Рішення Євросоюзу прирівняти спроби обходу європейських санкцій проти Росії до кримінального злочину знову підігріло заклики конфіскувати майно людей, близьких до Кремля.
Проте, як пише «Радіо Свобода», західні експерти поки що не бачать можливості швидкої конфіскації. Головна проблема - встановлення особи російських власників власності за кордоном.
У Німеччині було заарештовано майно лише одного «друга Путіна», засновника USM Holdings Алішера Усманова. На початку жовтня німецькі ЗМІ почули повідомлення про небувалий в історії ФРН вилучення лекції цінних картин на загальну суму 5 мільйонів євро.
Скриньки були переміщені на склад під час гарантійних робіт на яхті "Дільбар" (Dilbar), що належала російському підприємцю Алішеру Усманову.
Вартість побудованої на німецькій верфі Lürssen 156-метрової яхти складає 500 мільйонів євро.
Раніше слідствоконфіскувало цілу картинну галерею на віллі Усманова в баварському містечку Роттах-Егерн на озері Тегернзее, де мільярдер зазвичай проводив час із жовтня до березня. Передбачається, що вартість зборів становитиме кілька десятків мільйонів євро.
Німецька поліція тримає Усманова на прицілі давно. Німецькі правоохоронні органи звинувачують олігарху у провині ухилення від сплати податків на суму 555 мільйонів євро. За інформацією журналу Forbes, загальна сума активів олігарха перевищує 13 мільярдів євро.
Після публікації так званих "панамських документів" правоохоронні органи ФРН отримали достатньо доказів про нелегальні транзакції, скоєні Усмановим.
Однак лише після запровадження 28 лютого цього року у зв'язку із загарбницькою війною Росії в Україні санкцій Євросоюзу проти осіб, близьких до Володимира Путіна, справи щодо Усманова дістали хід.
Було проведено обшуки у філіях швейцарського банку UBS у Франкфурті та Мюнхені. Прокуратура "Мюнхен II" відкрила справу на підставі того, що Усманов мав сплачувати податки у ФРН, оскільки проживав тут значну частину часу. Водночас прокуратура Франкфурта-на-Майні розпочала розслідування за підозрою Усманова у відмиванні грошей та порушенні закону про зовнішньоекономічну діяльність.
Однак є одне "але". За існуючими нормативами, Усманов повинен був добровільно заявити про майно, що знаходиться в його володінні, у тому числі картинах, яхті, віллі і грошах. Оскільки він цього зробив, німецькі правоохоронні органи змогли тимчасово конфіскувати всі належні йому цінності (ключове слово – «тимчасово» ).
Якщо слідству вдасться передати справу до суду, буде найбільший кримінальний процес в історії ФРН за звинуваченням в ухиленні від податків.
А Усманов заперечує своє довготривале проживання в Німеччині. Але захистити Усманова від німецької юстиції не зможе ніхто.
Однак крім Усманова жодна близька до Путіна людина поки не потрапила в Німеччину під кримінальне переслідування. З чим це пов'язано?
За інформацією німецької НУО Finanzwende ("Фінансовий переворот"), лише через Danske bank із Росії на Захід у путінську епоху було виведено близько 200 мільярдів євро. Експерти вважають, що через тіньові структури росіянам удалося розмістити у Німеччині від 20 до 50 мільярдів євро. Однак поки що виявити вдалося не більше чверті цього майна. Як розповів Радіо Свобода представник міністерства фінансів ФРН, у ході виконання закону про санкції в Німеччині було заморожено або потрапило під заборону транзакцій лише трохи більше ніж 5 мільярдів євро.
У німецьких містах безліч будівель належить російським фірмам чи підприємствам із російською участю. Депутат бундестагу від Вільної демократичної партії Александер Ламбсдорфф вважає, що російські бізнесмени мають "велику кількість нерухомості" в Берліні.
У багатьох престижних кварталах, наприклад, у новобудовах району Шлахтензеї на південному заході Берліна, на поштових скриньках фешенебельних будинків значаться російські прізвища, а перед ними часто паркуються машини з московськими номерами. Дослідження телерадіокомпаній rbb24 та ARD показують, що з 2014 року росіяни офіційно зареєстрували у кадастрових відомствах нерухомість на більш ніж 442 мільйони євро. Однак більшість власників майна з Росії не виявлено.
