На виборах у Сербії фіксували вкидання  бюлетенів — спостерігачі

Поділитися
Позитивне висвітлення правлячої партії на національних телеканалах та провідна роль президента Вучича змінили правила гри на виборах.

Нещодавні місцеві та парламентські вибори в Сербії були затьмарені серйозними порушеннями, зокрема підкупом виборців, кількаразовим голосуванням виборців та вкиданням бюлетенів, повідомляє Politico з посиланням на дані спостерігачів.

Сербська прогресивна партія (SNS), яка дедалі більше скептично ставиться до ЄС, отримала на виборах 17 грудня 46,8% голосів, тоді як опозиційна коаліція «Сербія проти насильства» здобула 23,6%. Після виборів люди виходили на протест проти фальсифікації.

«День виборів пройшов спокійно, але був відзначений численними процедурними недоліками, включаючи застосуванням вибіркового права під час голосування і підрахунку голосів, частими випадками черг на виборчих дільницях, порушенням таємниці голосування і численними випадками групового голосування», — йдеться у звіті місії спостерігачів Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).

Зафіксовані випадки залякування та переслідування громадських активістів і журналістів. Спостережна місія також висловила «обмежену довіру до інформації від національних громадських мовників», всі вони є проурядовими.

Хоча у звіті визнається, що Сербія прийняла деякі з попередніх пропозицій щодо законодавства, пов'язаного з виборами 2022 року, інші рекомендації були «недостатньо враховані», зокрема ті, що стосуються забезпечення рівних умов та запобігання залякуванню та тиску на виборців.

Президент Сербії Александар Вучич, який прагне добрих відносин як з Росією і Китаєм, так і з ЄС, у травні подав у відставку з посади президента SNS і не балотувався на парламентських виборах. У звіті, однак, зазначається, що Вучич все ще відіграє центральну роль у передвиборчій кампанії, беручи активну участь у заходах SNS, виступаючи на телебаченні та розміщуючи білборди.

На думку групи спостерігачів, це дало перевагу партії Вучича.

«Усі національні канали, за якими здійснювався моніторинг, висвітлювали агітаційну діяльність відповідно до закону, однак у програмах більшості мовників домінувало позитивне висвітлення президента та правлячих партій.

У вівторок звіт оприлюднила незалежна сербська новинна агенція N1. Згодом його підхопила низка національних таблоїдів, які стверджували, що результати виправдовують уряд.

Прем'єр-міністерка Сербії Ана Брнабіч заявила, що звіт «кладе край усій брехні та нісенітницям про вкрадені вибори».

8 лютого Європейський парламент прийняв резолюцію, що закликає до незалежного розслідування виборів у Сербії, які, на думку кількох депутатів Європарламенту, були «нижче за очікувані для країни-кандидата на вступ до ЄС стандарти».

І Брнабич, і Вучич відкинули будь-яке міжнародне втручання, назвавши його порушенням суверенітету країни.

У травні минулого року в Сербії виникла криза влади – опозиційні партії звинуватили уряд Ани Брнабич у неспроможності запобігти двом нападам на громадян, в яких загинули восьмеро школярів. На масових мітингах вимагали відставок міністрів. 

Детальніше про вибори в Сербії читайте у статтях  Володимира Цибульника «Вибори в Сербії: що змінилося?» та «На що зважиться Вучич після виборів і протестів?».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі