Посли Європейського Союзу погодили восьмий пакет санкцій проти Росії, повідомив журналіст «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк.
Найдискусійніший пункт – запровадження стелі цін на російську нафту, – включено, стверджує журналіст. Голосувати за пакет планують 5 жовтня.
EU ambassadors має finally agreed on the new #Russia sanctions. oil price cap included. повинні бути formally adopted tomorrow. #Ukraine
- Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) October 4, 2022
Інформацію журналіста підтверджують колеги із The Wall Street Journal та Politicо.
«Країни-члени ЄС близькі до узгодження двоетапного підходу до встановлення стелі цін на російську нафту, запропонованого в рамках «Великої сімки»», - йдеться у матеріалі, опублікованому вдень 4 жовтня.
На першому етапі пропонується закласти правову основу механізму обмеження ціни на російську нафту. Саме він має увійти до нового пакету санкцій проти агресора.
На другому етапі мають бути погоджені деталі цінових обмежень: встановлено поріг цін, розроблено методи контролю за реалізацією обмежень, уточнено кількість готових приєднатися до механізму країн. Американські законодавці виступають за посилення штрафів для покупців, які купують нафту за цінами, вищими за порогові.
Держави-члени ЄС також мають внести правку в червневий пакет санкцій, який забороняє компаніям ЄС страхувати транспортування російської нафти після 5 грудня (дата набрання сили нафтовим ембарго – ред.). І запровадити заборону на перевезення європейськими вантажовідправниками російської нафти за ціною, вищою за порогову. А потім схвалити стелю цін, встановлену G7.
Якщо «Велика сімка» представить напрацьований механізм обмеження цін за кілька днів до 5 грудня, деякі країни ЄС можуть вимагати перехідного періоду для його реалізації в повному обсязі.
Обмеження цін на нафту має мінімізувати доходи Кремля від продажу нафти за кордон. Ідея полягає в тому, щоб встановити максимальну ціну, за якою відправники вантажу з країн «Великої сімки» можуть легально транспортувати російську нафту до країн Азії та Африки. Країни «Великої сімки» сподіваються, що до механізму приєднуватимуться й інші держави.
Низка країн виступала проти обмежень цін на нафту. Зокрема, Греція, Кіпр та Мальта, чиї танкери транспортують більшу частину російської нафти, побоюються негативного впливу обмежень для національних економік.
Але спроба анексії Росією українських територій, схоже, переконала навіть найзатятіших скептиків. У відповідь на дії агресора голова Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн закликала посилити санкції
Країни Євросоюзу зможуть відмовитись від морського імпорту російської нафти вже до 2023 року, а від трубопровідного – до 2027-го. У разі зняття санкцій із Тегерана іранська нафта замістить 50% постачань російської на ринок ЄС, а саудівська вже успішно заміняє. Про те, що чекає на енергетичний сектор агресора, читайте у статті Михайла Гончара «Навіщо Міненерго Росії (дез) інформує Кремль».