Як роз'яснив Радіо Свобода експерт з фінансових злочинів НУО Finanzende Конрад Даффі, відколи в Німеччині існує так званий "Реєстр прозорості власників активів", усі нотаріуси та ріелтори повинні заявляти про підозрілі моменти у відомство Financial Intelligence Unit (FIU), яке аналізує інформацію про відмивання грошей. Проте багато хто цього не робить.
Причина в тому, що "німецькі ріелтори ласі на нечесних клієнтів", а нотаріуси нічого не бояться через відсутність належного контролю. Щоб убезпечити себе, вони лише обмежуються вказівкою на перевірку відмивання грошей у договорах купівлі-продажу. Таким чином, відповідальність переноситься на покупця, який зазвичай ховається під підставними особами чи фірмами.
Голова фінансового комітету бундестагу Алоїз Райнер наголошує, що його фракція ХДС/ХСС пропонує розширити слідчі повноваження FIU та ввести обов'язкову відповідальність банків, нотаріусів та ріелторів за передачу інформації про підозрілі угоди цьому відомству.
Як пояснив Радіо Свобода представник Німецького федерального банку (Bundesbank), є багато різних методів виведення майна з-під санкцій. Купівля нерухомості - один з них.
Інший спосіб – участь у різних інвестиційних фондах або пірамідах з дочірніх підприємств та пайової участі в активах. Переплетення фірм та пайової участі в них, які могли б стати об'єктом розслідування західних податкових та правоохоронних органів, майже неможливо розпізнати. Підприємці переписують свої активи на партнерів із бізнесу чи родичів, як це було у випадку з яхтою Усманова. Вони також намагаються використовувати інструменти правової держави, подаючи позови проти конфіскації майна і цим або уповільнюючи її, або роблячи практично неможливою.
"Особлива складність полягає в тому, що у певних випадках відносини власності або економічні права на майнові цінності навмисно приховуються, наприклад, шляхом складних конструкцій різних підприємств, що знаходяться за межами Європи", - пояснила представниця Мінфіну ФРН.
З офіційно зареєстрованим майном росіян проблем у німецьких органів влади немає. Однак , перш ніж конфіскувати нажите незаконним шляхом майно, необхідно знати, де і в чиїх руках воно знаходиться.
Експерти також вказують на участь німецьких адвокатів у прихованні точного походження коштів. Вони прикриваються професійною таємницею і таким чином можуть приховувати інформацію про відмивання грошей.
Представник міністерства економіки ФРН зазначив у розмові з Радіо Свобода, що в Німеччині насправді немає повної інформації про те, хто має в своєму розпорядженні. За його словами, всі особи, які мають капітал на суму понад сто тисяч євро, повинні добровільно повідомляти про це Федеральне управління з економічних питань та експортного контролю (BAFA) та Німецький федеральний банк. Але ключове слово тут - "добровільно".
Представник Федерального банку Німеччини також підтвердив Радіо Свобода, що правоохоронні органи можуть встановлювати майно, яке підпадає під санкції, у рамках Закону про зовнішньоекономічну діяльність, як це сталося у випадку з Усмановим. Але, за його словами, складання загального реєстру майна російських громадян у Німеччині поки що не заплановано. Формально російські політики, чиновники та підприємці повинні самі заявляти про своє майно в Німеччині, якщо воно підпадає під заборону користування, що випливає із санкцій. Важко уявити, що хтось із них у здоровому глузді та твердій пам'яті піде на це.
Як нещодавно повідомлялося, офіцери Національного агентства боротьби з злочинністю затримали в Лондоні трьох осіб, підозрюваних у відмиванні грошей. Зокрема 58-річного «великого російського бізнесмена». Ім'я та прізвище затриманого не розкриваються, але низка джерел стверджує, що йдеться про російського олігарха, екс-співвласника «Альфа-банку» Михайла Фрідмана.