Підтримка України, вибори в США та загроза вторгнення Китаю на Тайвань: прогнози FT для світу на 2024 рік

Поділитися
Які тенденції чекатимуть світ у 2024 році. 

Чи продовжать США та ЄС надавати допомогу Україні, чи зможе Дональд Трамп перемогти на виборах президента Штатів та чи розпочне Китай вторгнення на Тайвань? Автори Financial Times спрогнозували, що чекає на світ у 2024 році.

Чи стане Дональд Трамп знову президентом США?

Ні. Але - якщо припустити, що нещодавні юридичні перешкоди, які виникли на шляху Трампа до участі у виборах з боку штатів Колорадо і Мен, вдасться подолати - його кампанія проти нинішнього лідера країни Джо Байдена може стати “найогиднішими” президентськими виборами в історії США.

Це буде важка боротьба. Трампа можуть визнати винним щонайменше в одному з чотирьох судових процесів, можливо, у двох, ще до виборів, і він представить це як політичне переслідування з боку "злочинної сім'ї Байденів". Однак, як прогнозує видання, попри свій вік, Байден може “прорватися”, найімовірніше завдяки тому, що вузька більшість буде готова підтримати другий термін Байдена, аби відкинути Трампа.

Чи продовжать США та ЄС підтримувати Україну?

Так. Оскільки наприкінці 2023 року контрнаступ України застопорився, військова та фінансова підтримка Києва стали спірним питанням по обидва боки Атлантики. Адміністрація Байдена сповнена рішучості продовжувати підтримку: угода з республіканцями в Конгресі може передбачати поступки щодо безпеки кордонів США в обмін на розширення допомоги Україні. 

Ще більший виклик, однак, постане, якщо Дональд Трамп все-таки повернеться на посаду президента Штатів. 

Лідери ЄС, тим часом, повинні знайти способи на початку 2024 року обійти вето Угорщини на пакет фінансової допомоги у 50 мільярдів євро. Але оскільки Україна, швидше за все, все ще намагатиметься здійснити військовий прорив, вона може опинитися під зростанням тиску закликів до переговорів з Москвою, вважає видання.

Чи вдасться Урсулі фон дер Ляєн залишитися на посаді глави Єврокомісії на другий термін?

Так, доклавши певних зусиль. Урсула фон дер Ляєн добре зарекомендувала себе в період, позначений кризами, довівши цінність спільних дій ЄС у сфері запозичень, охорони здоров'я, оборонних витрат та енергетичної політики. 

Але її звичка нав'язувати політику столицям і тісна співпраця з Вашингтоном дратують деяких лідерів. Її коаліція 2019 року перебуває під загрозою через ризик перемоги правих популістів на виборах до Європарламенту. Але її правоцентристська Європейська народна партія має всі шанси зберегти лідерство, навіть якщо це означає тіснішу співпрацю з євроскептичними партіями. І наразі ніхто не виглядає сильнішим кандидатом від Європейської народної партії. 

Чи перевершить 2024 рік 2023-й як найспекотніший за всю історію?

Так, вважає видання. 2023 рік відзначився такою кількістю екстремальних спекотних днів, що він майже напевно виявиться найспекотнішим за 174 роки кліматичних спостережень, коли будуть підраховані остаточні цифри.

Але багато вчених очікують, що 2024 рік буде ще теплішим, оскільки спека 2023 року була підсилена природним кліматичним явищем Ель-Ніньо. Зазвичай воно має найбільший вплив на глобальну температуру після досягнення піку - що може статися не раніше січня 2024 року. 

Чи може війна між Ізраїлем і ХАМАС спровокувати повномасштабний регіональний конфлікт?

Ні. Війна спровокувала насильство в усьому регіоні за участю підтримуваних Іраном бойових угруповань. Найбільше занепокоєння викликає те, що прикордонні сутички між ліванським рухом “Хезболла” та ізраїльськими військами переростуть у повномасштабний конфлікт між ними.

Уряд прем'єра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу чітко дав зрозуміти, що не може більше жити з бойовиками “Хезболли” на  кордоні, але сподівається, що дипломатичний тиск стримає ситуацію.

Ні Вашингтон, ні Тегеран не бажають ширшого регіонального конфлікту, навіть якщо бойові дії між "Хезболлою" та Ізраїлем посиляться, але ситуація є тривожно нестабільною. 

Чи вдасться США здійснити “м'яку посадку” економіки?

Так, у короткостроковій перспективі. Цього року інфляція знизилася таким чином, що здивувала навіть Федеральну резервну систему, а зростання залишилося сильнішим, ніж очікувала більшість економістів.

Оскільки споживчі витрати залишаються високими, а зростання зарплат стримується, “м'яка посадка” може тривати ще кілька місяців. Але не варто робити ставку на те, що це триватиме протягом усього 2024 року. Фіскальна підтримка буде меншою, оскільки допомога домогосподарствам, яка надавалася під час пандемії коронавірусу, вже використана. Вищі відсоткові ставки спричиняють банкрутства, боргові проблеми США зростають, а геополітичні потрясіння руйнують світову торгівлю. Це може підвищити інфляцію і сповільнити зростання. Тож протягом року “посадка”, ймовірно, стане більш болючою.

Чи стане лідер Лейбористської партії Кейр Стармер прем'єр-міністром Великої Британії?

Так, хоча не виключено, що вибори у Великій Британії відбудуться не раніше січня 2025 року. Консерватори нинішнього прем'єра Ріші Сунака виглядають розділеними і виснаженими.  

Кількість місць, яку повинна отримати лейбористська опозиція, означає, що вона може опинитися десь між урядом меншості і повною перемогою, на що наразі вказують опитування громадської думки. Але надзвичайно важко зрозуміти, як прем'єр-міністр може відновити достатню підтримку, щоб утримати владу. 

Чи впаде економічне зростання Китаю до 3% або менше?

Ні. Якість зростання економіки Китаю, безумовно, помітно погіршилася за останні роки. Ринок нерухомості, на який припадає майже третина валового внутрішнього продукту, повільно руйнується. Багато місцевих органів влади потопають у боргах. Китайський споживач вагається.

Але зростання ВВП у 2024 році, як і раніше, комфортно перевищить 4% - завдяки поєднанню пакетів допомоги для порятунку від боргів, ініціатив фіскального стимулювання та інших форм офіційної підтримки. Технологічний прогрес залишатиметься потужним.

Чи може зміна президента на Тайвані спровокувати напад Китаю?

Ні. Багато людей на Тайвані і за його межами сьогодні все більше думають про війну, завдяки розширенню військових маневрів Китаю. Фаворит президентських виборів — представник керівної Демократичної прогресивної партії Лай Чін-те має дуже відмінне минуле від чинного президента Цай Інвень.

Але Лай чітко дав зрозуміти, що дотримуватиметься обережної позиції Цай щодо Китаю, не даючи Пекіну жодного приводу для нападу. Китайська влада на чолі з лідером Сі Цзіньпіном, схоже, все ще вірить у шанс спонукати Тайвань до “возз'єднання” без бою - шляхом посилення військового залякування, впливу на політиків острова, економічних приманок і міжнародної ізоляції. 

Чи підніме Банк Японії процентні ставки вище нуля?

2024-й стане роком, коли японський центральний банк нарешті відмовиться від контролю кривої дохідності та від'ємних процентних ставок. Однак, всупереч очікуванням ринку щодо подальшого підвищення ставок, ставки наприкінці року не перевищуватимуть нуля. 

Зважаючи на посереднє зростання заробітних плат, зміцнення єни в перспективі, коли ставки в США досягнуть свого піку, та причини для того, щоб віддати перевагу більш різкій кривій дохідності, Банк Японії навряд чи встановить позитивну ставку - хоча, як і у випадку з будь-яким прогнозом центрального банку, багато що залежить від даних, що надходять. 

Чи впаде підтримка Африканського національного конгресу на виборах у Південній Африці нижче 50%?

Так. Після 30 років перебування при владі Африканський національний конгрес втратить абсолютну більшість вперше з часів, коли Нельсон Мандела став президентом у 1994 році.

Імідж партії підірваний роками корупції, некомпетентності та погіршення сфери послуг, про що свідчать постійні відключення електроенергії. У реальному вимірі на душу населення економіка перебуває в стагнації вже 15 років. У 2019 році, за президента Сиріла Рамафоси, підтримка Африканського національного конгресу впала до 57,5%. Цього року вона знову знижується. Якщо показник опуститься нижче 50 відсотків, що видається цілком імовірним, Африканському національному конгресу знадобляться партнери по коаліції. 

Чи доларизує Аргентина свою економіку?

Ні. Дехто скаже, що жителі Аргентини вже відмовилися від песо: заощаджують у доларах, неофіційно купують і продають нерухомість у доларах.

Але, попри свої передвиборчі обіцянки доларизувати економіку, новий президент країни Хав'єр Мілей своїми першими економічними заходами натомість зробив ставку на девальвацію.

Хоча його міністр економіки Луїс Капуто наполягає на тому, що перехід на американську валюту залишається довгостроковою метою, це навряд чи станеться у 2024 році: МВФ не має ентузіазму, а більшість економістів вважають, що втрата економічного суверенітету “переважить” вигоди. 

Чи перевищить використання відновлюваних джерел частку вугілля у світовому виробництві електроенергії?

Ні. Хоча очікується, що частка відновлюваної енергетики у виробництві електроенергії випередить використання вугілля протягом наступних кількох років, це навряд чи станеться у 2024 році, через Китай.

Попит Китаю на вугілля продовжує стрімко зростати у 2023 році, і хоча відновлювані джерела також швидко розвиваються - очікується, що на них припадатиме близько 90% усіх нових генеруючих потужностей у світі - цього буде недостатньо, щоб перевершити вугільну генерацію наступного року, навіть якщо використання вугілля на Заході зменшиться.

Але переломний момент вже не за горами. Більш критичним для клімату є те, коли апетит Китаю до вугілля нарешті зменшиться. 

Чи повернуться інвестори до облігацій?

Так. "Облігації повертаються" було найбільшою ставкою на ринках у 2023 році, але вона провалилася. Пекуча інфляція і невпинне зростання процентних ставок призвели до того, що до жовтня індекс облігацій Bloomberg Barclays Aggregate знизився на 4%, розпаливши спогади про жорстокий 2022 рік і розчарувавши великих інвесторів.

Зараз інвестори вважають, що в економіці США настає певне уповільнення, оскільки відтерміновані наслідки підвищення процентних ставок нарешті починають діяти. З огляду на зниження інфляції та процентних ставок на горизонті, облігації здаються безпечнішим варіантом.

Чи збанкрутує компанія X?

Так. Ілон Маск часто використовує попередження про банкрутство для мотивації; він робив це в Tesla і SpaceX. Але цього разу, коли реклама X та спроби створити нові джерела доходу провалилися, є велика ймовірність, що це все-таки станеться.

Після нещодавніх емоційних спалахів, спрямованих проти рекламодавців X, він ризикує нерозважливо припустити, що зможе провести компанію через банкрутство і все одно залишитися на вершині. Боротьба Маска за контроль над X в умовах банкрутства стала б захоплюючим продовженням сповненого драматизму придбання Twitter. 

Чи звільнять Сема Альтмана з OpenAI знову?

Ні. Сем Альтман з самого початку структурував свою компанію таким чином, щоб її правління контролювало некомерційну організацію, створену на благо людства. Він сказав, що не володіє акціями OpenAI, і рада директорів може звільнити його в будь-який момент.

Але коли в листопаді співзасновник і три незалежні члени ради директорів зробили саме це, вони зрештою відновили його на посаді через чотири дні.

Тепер всі члени первинної ради директорів, крім одного, усунені; Microsoft - ключовий партнер і найбільший фінансовий спонсор OpenAI матиме роль спостерігача без права голосу в новій раді директорів, а управління компанією буде переглянуто, щоб Альтман не міг знову опинитися в такому становищі. 

Чи відкриються ринки капіталу для IPO?

Так. Компанії можуть відкладати залучення коштів лише на певний час, і після періоду затишшя банкіри з Волл-стріт повинні знайти спосіб, щоб відновити активність.

Американський та європейський ринки ІРО перебували в стані занепаду протягом двох років, але зараз, коли процентні ставки досягли піку, а фондові ринки повернулися до рекордно високих показників, умови для укладання угод виглядають більш сприятливими.

Проте не варто очікувати повернення до шаленого залучення коштів, як у 2020 та 2021 роках. Ставки можуть падати, але вони не повернуться до нуля, а інвестори звертатимуть більше уваги на прибутковість і стійкість балансу. 

Чи поверне Британія мармури Парфенону Греції?

Так - хоча це, майже напевно, буде через угоду про позику, а не повне повернення, яке вимагає змін у британському законодавстві. Цього року політичні пристрасті розгорілися, коли Ріші Сунак раптово скасував зустріч у Лондоні з грецьким прем'єром Кіріакосом Міцотакісом.

Але голова Британського музею Джордж Осборн виступив за укладення угоди, яка дозволить виставити мармури Парфенону в Афінах, а інші грецькі скарби натомість перевезти до Лондона. Представник Лейбористської партії Кейр Стармер натякнув, що не блокуватиме угоду, прийнятну для музею і для Афін.

Раніше журнал The Economist випустив традиційний огляд головних тем прийдешнього року. Серед топових залишається війна РФ проти України. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі