Понад 180 представників російської творчої і наукової інтелігенції, громадських діячів підписали відкритий лист із проханням пом'якшити законодавство про масові заходи і привести його у відповідність з Конституцією РФ. Лист адресовано президенту Росії Володимиру Путіну, Державній Думі і представницьким органам влади всіх рівнів, а також політичним партіям та громадським організаціям.
Укладачі листа наполягають, що учасники масових акцій на підтримку Олексія Навального діяли в межах «правового порядку, встановленого Конституцією», а дії поліції, яка била і затримувала людей, були протиправними.
Лист підписали актори Веніамін Смєхов, Чулпан Хаматова, Олександр Філіппенко, режисери Андрій Звягінцев, Віталій Манський, Жора Крижовніков, письменники Борис Акунін, Юлій Кім, Денис Драгунський та інші. Текст звернення оприлюднила «Новая газета» в понеділок, 8 лютого.
Підписанти підкреслюють, що акції «за винятком кількох інцидентів» були мирними. А жорстокість співробітників поліції «кричуще не відповідала рівню «суспільної небезпеки».
У листі також розкритиковано свавілля російських судів, що масово порушували «всі мислимі вимоги закону, принцип неупередженості, справедливості, презумпцію невинуватості».
Автори звернення наполягають на зміні законодавства про проведення масових заходів, звільненні затриманих і заарештованих і закритті «надуманих» кримінальних справ, відкритих за політичними мотивами.
2 лютого Олексія Навального засудили до 3,5 років позбавлення волі за «неодноразове порушення громадського порядку» після умовного засудження. З терміну відняли 10 місяців домашнього арешту, опозиціонер має провести в колонії загального режиму 2 роки і 8 місяців.
17 січня опозиціонер Олексій Навальний повернувся в Росію з Німеччини. У берлінській клініці «Шаріте» політик проходив курс лікування і реабілітації після того, як російські спецслужби отруїли його бойовою речовиною «Новічок».
При проходженні паспортного контролю Навального затримали на тій підставі, що він 29 грудня був оголошений в розшук як порушник умов випробувального терміну.
На наступний день після затримання Навального заарештували на місяць, засідання суду організували прямо в поліцейській дільниці.
Євросоюз засудив дії Кремля, а Литва, Латвія і Естонія закликали ЄС посилити санкції проти Росії.
23 січня в РФ відбулися масові протести, поліція затримала майже 3,5 тисяч осіб. Через тиждень було затримано ще майже 4 тисячі людей. Більше 1200 осіб заарештували.
Чому Кремль пішов на загострення ситуації навколо опозиціонера? Чому Навальний, знаючи про загрозу арешту, все ж повернувся в Росію? Про це читайте в статті Олексія Коваля «Путіну потрібен Навальний» у ZN.UA.