В "економічних двигунах" США та Китаю з’являються тріщини — FT

Поділитися
В © asia.nikkei.com
Глобальне відновлення може бути не таким стійким, як очікується.

Незважаючи на те, що деякі економісти прогнозують тривале зростання світової економіки, є дві причини, які викликають сумнів у силі та тривалості постпандемічного відновлення: Китай та США. Ці країни фактично є локомотивами світового зростання, але в їх економічних двигунах з’являються тріщини, пише Financial Times.

На Китай припадала понад третина зростання світової економіки за останні п’ять років. Сьогодні уповільнення в Китаї на 1 процентний пункт змиває частину загального світового зростання валового внутрішнього продукту, тому світ має підстави турбуватися, коли Пекін робить економічну політику жорсткішою. Це відбувається з придушенням технічного сектору.

В останні роки, коли старі галузі економіки товарного та виробничого секторів заглиблюються в борги та занепадають, відновлення Китаю підтримує нова економіка, зосереджена в технічному секторі. За останнє десятиліття частка «цифрової» економіки у ВВП Китаю зросла в чотири рази і досягала майже 40 відсотків.

Але технологічні гіганти можуть створити постійний виклик правлячій партії в той час, коли вона намагається відродити соціалістичні цінності перших революційних років. У Китаї ще десять років тому не було такої кількості мільйонерів, як зараз. За минулий рік у Китаї з’явилося 238 нових мільярдерів, що вдвічі більше, ніж у будь-якій іншій країні. Зростання «багатства» значною мірою пов’язане саме з технологічним сектором.

«Репресії» стали механізмом стримування монополій, держава намагається отримати контроль над технологічним сектором. Це цілком очікувана реакція Комуністичної партії на технологічний розвиток.

Нова кампанія китайської влади проводиться за старою схемою. Китай виріс як економічна наддержава за останні чотири десятиліття, коли влада відступила, дозволивши капіталістам зростати. Але з часом влада почала втручатися, щоб стримати капіталізм, коли його несприятливі наслідки - корупція, зростання боргів та нерівність стали занадто помітними.

Часто подібні кампанії супроводжуються сповільненням економіки, але все зупиняється до того, як шкода зайде занадто далеко. Майже десять років тому Пекін розпочав масштабну боротьбу з корупцією, яка знищила частину багатих магнатів, яких незабаром замінив новий клас технічних магнатів.

Цього разу ставки вищі. Важко зрозуміти, як будь-який інший сектор може компенсувати шок для цифрової економіки, і шкода вже очевидна. З початку «репресій» ринкова капіталізація китайських технологій впала на третину, або приблизно на 1 трильйон. Зростання нових технологічних секторів вже не рухається так стрімко. Наразі незрозуміло, як Пекін готовий розширити наступ, враховуючи те, наскільки потужними стали технічні гіганти.

США - це ще один глобальний економічний двигун, який становить близько п'ятої частини світового зростання за останні п’ять років. Багато аналітиків припускають, що глобальне відновлення підтримають додаткові заощадження, які американці зберегли під час пандемії і, ймовірно, будуть витрачати їх, коли економіка повністю відкриється.

Однак споживачі не завжди активно витрачають свої заощадження в подібних ситуаціях. Надлишкові заощадження витрачалися лише в країнах, які зазнали дестабілізації у війні, де споживачі боялись, що їх кошти можуть невдовзі стати «порожніми».

Американці вирішили витратити лише близько третини своїх заощаджень, оскільки ситуація з пандемією ще повністю не стабілізувалася. Крім того, новий варіант Delta може посилити обережність споживачів.

США також наближаються до «фіскальної скелі». Найближчі місяці державні витрати різко впадуть. Більшість економістів роблять ставку на стійке і потужне зростання активності споживачів. Але все може скластися по-іншому.

Ознаки несправності економічного двигуна помітні у Китаї та США, на які за останні роки припадає понад половина світового зростання. Хоча дискусія, що вирує на фінансових ринках, зосереджується на тому, чи буде зростання інфляції тимчасовим, настав час подумати про можливість того, що економічний підйом буде лише короткочасним і не таким стійким, як очікується, резюмує видання.

Спостерігаючи за відновленням міжнародних рейсів, можна побачити як «фінансові вузли» знову з’єднуються після пандемії коронавірусу, навіть попри те, що вірус все ще поширюється, особливо в країнах із низьким рівнем вакцинації.

Часткове відновлення подорожей та комерційної діяльності стало частиною економічного відродження цього літа. Світову економіку сильно побила пандемія, але вона повільно стабілізується. Проте, незважаючи на цю стійкість, нерівність, закладена в глобальній економіці, погіршилась - у США, а також у Європі, Латинській Америці, Азії, Африці та на Близькому Сході.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі