Спеціальний представник США з питань України Курт Волкер впевнений, що Росія цілеспрямовано шукає привід для нападу на Україну; Волкер заявив про це в інтерв'ю програмі ТСН.Тиждень.
Волкер нагадав, що раніше Вашингтон вважав малоймовірним сценарієм пряму військову агресію Кремля проти України.
"Але тут стався інцидент, коли Росія атакувала українські кораблі кілька тижнів тому. І тепер, я думаю, ми повинні розглядати реалістичну ймовірність того, що Росія почне нову агресію. І ми повинні зробити все можливе, щоб справа не дійшла до цього. Ми повинні зробити все, щоб запобігти агресії і стримати її", - заявив спецпредставник США.
Також Волкер висловив стурбованість поширенням Росією заяв про нібито підготовку Україною військової провокації і можливе застосування Збройними силами України хімічної зброї.
"Таке дезінформування турбує, тому що для Росії потрібний привід для агресії. Хотілося б думати, що це робиться для того, щоб відвернути увагу від агресії проти українських кораблів в Чорному морі. Але ми повинні бути дуже пильними, повинні стежити за ситуацією і в ідеалі - уникнути подальшої ескалації та агресії", - заявив Волкер.
Як повідомлялося, 17 грудня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив Україну в підготовці якихось провокацій на адмінкордоні з Кримом і пригрозив Києву жорсткою реакцією у відповідь.
Перед цим прес-секретар МЗС РФ Марія Захарова заявляла, що ЗСУ нібито готуються до наступу на ОРДЛО із застосуванням хімічної зброї.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".