У столиці Болгарії, Софії, поліція перешкодила проведенню біля подарованої РФ новорічної ялинки протестної акції проти російської агресивної політики щодо України, повідомляє болгарське видання Faktor.bg.
Присутні активісти не порушували громадський порядок; вони оточили ялинку, розмахуючи українськими прапорами і плакатами з протестними гаслами. При цьому в акції взяли участь як українці, так і болгари.
"Болгари і українці зібралися сьогодні о 15:00 біля собору Святого Воскресіння, перед скандальною новорічною ялинкою, яку посол Росії Анатолій Макаров подарував жителям Софії кілька днів тому від імені уряду в Москві. Їхня акція - протест проти агресивної російської політики. Громадяни вимагали свободи для українських моряків, заарештованих у Керченській протоці. Незадоволені політикою Кремля махали українськими прапорами і плакатами з вимогою зупинити російську агресію", - зазначає видання.
Також учасники акції розмістили біля підніжжя ялинки символічні паперові кораблики, на яких були написані імена захоплених Росією українських моряків; кораблики згодом повісили на дерево, разом з листівками проти агресії РФ.
Проте на місце проведення акції викликали поліцію, яка, прибувши, відразу ж затримала більшість учасників - з метою їхньої ідентифікації, як заявляли самі поліцейські. Крім того, болгарські силовики зірвали з ялинки листівки, кораблики та прапорці Болгарії і України, а також пообіцяли всім присутнім незабаром надіслати виклик до поліції.
Відповідне відео на своїй сторінці у Facebook розмістила одна з учасниць пікету - активістка Марта Гєоргєва.
Також відео з акції протесту опублікував болгарський активіст Асен Генів.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".