У світі недостатньо регулюються лабораторні дослідження смертоносних вірусів — The Washington Post

Поділитися
У світі недостатньо регулюються лабораторні дослідження смертоносних вірусів — The Washington Post
Мирні наукові дослідження завжди можуть мати потенціал катастрофічної аварії.

Унаслідок пандемії коронавірусу більша частина світу була змушена піти на карантинні обмеження. Із розгортанням програм вакцинації країни поступово готуються до виходу з пандемії. Кількість щеплених людей зростає, з’явилася надія на зменшення динаміки поширення хвороби та навантаження на лікарні. Але як тільки надзвичайна ситуація в галузі охорони здоров’я почне стихати, і життя людей повільно буде нормалізуватися, виникає нагальне питання, яке потрібно вирішити: як гарантувати те, що подібна пандемія не повториться у найближчому майбутньому, пише The Washington Post.

Щоб відповісти на це питання, необхідно спочатку зрозуміти, як почалася теперішня пандемія. Проте історія походження COVID-19 все ще залишається загадкою. Офіційне пояснення Китаю (яке також підтримують багато вчених) полягає в тому, що новий коронавірус, імовірно, перейшов від тварин до людей. Це дійсно схоже на правду, адже часто патогени, відомі як зоонозні хвороби, поширюються саме таким чином.

Однак існує ще одна суперечлива гіпотеза про те, що COVID-19 був результатом "витоку з лабораторії" - аварії в Інституті вірусології в Ухані. Це може бути безпідставною теорією змови, але це також цілком можливо. Подібні витоки часто трапляються в лабораторіях. Однак незалежно від того, чи спричинив витік із лабораторії пандемію коронавірусу, лабораторна аварія, безумовно, може спричинити наступну пандемію. Вчені попереджали про небезпеку задовго до початку епохи COVID-19.

Враховуючи те, що світ пережив за минулий рік, важливо, щоб уряди вже працювали над посиленням міжнародного регулювання дослідження патогенних мікроорганізмів. Але виявляється, реальна історія зовсім інша. Наразі немає офіційного міжнародного набору правил, який регулює дослідження потенційно небезпечних біологічних агентів, крім Конвенції про біологічну зброю, прийнятої в 1970-х роках. Немає також і міжнародної організації з моніторингу вірусологічних досліджень. Немає навіть чітко встановленого кодексу правил, якого країни повинні дотримуватися, є лише деякі вказівки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Що стосується вивчення чи виробництва нових вірусів, міжнародна система цього чітко не регулює. Настав час це виправити.

Старший викладач міжнародної безпеки в Лондонському Королівському коледжі Філіппа Ленцос, яка є експертом з біологічних агентів та нових вірусів, пояснює, що вчені в усьому світі працюють з найнебезпечнішими патогенами в лабораторіях рівня біобезпеки 4 (BSL-4).

«Але міжнародних норм щодо діяльності таких лабораторій фактично не існує. Немає також встановленого міжнародного набору правил, якого вони повинні дотримуватися. Ніхто не перевіряє, що вони роблять. Інспекторів, регуляторів немає», – каже Філіппа Ленцос.

Дослідниця додає, що система настільки неконтрольована, що навіть немає чіткого переліку цих об'єктів.

"Ви не можете їх відстежити, оскільки навіть немає офіційного міжнародного списку лабораторій BSL-4", - пояснює Ленцос.

Дослідниця працює над проектом створення вичерпного переліку таких лабораторій, це може бути перший крок до наполегливого контролю. Але її список постійно поповнюється.

 "Кількість таких лабораторій починає швидко зростати", - каже вона.

Тому важливим буде проведення низки реформ для управління лабораторіями, які працюють із небезпечними патогенами з пандемічним потенціалом. Крім цього, необхідно створити міжнародний орган, який буде здійснювати нагляд, перевірку та регулювання цих дослідницьких установ незалежно від того, де вони знаходяться.

Це надзвичайно важливо, оскільки зростання кількості лабораторій BSL-4 без відповідних норм є бомбою уповільненої дії для небезпечних патогенів. Навіть попри те, що більшість цих лабораторій проводять законні дослідження, а не розробляють біологічну зброю, мирні дослідження завжди можуть мати потенціал катастрофічної аварії.

Однак налагодження більш чіткого регулювання лабораторій BSL-4 не повністю вирішує проблему. Дослідники, що працюють у лабораторіях BSL-3 (менш обмежене середовище) у Вісконсіні та Нідерландах, змогли створити новий штам пташиного грипу, який легше поширюється серед ссавців.

Ризики техногенної катастрофи також вищі під час пандемії COVID-19, оскільки величезна кількість учених, які не є спеціалістами з питань коронавірусів, зараз працюють із цими патогенами. Звісно, широка співпраця науковців мала важливе значення для швидких наукових проривів. Але це також збільшує ризики. Існує занепокоєння, що нові наукові розробки у цій галузі можуть потрапити до рук терористичних угруповань, які будуть використовувати їх зовсім не за призначенням.

Людство вже зрозуміло, як сильно може скалічити життя пандемія. Звісно, наукові дослідження важливі для прогресу, але не менш важливим може бути і посилення нагляду - принаймні, шляхом створення органу, який проводитиме більш сувору оцінку небезпечних досліджень. Зрештою, що стосується пандемій, те, що відбувається в одній точці світу в результаті може вплинути на цілу планету, резюмує видання.

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі