У відповідь на російську анексію Криму НАТО може надати Грузії перспективу членства

Поділитися
У відповідь на російську анексію Криму НАТО може надати Грузії перспективу членства © eurasian-defence.ru
Якщо Росія оголосить про приєднання Криму, питання надання Грузії ПДЧ можна вважати фактично вирішеним. Прем'єр-міністру Грузії Іраклію Гарібашвілі представники Білого дому пообіцяли, що США підтримають бажання Тбілісі інтегруватися у НАТО.

Якщо Крим увійде до складу Росії за підсумками референдуму 16 березня, під час запланованого на вересень саміту НАТО у Великобританії Грузії може бути надано План дій щодо членства в альянсі (ПДЧ).

Про це виданню "Коммерсант" розповіло джерело у штаб-квартирі НАТО і підтвердив співрозмовник у Держдепі США. Мова йде про перелік умов у політичній, військовій, економічній та правовій сферах, після виконання яких країна приймається в альянс. Зараз учасниками ПДЧ є Македонія, Чорногорія та Боснія.

Перспектива членства у НАТО відкрилася для Грузії під час саміту альянсу у Бухаресті у квітні 2008 року. Заперечення Німеччини і Франції тоді не дозволили надати Тбілісі ПДЧ, але Грузії було твердо обіцяно, що вона зможе приєднатися до альянсу у майбутньому. Після збройного конфлікту серпня 2008 року і визнання Росією незалежності Абхазії і Південної Осетії це питання зникло з порядку денного - останній саміт альянсу 2012 року у Чикаго лише розпливчасто підтвердив, що двері НАТО для Тбілісі відчинено.

У березні після бурхливих дебатів парламент Грузії прийняв резолюцію, що засуджує дії Росії в Україні. Втім, з документа було виключено найбільш різкі оцінки.

"Дії Росії в Україні призвели до відновлення дискусії про необхідність більш рішучої політики альянсу у Східній Європі, - заявило джерело у штаб-квартирі НАТО. - Про те, що заявка Тбілісі на отримання статусу кандидата повинна бути задоволена, заговорили навіть представники держав, які ще нещодавно закликали не форсувати це питання".

За словами співрозмовника видання у Держдепі, прем'єр-міністру Грузії Іраклію Гарібашвілі, який нещодавно відвідав Вашингтон, представники Білого дому пообіцяли, що США підтримають бажання Тбілісі інтегруватися в НАТО.

Сам Гарібашвілі, виступаючи з промовою у вашингтонській "Атлантичній раді", дав зрозуміти, що зміна влади в Грузії не вплинула на її євроатлантичні прагнення. Особливу ставку, за його словами, Тбілісі робить на Вашингтон. "Ми вважаємо США безсумнівним лідером цього альянсу, і взагалі лідером всього вільного світу, - сказав він. - Відтоді, як Грузія здобула незалежність, США надавали підтримку нашій територіальній цілісності, безпеці і демократії". Тепер же, за словами Гарібашвілі, Тбілісі розраховує, що США стануть воротами Грузії у НАТО".

Росія перспективу наближення НАТО до її кордонів вважає неприйнятною. Глава МЗС РФ Сергій Лавров нещодавно назвав розширення альянсу "продовженням старої логіки епохи холодної війни". "Це не тільки збереження розділових ліній, які ми всі зобов'язалися прибирати, це просування цих розділових ліній далі на схід, що суперечить тим зобов'язанням, які пролунали на вищому рівні щодо неподільності і безпеки", - поскаржився він.

Тим не менш, за словами джерела у Держдепі, "якщо Росія оголосить про приєднання Криму, питання надання Грузії ПДЧ можна вважати фактично вирішеним". Застереження "фактично" співрозмовник видання пояснив тим, що перешкодити цьому може лише Німеччина, МЗС якої, як і в 2008 році, очолює лояльний до Москви Франк-Вальтер Штайнмайєр. "Втім, думка Берліна і ряду інших скептиків може змінитися: приєднання Криму до РФ у жодній зі столиць ЄС не вважають прийнятним", - переконаний співрозмовник видання.

Говорячи про перспективи інтеграції у НАТО, грузинська влада обходить осторонь питання про те, що буде в цьому випадку з Абхазією і Південною Осетією. Щодо процесу інтеграції в ЄС, який форсується зараз Грузією, її тактика більш невизначена. "У них (Абхазії та Південної Осетії) буде чітка картина перед очима - може, не відразу, але через п'ять або десять років. Вони побачать різницю, - пояснив прем'єр Іраклій Гарібашвілі. - І тоді повинні будуть вирішувати: жити в темноті чи зробити крок назустріч світлому майбутньому". Однак щодо членства у НАТО така аргументація на адресу Абхазії і Південної Осетії навряд чи спрацює. !zn

Читайте також:

Літак-розвідник НАТО починає польоти над Румунією для стеження за Україною

Армія США готова підтримати Україну і союзників в Європі

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі