Китай може стати першою помітною тріщиною у відновленні світової економіки після пандемії COVID-19. Глобальну економіку чекають нові «лінії розлому». Єдина велика економіка, яка минулого року демонструвала відносне зростання, зараз вживає заходів для полегшення монетарної політики - саме тоді, коли Федеральний резерв починає закладати основи для зменшення купівлі активів. Це може стати проблемою для стійкості глобального підйому, пише Bloomberg.
Несподівані заходи пом’якшення монетарної політики в Пекіні сигналізують про те, що глобальний економічний підйом, можливо, буде не таким сильним, як передбачалося.
Народний банк Китаю знизив свої резервні норми для більшості банків на половину процентного пункту. Цей крок здивував деяких економістів.
Таке рішення Народного банку Китаю викликає занепокоєння, оскільки Пекін протягом тривалого часу наголошував на ідеї «вирівнювання» у підтримці економіки. Зважаючи на економічний шок унаслідок пандемії, очікуваною є політика зміцнення фінансової стабільності. Зважаючи на всі занепокоєння з приводу ринкових потрясінь, поки ФРС врешті-решт почне «наповнювати економіку грошима», Пекін вже йде цим шляхом.
Цей крок Китаю може вплинути на всі центральні банки у світі, особливо тоді, коли постпандемічний економічний бум уповільниться. Побоювання навколо того, що Китай спричинить широкомасштабне уповільнення темпів зростання глобальної економіки, вже вплинули на ситуацію у Казначействі США.
Навіть якщо ВВП Китаю вдасться отримати зростання приблизно на 8% у другому кварталі, як прогнозують економісти, основні тенденції викликають занепокоєння.
Варто врахувати, що зміна політики Народного банку Китаю буде менш драматичною, ніж режим ФРС. Хоча фіскальна політика в Китаї закріплює зростання, вона була далеко не такою щедрою, як економічний стимул США.
Думки економістів розділилися щодо того, чи є такий крок Китаю широкомасштабним поверненням до пом'якшення чи більш скромною «корекцією». Однак це рішення матиме суттєвий вплив. Другий за потужністю центральний банк у світі переглядає свою політику. Чиновники ФРС будуть уважно за цим стежити, резюмує видання.
Пандемія коронавірусу спричинила потужний спад економіки, але зараз спостерігається хаотичний економічний бум. Ціна на нафту зросла, тоді як ресторанам і транспортним компаніям доводиться страждати через дефіцит працівників. Деякі прогнози свідчать, що прибутки цього року можуть досягнути рекордно високих показників, фондові ринки вже готуються. Індекс JPMorgan Chase та IHS Markit вказує, що нинішнє глобальне економічне зростання є найвищим з часів буму 2006 року.
Будь-яка втеча від COVID-19 - привід для святкування. Але сучасна економіка, що швидко розвивається, також викликає занепокоєння, оскільки три «лінії розломів» заховані під її відродженням. Разом ці «лінії» визначатимуть, хто насправді буде процвітати, і чи можна зберегти це відновлення.