У Сербії керівна партія погодилася на проведення нових муніципальних виборів у Белграді після масових протестів опозиції, а також негативних оцінок голосування від Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини. Про це повідомляє “Радіо Свобода”.
Голосування відбулося 17 грудня минулого року. Опозиція звинувачувала владу у фальсифікаціях на виборах у Белграді та заявляла, що офіційні результати, згідно з якими більшості не отримала жодна політична сила, не відображають волю населення. Наприкінці грудня та січні у Белграді відбулися масові протести, які представники влади називали "спробою кольорової революції".
28 лютого Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини оприлюднило звіт про вибори в Сербії, де вказало на порушення демократичних стандартів під час голосування, зокрема створення переваг у ЗМІ для керівної Сербської прогресивної партії президента Александара Вучича, наголошуючи, що учасники перебували в нерівних умовах. Хоча прямих звинувачень у фальсифікаціях не було.
Виконуючий обов'язки мера Белграда та заступник голови керівної партії 2 березня зрештою оголосили, що партія "не боїться" нових виборів, тому згодна на повторне голосування.
Президент Сербії також закликав серйозно поставитися до звіту Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини та провести повторні вибори в Белграді. Вучич, виступаючи з націоналістичних позицій та підтримуючи зв'язки з РФ, водночас намагається зберегти відносини з ЄС, адже Сербія є кандидатом на вступ до Союзу.
Очікується, що дату нового голосування визначать протягом 30 днів.
Дострокові парламентські та муніципальні вибори в Сербії стали важливою політичною подією року на Західних Балканах, оскільки вони визначатимуть майбутнє країни та вектор її руху. Детальніше про це — в статті Володимира Цибульника “Вибори в Сербії: що змінилося?”.