Вакцини від COVID-19 викликають сильніші побічні ефекти у жінок — NYT

Поділитися
Однак це не означає, що жінкам варто боятися вакцинації.

Чоловіки та жінки, як правило, по-різному реагують на багато видів вакцин. Вчені припускають, що це пов’язано із сукупністю факторів, включаючи гормони, гени та дозування щеплень. Зокрема, згідно з новим дослідженням, жінки частіше повідомляють про сильні побічні ефекти на вакцину від коронавірусу, ніж чоловіки, пише The New York Times.

Вранці, коли медичний технік із Державного коледжу Пенсільванії Шеллі Кендеффі отримала другу дозу вакцини проти COVID-19 від Moderna, вона почувалася добре. Але пізніше жінка почала відчувати біль по всьому тілі, а до вечора симптоми стали схожими на грип.

"Мені було холодно, але водночас мене обливало потом", - сказала Кендеффі.

Наступного дня вона пішла на роботу та опитала своїх колег - вісім чоловіків та сім жінок, про їхній стан після вакцинації. У шести жінок була біль по всьому тілу, озноб і втома. Одна жінка, яка не мала симптомів грипу, страждала від нудоти.

Вісім чоловіків розповіли про різні стани після отримання щеплення. У одного був легкий біль у руках та головний біль. Двоє описували легку втому і незначний біль по всьому тілу. У одного з чоловіків спостерігався лише незначний головний біль. А у чотирьох взагалі не було жодних ознак погіршення самопочуття.

"Я працюю з дуже сильними жінками. Але очевидно, що ми, жінки, більше страждаємо від важкості побічних ефектів. Однак я б у будь-якому разі не відмовилася від вакцинації", - сказала Кендеффі. Через 24 години їй стало легше, і вона радіє, що отримала вакцину.

Відмінності у реакції на вакцину, які Кендеффі спостерігала серед своїх колег, можна простежити у більш широкому масштабі. У дослідженні, опублікованому минулого місяця, вчені з американського Центру контролю та профілактики захворювань проаналізували дані про безпеку перших 13,7 мільйона доз вакцин проти COVID-19, які отримували американці. Серед побічних ефектів, про які люди повідомили агентству, 79,1% складали скарги від жінок, попри те, що жінки отримали лише 61,2% вакцин.

Майже всі рідкісні анафілактичні реакції на вакцини проти COVID-19 у більшості випадків також спостерігалися саме серед жінок. Дослідники повідомили, що всі 19 осіб, які пережили таку реакцію на вакцину Модерна, були жінками, і що жінки складали 44 із 47 випадків, хто мав анафілактичні реакції на вакцину Pfizer.

"Я зовсім не здивована. Ця різниця між статями повністю відповідає попереднім повідомленням про реакцію на інші вакцини", - сказала мікробіолог та імунолог Школи громадського здоров'я Джона Хопкінса Сабра Кляйн.

 У дослідженні 2013 року вчені з Центру контролю та профілактики захворювань та інші установи виявили, що в чотири рази більше жінок, ніж чоловіків у віці від 20 до 59 років, повідомляли про алергічні реакції після отримання вакцини проти грипу у 2009 році, навіть попри те, що більшу кількість щеплень отримали саме чоловіки. Інше дослідження показало, що між 1990 і 2016 роками жінки становили 80 відсотків усіх анафілактичних реакцій дорослих людей на вакцини.

«Загалом, жінки сильніше реагують на різні види вакцин», - сказала медичний працівник Управління безпеки імунізації Центру контролю та профілактики захворювань Джуліанна Гі. Сюди входять щеплення проти грипу, які отримує доросле населення, а також деякі вакцини, що вводяться в дитинстві, зокрема проти гепатиту В та кору, паротиту і краснухи.

Однак це не означає, що жінкам варто боятися вакцинації. Побічні ефекти, як правило, незначні та короткочасні. І ці фізичні реакції є ознакою того, що вакцина діє, адже організм "забезпечує дуже стійку імунну відповідь, і в результаті цього, гарантує більший захист", каже доктор Кляйн.

Але чому ж все-таки спостерігаються такі відмінності? Частина відповіді може залежати від різної поведінки чоловіків та жінок. Не виключено, що жінки частіше, ніж чоловіки, повідомляють про побічні ефекти, навіть коли їх симптоми однакові, сказала дослідник охорони здоров’я в Школі громадського здоров’я Джона Хопкінса Розмарі Морган. Не існує спеціальних досліджень, які підтверджують цю заяву, але чоловіки рідше, ніж жінки, звертаються до лікарів, коли вони хворіють, тому вони також можуть рідше повідомляти про побічні ефекти, сказала дослідниця. Однак немає сумнівів, що біологія відіграє важливу роль.

"Жіноча імунна реакція багато в чому відрізняється від чоловічої імунної відповіді", - вважає імунолог з Університету Торонто Елеонора Фіш.

Дослідження показали, що у порівнянні з чоловіками, жінки виробляють більше, іноді навіть вдвічі більше антитіл, що борються з інфекцією, у відповідь на вакцини проти грипу, жовтої лихоманки та гепатитів A і B. Крім того, Т-клітини в організмі жінок частіше забезпечують сильнішу реакцію на патоген. Ці відмінності найчастіше спостерігаються серед молоді, що "передбачає біологічний ефект, імовірно пов'язаний з репродуктивними гормонами", сказала Джуліанна Гі.

Статеві гормони, включаючи естроген, прогестерон і тестостерон, можуть зв'язуватися з поверхнею імунних клітин і впливати на їх роботу. Вплив естрогену змушує імунні клітини виробляти більше антитіл у відповідь на вакцину проти грипу, наприклад.

А тестостерон, за словами доктора Кляйн, може навпаки частково придушувати імунітет. Вакцина проти грипу, як правило, менше захищає чоловіків з великою кількістю тестостерону, порівняно з чоловіками з меншою кількістю статевих гормонів. Крім усього іншого, тестостерон пригнічує вироблення в організмі імунних хімічних речовин, відомих як цитокіни.

Генетичні відмінності між чоловіками та жінками також можуть впливати на імунітет. Багато генів, пов’язаних з імунітетом, знаходяться в Х-хромосомі, яких жінки мають дві копії, а чоловіки - лише одну. Історично імунологи вважали, що у жінки активована лише одна Х-хромосома, інша ж інактивована. Але сучасні дослідження показують, що 15 відсотків генів уникають цієї інактивації і мають більший рівень вираження у жінок. Такі потужні імунні реакції допомагають пояснити, чому 80% аутоімунних захворювань стосуються саме жінок.

"Дуже часто жінки мають сильніший імунітет", - каже доктор Кляйн.

Дозування вакцини також може бути важливим. Дослідження показали, що жінки метаболізують медичні препарати не так, як чоловіки, часто для того ж ефекту потрібні менші дози. Але до 1990-х років клінічні випробування переважно виключали жінок.

"Рекомендовані дози препаратів історично базуються на клінічних випробуваннях, в яких беруть участь чоловіки", - каже доктор Морган.

Сучасні клінічні випробування включають жінок. Але під час випробувань нових вакцин проти COVID побічні ефекти не були чітко відокремлені та проаналізовані за «гендерними відмінностями». І вчені також не перевіряли, чи можуть менші дози вакцини бути настільки ж ефективними для жінок, але викликати менше побічних ефектів.

Поки цього не зробили, доктор Кляйн вважає, що медичні працівники повинні говорити з жінками про побічні ефекти від вакцини, щоб вони їх не лякали.

"Підготовка жінок до того, що вони можуть відчувати більше побічних реакцій, має значення. Це нормально, і, ймовірно, відображає активну роботу їхньої імунної системи", - каже доктор Кляйн.

Згідно з нещодавнім дослідженням вчених із Єльського університету, чоловіки в 1,7 раза частіше, ніж жінки, помирають від COVID-19. Чоловіки старше 30 років мають значно більшу схильність до ризику летальних випадків коронавірусу і це цілком закономірно. Протягом останніх десятиліть тривалість людського життя постійно зростала, але між жінками та чоловіками залишаються значні «розриви». Жінки в усьому світі живуть майже на п'ять років довше, ніж чоловіки, тоді як у 1950 році різниця становила три роки. Причини цього «розриву» - як біологічні, так і екологічні. Також це допомагає пояснити, чому чоловіки частіше помирають від коронавірусу, ніж жінки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі