У Гельсінкі Трамп виглядав простачком на тлі самовдоволеного Путіна – The Economist

Поділитися
У Гельсінкі Трамп виглядав простачком на тлі самовдоволеного Путіна – The Economist © Getty Images
Зустріч президента США з російським колегою могла обернутися ще більшою катастрофою.

Президент США Дональд Трамп любить похвалитися тим, що діє не так, як його попередники. Це, безумовно, правда, якщо говорити про його поїздку в Європу. У Брюсселі він дорікнув Німеччині в передачі Росії повного контролю над газовою угодою. В Англії він принизив Терезу Мей, розкритикувавши її план по Brexit, перш ніж взяв за руку і описав відносини з Британією як "вищий рівень чогось особливого". Перебуваючи на гольф-курорті в Шотландії, Трамп назвав ЄС торговим ворогом. І в Гельсінкі, задавши питання про те, чи дійсно Росія атакувала демократію Америки, він поставився до відповіді російського президента Володимира Путіна з більшою довірою, ніж до даних власних розвідувальних служб. Про це пише The Economist у статті "Приниження Дональда Трампа в Гельсінкі".

Американці були обурені. На прес-конференції після саміту в Гельсінкі глава їхньої держави показав світу свою слабкість. Він не горів бажанням відстоювати Америку перед обличчям агресора, дії якого трьома днями раніше барвисто описав спеціальний прокурор Роберт Мюллер в обвинувальному акті 12 офіцерам російської військової розвідки у справі про втручання в американські президентські вибори.

Республіканці були серед найжорстокіших критиків Трампа. "Жоден попередній президент ніколи не схилявся більше принизливо перед тираном", - написав сенатор Джон Маккейн.

Навіть Ньют Гінгріч, зазвичай вірний захисник, засудив Трампа за "найсерйознішу помилку президентства". Реакція спонукала Трампа вдатися до ряду поступок, що мало допомогло усунути шкоду.

Тим не менш, незважаючи на вороже ставлення до союзу і близькості з Путіним, поїздка могла б стати ще більшою катастрофою. Побоювання, що містер Трамп може зірвати саміт НАТО, як це сталося з G7, виявилися перебільшеними. Він додав своє ім'я в комюніке, в якому підтверджується прихильність союзників взаємному захисту і їх жорстка позиція щодо Росії. Стурбованість щодо того, що Трамп міг пообіцяти Путіну скасувати санкції або визнати анексію Криму, виявився безпідставною – наскільки можна судити (на зустрічі президентів були присутні тільки перекладачі).

Містер Трамп навіть зробив деякі корисні речі. Він правильно натиснув на союзників по НАТО, вимагаючи збільшити витрати на оборони, навіть якщо сама необхідність є перебільшенням. І розмова з його російським колегою має сенс. Зрозуміло, надії Трампа на грандіозні відносини з Путіним можуть закінчитися знайомим розчаруванням: Джордж Буш заглянув в очі Путіну, виявив душу, і Росія вторглася в Грузію; Барак Обама натиснув кнопку "перезавантаження", і Росія вторглася в Україну. Але в Америки і Росії є що обговорити, особливо контроль над ядерними озброєннями.

Америка найгірша

Тим не менш, все дається високою ціною. Поведінка Трампа (безглузда суміш отрути і лестощів) ще більше підірвала довіру європейців до США. Відповідаючи на запитання про розслідування Мюллера і про погіршення відносин з Росією, Трамп невиразно назвав обидві країни відповідальними.

Можливо, пиха не дозволяє йому серйозно ставитися до російської агресії, оскільки побоюється, що це затьмарить його тріумф від перемоги на виборах. Можливо, як підозрюють деякі, у Путіна є компромат на Трампа. У будь-якому випадку, де Америка коли-то прагнула бути провідною зіркою, править релятивізм. Це робить демократичні країни більш вразливими.

Після успішного проведення Чемпіонату світу Путіна стає переможцем в Гельсінкі. Правда, він, можливо, мав власну мету, визнавши, що хотів перемоги Трампа на виборах. Але сумнівається Захід, рушащаяся демократія і спектакль президента Америки, який поступився йому на світовій арені, вважаються потрійний перемогою (хет-триком) на іншому кінці. У Гельсінкі Путін виглядав самовдоволеним, а Трамп, в кращому випадку, простачком.

16 липня у Гельсінкі відбулися переговори президента США Дональда Трампа і президента Росії Володимира Путіна. Повноформатним переговорам американської та російської делегації передувала двогодинна розмова Трампа з Путіним віч-на-віч.

На підсумковій прес-конференції Трамп і Путін повідомили, що обговорювали російської втручання в американські вибори, ситуацію в Україні та Сирії, реалізацію Мінських домовленостей, газопровід "Північний потік-2", а також проблему розповсюдження ядерної зброї.

У США поведінку Трампа в Гельсінкі жорстко розкритикували ліберальні медіа, Демократична партія і частина республіканців. Президенту дорікають у недостатній жорсткості і "підігруванні" Путіну. Демократи ініціювали слухання в Конгресі з участю перекладача Трампа та інших членів американської делегації в Гельсінкі.

Детальніше про переговори в Гельсінкі читайте в матеріалі Олексія Їжака "Американо-російська асиметрія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі