Як повідомляє "Польське радіо", нинішній глава МЗС Польщі Вітольд Ващиковський зазначив, що документ "був початком відходу уряду Дональда Туска від проукраїнської політики на користь політики проросійської".
Наголошується, що документ "Тези про політику РП щодо Росії та України" від 4 березня 2008 року було засекречено та підписано тодішнім директором Східного департаменту МЗС Польщі Ярославом Браткевичем. Записку надали для ознайомлення чотирьом особам, у тому числі – тодішньому міністру закордонних справ Польщі Радославу Сікорському. Розсекречено даний документ було лише в жовтні 2015 року.
У записці вказується, що можливості російської експансії в політичному, економічному, а тим більше – у військовому сенсах – обмежені, і стикаються з серйозними перешкодами в пострадянських країнах, таких, як Україна і Грузія.
"Ця записка була початком відходу від проукраїнської політики на користь політики проросійської. У авторів не було жодних ілюзій щодо успіху, але вони визнали, що проросійськість буде своєрідним інструментом, трюком у відносинах із Заходом, таким способом хотіли здобути визнання на Заході", – зазначив Ващиковський.
При цьому, глава польського МЗС зазначив, що Україні запропонували не шлях інтеграції з ЄС, а лиш "квазі-інституційні зв'язки з Заходом". З його точки зору, записка рясніє неправдою і "фальшивими оцінками", а також свідчить про рішення "відійти від реалізації польських інтересів на Сході".
"У висновках є пропозиція не виходити самим поза заходи ЄС і НАТО, це, де-факто, заклик до обмеження цілей польської дипломатії шляхом пристосування її до інтересів провідних держав ЄС – Німеччини і Франції. Одночасно, пропозиція обмежити співробітництво з Україною, практично, є визнанням російської зони впливів на схід від кордону Польщі", – уклав він.
Раніше польський політолог, екс-депутат Європарламенту та Сейму Польщі Павел Коваль у своїй статті для DT.UA констатував, що польсько-українські відносини переживають найтяжчі часи з 1991 р.
Детальніше про складнощі в українсько-польських відносинах читайте у статті Павела Коваля "Потреба уяви, потреба інституцій" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".