З підсумкової декларації Вільнюського саміту прибрали згадку про перспективу членства в ЄС

Поділитися
З підсумкової декларації Вільнюського саміту прибрали згадку про перспективу членства в ЄС © kontrakty.ua
Експерти вважають ці зміни в проекті декларації ударом по країнам, які виступають за розширення Євросоюзу.

Європейський Союз вилучив з проекту підсумкової декларації Вільнюського саміту згадка про статтю договору про ЄС, яка передбачає можливість вступу в Євросоюз будь-якої європейської країни, яка поважає європейські цінності.

Тепер у тексті йдеться лише про те, що "учасники Вільнюського саміту підтверджують європейські прагнення та європейський вибір деяких країн-партнерів і їх відданість побудови глибокої і стійкої демократії".

У попередній версії проекту підсумкової декларації Вільнюського саміту це було сформульовано так: "Саміт визнає суверенне право кожної держави-учасника визначати свої прагнення і остаточну мету у відносинах з Європейським союзом", а також вирішувати, "залишатися партнером, відповідно до статті 8 угоди про Європейський союз, або здійснювати свої європейські устремління, у відповідності зі статтею 49".

Зняте згадка про статті 49 угоди про Європейський союз було важливо і з юридичної, і з політичної точки зору. Ця стаття передбачає, що заявку про вступ в ЄС має право подати будь-яка європейська держава, яка поважає і зобов'язується дотримуватися наступні цінності: повага до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та дотримання прав людини.

ТАКОЖ: В ЄС ще сподіваються, але вже не вірять у підписання асоціації з Україною у Вільнюсі

Крім того, тепер шість учасників Східного партнерства називаються вже не "державами", а "країнами".

Експерти вважають ці зміни ударом по країнам ЄС, які виступають за розширення Євросоюзу, таких, як Польща і Швеція, які сподівалися надати державам-партнерам підтримку у спробі зблизитися з Євросоюзом, і одночасно перемогою скептиків щодо розширення, в першу чергу Німеччини, Франції, Нідерландів.

Остаточний текст декларації приймуть вже на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в Литві 29 листопада після того, як його схвалять глави урядів або держав-членів ЄС, а також представники шести країн-партнерів - Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови та України.

Нагадаємо, 28-29 листопада у Вільнюсі планували підписати угоду про асоціацію України з ЄС. Однак 21 листопада Кабмін прийняв розпорядження про припинення підготовки до укладення угоди з ЄС.

Єврокомісар з питань розширення і європейської політики сусідства Штефан Фюле 25 листопада заявив, що можливість підписати Угоду про асоціацію Україна-ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі зберігається. За його словами, крайній термін - ранок п'ятниці 29 листопада.

У свою чергу, голова МЗС України Леонід Кожара повідомив, що президент Віктор Янукович все ж планує їхати на саміт Східного партнерства, однак Київ і Брюссель поки не готові підписувати Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі. !zn

Читайте також:

Gazeta Wyborcza: Польща запропонувала альтернативу підписання асоціації Україна-ЄС

ЄС встановило дедлайн для асоціації - ранок п'ятниці 29 листопада

За вступ в ЄС виступають 41% громадян України, за Митний союз - 33%

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі