Ці навчання є відновленням радянської традиції навчань країн Варшавського договору, який таким чином готувався протистояти НАТО. Білорусь і Росія з 2009 року вирішили відновити ці навчання, хоча потенційного ворога не називали. Їх проводять раз у два роки почергово на території Білорусі та Росії. Винятком був лише 2015 рік.
Особливість навчань в 2017 році – зміна геополітичної обстановки: агресивні дії Росії проти України і її протистояння з НАТО, і Білорусь, яка була переговорним майданчиком для України і Росії в обговоренні проблеми Донбасу, за словами військових аналітиків, виступає як союзник країни-агресора.
За даними білоруського міністерства оборони, на навчаннях будуть присутні 10 тисяч 200 військовослужбовців. З них сім тисяч – білоруські військові, три тисячі – російські. Як повідомляють російські джерела, загальна чисельність особового складу, який бере участь у навчанні "Захід - 2017", становитиме близько 12 700 військових.
Проведення навчань сплановано в два етапи. На першому етапі передбачається здійснити завершення підготовки військ до бойового застосування по ізоляції районів дій незаконних збройних формувань та диверсійно-розвідувальних груп противника, нарощування угрупування ВПС і військ ППО для прикриття важливих державних і військових об'єктів, підготовку до відбиття можливої агресії, а також відпрацювання питань організації взаємодії та всебічного забезпечення.
На другому етапі планується відпрацювати питання управління військами в ході ведення бойових дій при відбитті агресії проти Союзної держави в умовах мінливої обстановки, організації взаємодії та всебічного забезпечення в інтересах вирішення поставлених завдань.
Як повідомляє видання, білоруська опозиція побоюється, що російський президент може використовувати ці навчання для початку анексії Білорусі, адже його політика є непередбачуваною. На Заході теж висловлювали стурбованість та навіть закликали відмовитися від них. Наприклад, міністр оборони Великобританії Майкл Фаллон вважає, що ці навчання Росії і Білорусі проводяться з метою спровокувати НАТО і випробувати його обороноздатність.
У міністерстві оборони Білорусі 13 вересня відзначили виключно оборонний характер навчань "Захід-2017" і пообіцяли, що всі російські військові, які беруть у них участь, залишать білоруську територію до 30 вересня. Президент Білорусі Олександр Лукашенко раніше також запевнив, що "вони не збираються ні на кого нападати". Хоча, за його словами, російсько-білоруське військове угруповання буде вчитися воювати, про всяк випадок.
Як будуть проходити навчання "Захід", міноборони Білорусі обіцяє звітувати щодня на брифінгах і прес-релізах. На цей захід акредитовано 280 журналістів, переважно іноземних ЗМІ, запрошені 80 спостерігачів, у тому числі з України та країн НАТО.