Міністри закордонних справ країн ЄС на зустрічі в Стокгольмі 12 травня схвалили основні принципи дорожньої карти щодо майбутніх відносин із Китаєм. Про це повідомив Високий представник ЄС Жозеп Боррель, який визнав, що країни-члени домагатимуться перегляду документа перед самітом лідерів у червні, зазначає Bloomberg.
«Вони погоджуються щодо основних напрямків цього перекалібрування нашої стратегії щодо Китаю, враховуючи нещодавню внутрішню еволюцію в Китаї та траєкторію зовнішньої політики», – сказав Боррель. – «Ми продовжуємо працювати з триптихом, тому що він відображає реальність – (Китай) це суперник, конкурент і партнер».
У документі, розробленому відділом зовнішньої політики ЄС, міститься заклик до країн-членів уникати втягування в змагання між Вашингтоном і Пекіном. Боррель підтвердив позицію «суперник-конкурент-партнер», але зазначив, що баланс цих елементів залежатиме від того, як Китай відреагує на новий підхід Європи.
Країни ЄС намагаються виробити спільну позицію щодо боротьби з економічною могутністю Китаю, причому деякі підкреслюють, що він дедалі більше стає суперником, а не партнером. Деякі держави наполягають на більшій стратегічній відстані, включаючи нові обмеження на експорт технологій до Пекіна.
На думку Борреля, країни ЄС мають «залучати» Китай у багатьох різних питаннях, «і в той же час ми повинні конкурувати з Китаєм і зменшувати наші залежності, коли вони стають занадто великими».
Боррель попередив, що майбутнє зв’язків ЄС із Китаєм також залежатиме від позиції Пекіна щодо вторгнення Росії в Україну.
«Для нас дуже важливо, щоб Росія зрозуміла, що те, що відбувається в Україні, становить для нас екзистенційну загрозу, і ми очікуємо, що Китай використає свою роль і відповідальність», – сказав Боррель, додавши, що «якщо це не так, наші стосунки не будуть такими добрими».
Перед зустріччю глав МЗС, міністр закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс заявив, що Європейський Союз має бути готовий до наслідків потенційного розриву відносин з Китаєм, що може відбутися через конфлікт навколо Тайваня.
Раніше Боррель заявив, що Китай вже втратив можливість бути посередником у війні, яку Росія розв’язала проти України через те, що його «нейтральність» мала, скоріше, проросійську спрямованість.
У США намагаються відновити контакти з Китаєм й навіть відклали введення нових санкцій проти нього (через шпигунські аеростати у лютому). Проте у Пекіні досі не погоджуються на візит до них держсекретаря США Ентоні Блінкена.