Заступник держсекретаря США Андреа Томпсон заявила у середу, що Сполучені Штати розпочнуть вихід з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД) з 2 лютого, стверджуючи, що у Вашингтоні не бачать дотримання домовленостей з боку Росії, передає Reuters.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров перед цим заявив про те, що Москва готова працювати над порятунком ДРСМД, незважаючи на численні проблеми, і сподівається, що Вашингтон відповідально підійде до договорів про контроль над озброєннями.
Вашингтон пригрозив вийти з пакту 1987 року, стверджуючи, що нова російська ракета порушує договір, який забороняє обом сторонам розміщувати в Європі ракети наземного базування малої і середньої дальності. Росія заявляє, що радіус дії ракети виводить її за межі договору в цілому і не так довго, як стверджує Вашингтон, що означає, що вона повністю відповідає ДРСМД.
Нагадаємо, 22 жовтня було оголошено рішення президента США Дональда Трампа в односторонньому порядку вивести Сполучені Штаті з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД), так як російська сторона порушує умови, а Китай та інші ядерні держави до нього взагалі не приєднувалися.
У РФ претензії США відкинули, назвавши позицію Вашингтона "небезпечною". Для переговорів з цього питання Москву відвідав радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон.
Договір про РСМД був підписаний США та СРСР у 1987 році. Сторони зобов'язалися знищити балістичні і крилаті ракети наземного базування середньої (1000-5500 км) і малої дальності (500-1000 км), а також не виробляти і не розгортати озброєння цього класу в майбутньому.
Детальніше про мотиви виходу США з ДРСМД читайте в статті Олексія Їжака "Дедалі ближче до ядерного раю" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".