Новорічне привітання лідера Китаю Сі Цзіньпіна 31 грудня стало першим, коли він згадав про економічні проблеми – з тих пір, як він почав виголошувати їх у 2013 році. Це відбувається в критичний момент для другої за величиною економіки світу, яка бореться зі структурним уповільненням, що характеризується слабким попитом, зростанням безробіття та підірваною діловою довірою, зазначає CNN.
Кажучи про «зустрічні вітри», з якими стикається Китай, Сі сказав у телевізійній промові: «Деяким підприємствам довелося нелегко. Деяким людям було важко знайти роботу і задовольнити базові потреби… Все це залишається на передньому плані моєї свідомості… Ми будемо консолідувати і посилювати імпульс економічного відновлення».
За кілька годин до виступу Сі Національне бюро статистики опублікувало своє щомісячне дослідження індексу менеджерів (PMI) із закупівель, яке показало, що виробнича активність у грудні знизилася до найнижчого рівня за останні шість місяців. Офіційний індекс ділової активності у виробничому секторі впав до 49 минулого місяця, порівняно з 49,4 у листопаді. Значення індексу PMI вище 50 вказує на зростання, тоді як будь-яке значення нижче означає скорочення. Грудень також став третім місяцем поспіль, коли індекс ділової активності у переробних галузях скоротився.
Масштабний виробничий сектор країни був слабким протягом більшої частини 2023 року. Після короткого пожвавлення економічної активності в першому кварталі минулого року офіційний індекс ділової активності у переробній промисловості скорочувався протягом п'яти місяців, а у вересні опустився нижче 50.
Цього року економіка Китаю зіткнулася з низкою проблем, серед яких тривалий спад на ринку нерухомості, рекордно високий рівень безробіття серед молоді, вперто низькі ціни та зростаючий фінансовий стрес у місцевих органах влади.
Пекін намагається відновити зростання і стимулювати зайнятість, розгорнувши шквал заходів підтримки минулого року і пообіцявши посилити фіскальну і монетарну політику в 2024 році. Але його дедалі більш статистичний підхід до економіки, який наголошує на партійно-державному контролі над економічними та соціальними справами за рахунок приватного сектору, налякав підприємців. Репресії уряду проти бізнесу в ім'я національної безпеки також відлякують міжнародних інвесторів.
30 грудня Народний банк Китаю оголосив, що схвалив заявку на продаж контрольного пакету акцій Alipay цифрової платіжної платформи, якою керує Ant Group Джека Ма. Цей крок означає, що Ма офіційно поступився контролем над компанією, яку він заснував. Бізнесмен, який також є співзасновником Alibaba Group, заявив у січні минулого року, що відмовляється від контролю над Ant в рамках виходу зі свого онлайн-бізнесу. Його компанії стали першими об'єктами безпрецедентної боротьби Пекіна з великими технологічними компаніями, які, як вважалося, стали надто потужними в очах Комуністичної партії.
Нагадаємо, у грудні виробнича активність в Китаї знову впала. Основним чинником спаду є слабкий зовнішній попит: індекс нових експортних замовлень у грудні склав 45,8, скоротившись дев'ятий місяць поспіль.
У своєму новорічному привітанні Сі наголосив, що воз’єднання Китаю та Тайваню є «неминучим».