора доктора Рошель Валенської, яка припустила, що щеплені проти коронавірусу особи не інфікуються і не передають хворобу іншим, пише The New York Times.

Така заява поставила під сумнів необхідність запобіжних заходів, до яких агентство закликало вакцинованих американців, зокрема, в США рекомендують усім людям одягати маски та уникати масових зібрань.

"Доктор Валенська зробила занадто узагальнене припущення. Не виключено, що деякі люди, які повністю завершили вакцинацію, можуть інфікуватися COVID-19. Наразі немає чітких доказів того, що щеплені люди не можуть поширювати вірус. Ми продовжуємо працювати над дослідженням цієї проблеми”, - сказав представник агентства.

Агенція також відреагувала на критику вчених, які зазначили, що поточні дослідження не можуть стверджувати, що вакциновані люди не інфікують інших.

«Дані досліджень свідчать лише про те, що вакцинованим набагато важче інфікуватися, але не варто думати, що вони не можуть заразитися COVID-19 взагалі", - заявив директор Центру досліджень вакцин в Університеті Пітсбурга Пол Дупрекс.

Дані досліджень C.D.C.свідчать, що одна доза вакцини Moderna або Pfizer-BioNTech була ефективною на 80 відсотків у запобіганні зараженню, а дві дози - на 90 відсотків.

Це припускало, що щеплені люди рідше передають хворобу іншим, але слова директорки CDC були більш прямолінійними.  

«Наші дані сьогодні говорять про те, що щеплені люди не переносять вірус і не інфікуються. Це стосується не лише клінічних випробувань», - сказала доктор Валенська.

При цьому, директорка агенції наголосила на важливості продовжувати носити маски та дотримуватись запобіжних заходів, навіть для щеплених людей. Тим не менше, короткий коментар Валенської викликав широкі дискусії. Пандемія коронавірусу регулярно провокує наукові суперечки.

"Якби доктор Валенська сказала, що більшість щеплених людей не переносять вірус, ми б не вели цю дискусію. Нам відомо, що вакцини дійсно можуть запобігати інфікуванню, але не можна нічого стверджувати зі стовідсотковою впевненістю", - сказав віруслог Джон Мур. За його словами, суперечливі повідомлення про коронавірус та вакцини можуть зіграти фатальну роль.  

"Дослідження дійсно показують потужний захист від потенційного інфікування, але це не означає, що захист повний", - сказав директор Центру з питань охорони здоров'я у Нью-Йорку Пітер Бах.

Всі вакцини проти коронавірусу надзвичайно успішно запобігають важкому перебігу захворювання та смертності від COVID-19, але наскільки добре вони запобігають інфікуванню та поширенню хвороби – питання відкрите.

Клінічні випробування вакцин були призначені лише для оцінки того, чи запобігають вони важким випадкам захворювання та смерті. Дослідження, проведене C.D.C. зробило обнадійливий висновок про те, що вакцини також надзвичайно ефективно запобігають інфікуванню COVID-19.

У дослідженні взяли участь 3 950 медиків, працівників аварійно-рятувальних служб та інших людей, яким уже зробили щеплення. Учасникам дослідження щотижня робили тест на коронавірус, що дозволяло вченим відстежувати всі випадки хвороби, симптоматичні і безсимптомні. Дослідження встановило, що через два тижні після вакцинації переважна більшість щеплених людей не інфікувалися COVID-19.

"Очевидно, що деякі вакциновані люди інфікуються. Вакцинація повинна скоротити кількість важких випадків хвороби та кількість госпіталізацій. Але це не означає, що вони повністю стійкі до інфікування", - каже доктор Дупрекс.

Щеплені люди також можуть інфікуватися новими штатами вірусу, якщо ті зможуть «обійти» дію вакцини. Враховуючи те, що кількість  випадків хвороби у США досі стабільно висока, це означає, що всім варто дотримуватися запобіжних заходів, вважають експерти.

Багато країн вже проводять кампанії вакцинації населення від коронавірусу, частина людей отримала по дві дози препарату, завершивши процес щеплення, хтось все ще чекає своєї черги. Однак, багатьох турбує одне важливе питання: як довго вакцина насправді захищає від COVID-19? Думки вчених все ще різняться стосовно цього питання.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі