Президент Росії Володимир Путін залишає під собою діючу вертикаль влади з приближених осіб, до яких у нього склалося найбільша довіру за 18 років перебування у Кремлі, про це пише у своїй статті "Цар і царевич" Олексій Ижак для газети ZN.UA.
"Вже за місяць до інавгурації Володимира Путіна на пост президента Росії було зрозуміло, що крісло прем'єра займе Дмитро Медведєв, хоч Путін про це ні словом не обмовився публічно... Засідання Держдуми було заздалегідь заплановане на 8 травня, між днем інавгурації 7 травня та Днем Перемоги 9 травня. Було зрозуміло, що парад буде приймати вже сформована вища влада. Голова Держдуми В'ячеслав Володін напередодні засідання Держдуми, коли путінська кандидатура прем'єра ще не була оголошена, анонсував, що консультації з цього анонімного, але впізнаваного обличчя з парламентськими фракціями пройдуть вже ввечері в день інавгурації, як тільки новий-старий президент прийме конституційно обов'язкову відставку уряду і внесе до Держдуми кандидатуру прем'єра", пише автор.
"Прем'єром Росії 8 травня з результатом 374 голоси проти 56 знову став Дмитро Медведєв. Для обрання було достатньо простої більшості 226 голосів, але він отримав більше конституційної більшості у 300 голосів. З 450 депутатів були присутні 433, голосували 430. Потрібну кількість голосів могла дати лише одна очолювана Медведєвим "Єдина Росія" (339 мандатів), але за нього проголосувала також ЛДПР Володимира Жириновського. Вистава опозиційності в присутності Путіна, який висував свого кандидата, влаштували КПРФ Геннадія Зюганова і "Справедлива Росія" Сергія Миронова, проголосували проти. Навряд чи вони на це зважилися б, якщо б їх голоси щось значили. Тепер за процедурою Медведєв буде пропонувати Путіну членів уряду, а той їх затверджувати. Ні Держдума, ні Рада Федерації для цього не потрібні", повідомляє автор.
На думку автора матеріалу, "Медведєв у російській системі влади - це більше ніж прем'єр, принаймні, не просто прем'єр. У Росії достатньо людей, які могли би більш ефективно виконувати його прем'єрські функції...Державна функція Медведєва - бути другою особою, конституційним заступником президента, якщо він з якихось причин не може виконувати свої повноваження, чи то через хворобу, польотів на дельтаплані або занурення в глибини морів. Медведєв - людина, яка здатна при необхідності зайняти трон, взявши в руки ядерний чемоданчик, і на першу ж вимогу Путіна його звільнити. Це єдина людина у владі, якому російський президент повністю довіряє, який неодноразово доводив свою відданість, навіть коли його конфіденти нашіптували про можливості поборотися за владу".
Більш того, автор вказує на майбутню зміну в Конституції РФ, "Ближче до середини нового терміну Путіна вона, швидше за все, буде проведена. Озвучувані нині параметри говорять про те, що через деякий час у російського президента або голови державної ради, в залежності від того, як Путін бачить назву своєї посади після 2024 року, з'явиться заступник, не обтяжений роллю прем'єра. Де-факто, цю роль вже зараз виконує Дмитро Медведєв".
Автор зазначає, що в минулому складі уряду Медведєва оточували три різною мірою близьких людини - перший віце-прем'єр Ігор Шувалов, віце-прем'єр з транспорту Аркадій Дворкович, керівник апарату уряду в ранзі віце-прем'єра Сергій Приходько. Тепер їх не буде, але будуть інші.
Новим першим віце-прем'єром із збереженням поста міністра фінансів стане Антон Сілуанов - людина з команди Олексія Кудріна. Головне, про що говорить це призначення, - Росія в особі Путіна збирається не витрачати гроші на нові війни,а збирати їх для масштабних інвестицій в людський капітал та інфраструктуру. Історія з різким падінням військових витрат - з цієї ж серії. Це падіння не таке глибоке, як стверджують експерти SIPRI (на 20% у 2017 р.), але як заявив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков (якому пророкували посаду глави МЗС, але це поки що навряд чи), "тенденція вказана правильно".
На думку автора, "Судячи з того, як браво Сергій Шойгу приймав парад 9 травня, він поки збереже посаду міністра оборони. Багато хто вважали, що він може стати віце-прем'єром або повпредом президента в одному з федеральних округів, звільнивши своє місце одному з нових улюбленців Путіна - губернатору Тульської області Олексію Дюмину (який командував спецвійськами під час окупації Криму) або головнокомандувачу повітряно-космічними силами Сергію Суровікіну (одному з найбільш успішних оперативних командирів в ході російської війни в Сирії). Шойгу - радше символ, ніж практичний інструмент російського мілітаризму. Його перебування на посаді служить індикатором того, що Росія поки що буде, швидше, капіталізувати результати вже розв'язаних воєн, ніж починати нові.
Згідно з першими анонсами віце-прем'єрів, троє з них (всього в старому уряді їх було дев'ять) збережуть посади зі зміною профілю. Дмитро Козак стане промисловим віце-прем'єром. Раніше він відповідав за широке коло питань, пов'язаних, зокрема, з Кримом, Донбасом і Придністров'ям. Спортивний віце-прем'єр Віталій Мутко стане віце-прем'єром будівельним. Віце-прем'єром з питань культури і спорту стане Ольга Голодець. Її місце соціального віце-прем'єра займе нинішній голова Рахункової палати Тамара Голікова.
Максим Акімов, технократ, який проявив себе в якості заступника керівника апарату уряду, стане транспортним віце-прем'єром. Очікувану для нього посаду керівника апарату уряду займе начальник контрольного управління адміністрації президента Костянтин Чуйченко. Це однокурсник Медведєва, що слідував за ним по всіх призначеннях і залишений Путіним в адміністрації після "рокіровки" 2012 року. Віце-прем'єром по сільському господарству стане Олексій Гордєєв, політичний представник президента в Центральному федеральному окрузі, помилково списаний багатьма експертами в утиль. Судячи по народженню в НДР, він викликає особливу довіру російського президента.
Новим віце прем'єром з оборонно-промислового комплексу стане заступник міністра оборони з озброєння Юрій Борисов. Він замінить Дмитра Рогозіна. Борисов вважається в Росії одним з найкращих менеджерів у своїй сфері. Він не схильний до гучних заяв у стилі Рогозіна, але буде тихо кувати меч і щит Росії на ті гроші, які йому виділять Путін, Медведєв і Сілуанов. Рогозіна, звичайно, влаштують, але не на таку видну посаду, а на більш доречну для його сформованого образу блазня".
Найбільший інтерес у автора викликає повернення Олексія Кудріна в російську владу - найбільш інтригуюча частина очікувань від нового уряду, і більш широко - від оновленої системи російської влади. В минулому - він відомий економічний ліберал, тепер - автор програми Путіна, прийнятої у вигляді нових "травневих указів". У цій якості він, швидше, державний діяч без портфеля (поки що), ніж просто економіст. Кудрін близький до Путіна, але довго перебував у непримиренному конфлікті з Медведєвим. Саме Медведєв на початку його президентської каденції в 2011 році зняв Кудріна з посади міністра фінансів після серії конфліктів, пов'язаних з протидією Кудріна збільшенню військових витрат у збиток громадянському сектору. Але конфлікт між ними особистий, а не ідеологічний. Обидва один час приміряли роль головного російського ліберала. Медведєв давно вже перестав їм сприйматися, Кудрін ним залишився. У минулому році він відкрито закликав Путіна до "зниження геополітичної напруженості" в ім'я економічного зростання.
В російських ЗМІ, ймовірно, з подачі бізнесменів, які потрапили під останню хвилю санкцій (Олегу Дерипасці і Віктору Вексельбергу загрожує якщо не розорення, то стрімке падіння в рейтингу Forbes), почала просуватися думка, що Кудрін - остання надія на системне вирішення проблеми санкцій. Кудрін дійсно виглядає чи не єдиною людиною в російської влади, якого Захід готовий слухати без відрази. Але саме це може закрити йому шлях до важливого державному посту. При анонсі нових призначень в уряді під час консультацій Медведєва з фракцією "Єдиної Росії", якщо вірити російським ЗМІ, при згадці про збереження за Віталієм Мутко, замішаним у серії допінгових скандалів, посади віце-прем'єра в залі пролунали смішки. Медведєв відреагував голосом Путіна: "Ми під зовнішній тиск не прогинаємося". Якщо Путін в надіях Дерипаски, Вексельберга і іже з ними на Кудріна відчує зовнішній тиск, державну посаду той навряд чи отримає. Але якщо все ж отримає - це буде означати, що вихід з міжнародної ізоляції - завдання для Росії важливіше, ніж збереження обличчя.
Автор підсумовує, що вищевказані рокіровки в кремлівській верхівці влади особливо не вплинуть на відносини з Україною і навряд чи Росія готова кардинально переглядати політику останніх років. Нововведення лише в тому, що тепер військовий фактор бачиться в Кремлі не настільки важливим, як раніше. Росія буде намагатися "переступити" конфлікт з Україною, заморозивши його на максимально безпечному рівні. Але західні санкції проти Росії були введені не за тим, щоб вона просто змінила імідж, змінитися повинна політика. Зниження військових витрат - серйозна заявка на зміну. Але в іншому Росія залишається колишньою: цар, царевич і їх уряд будуть котити Росію по наїждженій колії імперської величі.