На найближчого соратника російського опозиціонера Алєксєя Навального Івана Жданова в Росії відкрили нову кримінальну справу. Спочатку Росія оголосила його в міжнародний розшук. Тепер на колишнього директора "Фонду боротьби з корупцією" завели кримінальну справу - про збір грошей, свідомо призначених для фінансування "екстремістської організації", яку влада РФ "визнала", а сьогодні внесла ФБК в список "терористів".
Аналогічну справу завели й на соратника Навального Леоніда Волкова. У слідчому комітеті РФ кажуть, що крім Жданова та Волкова у справі проходять і інші люди.
Російські правоохоронці кажуть, що 5 серпня Жданов і Волков опублікували відео про збір пожертвувань вже після "визнання" в РФ ФБК і штабів Навального "екстремістськими організаціями".
"Крім того, вони повідомили про способи перерахування грошових коштів і криптовалюти в умовах конспірації й анонімності жертводавця від правоохоронних органів", - говориться в повідомленні СКРФ.
Також проти Жданова заведені справи за статтею про створення некомерційної організації, що зазіхає на особистість і права громадян, а також про невиконання рішення суду, яке стосується невиплати 29 млн рублів за позовом "кухаря Путіна" Євгєнія Прігожина у справі "Московського школяра".
Навальному та його соратникам давно заборонено балотуватися в нижню палату російського парламенту, вибори в яку намічені на вересень.
Влада Росії вже заборонили діяльність ФБК, ФЗПГ, а також штабів Навального і визнали їх "екстремістськими" організаціями.
4 серпня суд відхилив скаргу захисту на це рішення, і воно набрало чинності.
Після того як в Росії на півтора року обмежили свободу соратниці опозиціонера Алєксєя Навального Любові Соболь, в п'ятницю московський суд на рік умовно з випробувальним терміном засудив брата головного критика Владіміра Путіна. Олєга Навального засудили за так званим "санітарній справі", за яким проходила Соболь та інші соратники опозиціонера. Також інший фігурант цієї "справи" Ніколай Ляскін отримав один рік обмеження волі. Йому не можна залишати житло з 22 до 6 годин. Не можна відвідувати масові заходи та виїжджати з Москви й області.
"Санітарну справу" порушили відразу після протестів 23 січня в підтримку Навального. Слідство вважає, що фігуранти закликали людей брати участь в неузгодженої акції на Пушкінській площі, і це створило загрозу масового зараження коронавірусів. Серед обвинувачених у цій справі - брат Навального Олєг, опозиційний політик Ніколай Ляскін, глава "Альянсу лікарів" Анастасія Васільєва, учасниця гурту Pussy Riot Марія Альохіна, речниця Навального Кіра Ярмиш та муніципальна депутатка Люся Штейн.
У червні Мосміськсуд оголосив «Фонд боротьби з корупцією» та інші організації Навального екстремістськими, соратникам опозиціонера заборонили брати участь у виборах в якості кандидатів.
США та Євросоюз ввели санкції проти російських чиновників через отруєння Алєксєя Навального.
Чому Кремль пішов на загострення ситуації навколо опозиціонера? Чому Навальний, знаючи про загрозу арешту, все ж повернувся в Росію? Чи становить він реальну загрозу для путінського режиму? Про це читайте в статті Олексія Коваля «Путіну потрібен Навальний», а також в матеріалі Андреаса Умланда «Як ставитися до феномена Навального» у ZN.UA.