Перед тим, як літак з колишнім польським президентом Лехом Качинським та іншими польськими дипломатами впав на землю, на борту судна стався вибух. За офіційною причини пасажири загинули, ще до того, як літак впав. Про це в ефірі телеканалу TVP 1 розповів колишній міністр оборони Антоній Мацеревич, який є головою польської підкомісії з розслідування Смоленської катастрофи.
Мацеревич зазначив, що з'ясування причин катастрофи може тривати, однак на даний момент встановлена причина смерті пасажирів літака Ту-154. "Пасажири загинули від вибуху центроплана перед зіткненням літака із землею", - сказав Мацеревич.
В найближчі дні буде опублікований офіційний рапорт щодо інциденту, в якому буде вказана причина смерті польських посадових осіб.
10 квітня 2010 року неподалік від аеродрому "Північний" біля Смоленська розбився літак Ту-154 з президентом Польщі Лехом Качинським на борту. У катастрофі загинули 96 осіб. Польська делегація прямувала на заходи до 70-ї річниці Катинської трагедії.
10 січня 2018 року міжнародний експерт підкомісії Міноборони Польщі у справах повторного розслідування катастрофи Френк Тейлор заявив, що ліве крило президентського літака, що розбився під Смоленськом було знищено в результаті внутрішнього вибуху.
Експерт стверджує, що існувало кілька джерел вибуху - в крилі, у слоті та у центроплані літака, що підтвердив аналіз механізму удару двері об землю. Береза не мала впливу на первинне руйнування крила.
"Ці висновки приняли члени підкомісії, і вони є одним з ключових тверджень технічного рапорту", - йдеться в заяві на сайті Міноборони Польщі.
Зазначимо, що сьогодні, 10 квітня, у Польщі відзначають восьму річницю з моменту катастрофи урядового літака Ту-154М при заході на посадку на аеродром "Північний" під Смоленськом. 10 квітня 2010 року в результаті трагедії загинули 96 осіб, зокрема президент Польщі Лех Качиньський і його дружина Марія. Польська делегація летіла у Росію на пам'ятні заходи з нагоди 70 річниці Катинського злочину.
Згідно з висновками Міждержавного авіаційного комітету, причиною катастрофи стали неправильні дії екіпажу. Але в 2015 році нова влада Польщі повернулася до цієї теми. А на початку березня 2016 року було відновлено розслідування за фактом аварії літака.
У січні 2017 року в Польщі заявили, що мають у своєму розпорядженні докази вибуху на борту літака Качиньського. Факт вибуху на борту підтвердили також американські дослідники. У РФ цю версію категорично відкинули.
Згодом міністр закордонних справ Яцек Чапетович повідомив російському послу, що Польща наполягає на поверненні уламків президентського літака, також планує поставити під Смоленськом пам'ятник жертвам катастрофи.
Впродовж 8 років із моменту Смоленської катастрофи з'явилася низка гіпотез про її причини і розвиток подій. У лютому 2016 року, за рішенням тодішнього міністра оборони Польщі Антоні Мацеревича, у Польщі відновили розслідування Смоленської катастрофи. В рамках Комісії державної авіації з розслідування авіакатастроф була створена підкомісія, яка проводить нове розслідування трагедії. Уламки польського літака досі залишаються в Росії.