Сьогодні у столиці Литви Вільнюсі розпочався саміт країн "Східного партнерства". Форум триватиме до 29 листопада. У ньому візьме участь керівництво 28 країн Євросоюзу, а також шість членів проекту Східне партнерство - Україна, Грузія, Білорусь, Азербайджан і Молдова. Під час дводенного саміту голови держав і члени урядів 34 країн обговорюватимуть прогрес, досягнутий в рамках програми "Східне партнерство", і визначать напрямки майбутнього розвитку цієї програми.
Україну на саміті представлятиме президент Віктор Янукович, а також лідери опозиції Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок. Спочатку планувалося, що на саміті Україна підпише Угоду про асоціацію з Євросоюзом. Однак президент Янукович змінив плани, і не має наміру підписувати Угоду у ці дні.
Окрім того, ще до саміту стало відомо, що від асоціації з ЄС відмовилися Вірменія та Азербайджан. З Білоруссю це питання навіть не обговорювалося. У той же час, Молдова і Грузія планів не змінили, і мають намір парафувати угоду. Етап підписання, на який раніше вийшла Україна, у цих двох країн заплановано на наступний рік.
Після відкриття саміту, о 14:30 у Міністерстві закордонних справ Литви заплановано прес-конференцію за фактом парафування угоди про єдиний повітряний простір між Європейським Союзом і Україною. Серед учасників будуть присутні голова відділу міжнародного транспорту Єврокомісії Філіп Бюргель-Вернет, голова Державної авіаційної служби України Анатолій Колесник.
28 листопада пройде зустріч президента Литви Далі Грібаускайте, голови Європейської ради Хермана Ван Ромпея і голови Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу, де будуть обговорювати ситуацію в Україні та узгодять позицію про перспективи програми Східне партнерство. Після цього відбудеться зустріч голів європейських країн, на якій буде прийнято остаточні рішення щодо подальшого розвитку програми.
28 листопада також пропонується скликати координаційну зустріч всіх голів європейських країн, на якій було б прийнято остаточні рішення щодо подальшого розвитку програми "Східне партнерство".
Увечері відбудеться робоча вечеря за участю голів держав і урядів 28 країн - членів ЄС, а також голів держав, голів Європейської ради, Європейської комісії та Європейського парламенту, а також голів держав та членів урядів 6 країн - учасниць програми "Східне партнерство".
Окрім того, у цей день 28 листопада пройде Конференція громадянського суспільства, на якій лідери громадянського суспільства з країн-учасників "Східного партнерства" та країн-членів ЄС, експерти, оглядачі будуть дискутувати про найбільші виклики, з якими стикається громадянське суспільство у країнах-учасниках програми "Східне партнерство".
29 листопада пройде церемонія підписання угод з країнами Східного партнерства та пленарна сесія, під час якої голови держав і члени урядів 34 країн обговорять прогрес, майбутні перспективи та цілі програми "Східне партнерство". Пізніше цього ж дня відбудеться зустріч президента Литви з представниками опозиції 6 держав-учасниць програми "Східне партнерство" - України, Білорусі, Грузії, Молдови, Вірменії та Азербайджану.
ТАКОЖ: Двері залишаються відкритими
Нагадаємо, 28-29 листопада у Вільнюсі планували підписати угоду про асоціацію України з ЄС. Однак 21 листопада Кабмін ухвалив розпорядження про призупинення підготовки до укладення угоди з ЄС. Рішення уряду викликало хвилю акцій протесту. Люди вийшли на так звані Євромайданиу Києві та низці інших міст з вимогою підписати Угоду.
Янукович заявив з цього приводу, що готовий вести мову про підписання Угоди про асоціацію з ЄС тільки після того, як Україна буде до цього економічно готова.
Пізніше стало відомо, що в оновленому проекті підсумкової декларації Вільнюського саміту учасників ініціативи "Східне партнерство" Євросоюзу залишили згадку про можливе підписання Угоди про асоціацію з Україною. Ця пропозиція так і залишилася в дужках, як і в попередній версії: "Сьогодні було підписано Угоду про асоціацію між ЄС та Україною, включаючи зону поглибленої та всеосяжної вільної торгівлі". !zn
Читайте також:
Євросоюз залишив Україні шанс підписати асоціацію на саміті у Вільнюсі
Янукович розповів про свої плани на саміті Східного партнерства
ЄС обіцяє повернутися до підписання Угоди про асоціацію, як тільки Україна буде готова
Угоду про асоціацію з ЄС може бути підписано поза рамками саміту "Східного партнерства"