Енергетична угода Афін і Москви суперечить новій стратегії "Газпрому", пише німецька газета Die Welt.
Росія хоче допомогти Греції з її мільярдним кредитом в обмін на згоду Ціпраса на домовленності про трубопровід, який прокладуть через Афіни. Але багато питань виникає у зв'язку із такими планами, зокрема, проти цієї угоди може виступити Туреччина.
Уряд Росії хоче укласти на цьому тижні з Грецією енергетичну угоду. "Так, це правда", - сказало російське джерело, знайоме з ходом переговорів між кремлівським лідером Володимиром Путіним і прем'єр-міністром Греції Алексісом Ціпрасом. "Ми активно готуємо таку угоди", - додав він. Позитивний результат переговорів оцінюється як "досить імовірний".
За наявними даними, Афіни повинні погодитися на продовження російського трубопровідного турецького потоку через Грецію і надати великі знижки на транзит газу. Як повідомило російське джерело видання, мова в угоді йде про передоплату за рахунок майбутніх прибутків.
Говорити що-небудь про проект ще рано, але "вже зараз ясно, що новий російський трубопровід буде вкрай проблематичним" з точки зору поставок газу в країни ЄС. Як зазначає видання, угода по трубопровід не відповідає новій стратегії "Газпрому". Крім того, новий трубопровід також стане предметом регулювання ЄС.
У цьому зв'язку видання нагадує, що в ЄС існують правила для запобігання домінуючому положенню на енергетичному ринку. Росія не була готова відповісти на вимоги ЄК в минулому році і була змушена відмовитися від будівництва "Південного потоку". Паралельно зі зупинкою будівництва цього проекту Росія також оголосила про зміну стратегії в минулому році. Так, "Газпром" не буде більше намагатися проникнути західноєвропейський ринок роздрібної торгівлі, а продовжуватиме домінувати на всіх етапах виробничо-збутового ланцюжка "від свердловини до котла". Компанія, згідно стратегії, переорієнтується на євразійський ринок.
Німецька газета також повідомляє, що ціна на газ для Греції буде на рівні з тією, яку зараз платить Україна. Афіни запропонували Росії свою участь у розвитку шельфових родовищ нафти і газу.
Поки незрозуміло, як турецький уряд відреагує на цю угоду. Хоча Анкара також має інтерес в тому, щоб "Турецький потік" виходив на Західну Європу.
Тим не менше, Путін пообіцяв раніше, що Туреччина стане новим Південним газовим хабом Європи. Тепер він, здається, дав аналогічну обіцянку Греції.
Видання Spiegel Online з посиланням на джерела у грецькому уряді повідомило 18 квітня про те, що Росія дасть Греції 3-5 млрд євро на "Турецький потік". Гроші підуть на будівництво газопроводу "Турецький потік" на території Греції. Очікується, що угода може бути підписана у вівторок, 21 квітня.
Повідомлялося про відмову з боку МВФ перенести термін погашення кредиту Грецією.