Туреччина посилає сирійців на підтримку Азербайджану в ескалації конфлікту з сусідньою Вірменією, заявили двоє сирійських бійців, в той час, як Анкара обіцяє посилити підтримку свого союзника, пише агентство Reuters.
Зіткнення на території Нагірного Карабаху є найбільшим з 2016 року, з повідомленнями про десятки загиблих і сотні поранених.
Посол Вірменії в Росії заявив у понеділок, що Туреччина направила в Азербайджан близько чотирьох тисяч бійців з півночі Сирії. Помічник президента Азербайджану Ільхама Алієва спростував цю інформацію.
Вірменія також заявила, що турецькі військові фахівці ведуть бойові дії пліч-о-пліч з Азербайджаном в Нагірному Карабасі - гірській сепаратистській області Азербайджану, якою керують етнічні вірмени. В Єревані також говорять, що Туреччина надала Азербайджану безпілотні літальні апарати та військові літаки. Азербайджан спростував ці повідомлення.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який все більше напружує турецькі військові м'язи за кордоном, пообіцяли підтримку Баку.
Двоє людей з підтримуваних Туреччиною повстанських угруповань в районах північній Сирії, що перебувають під турецьким контролем, заявили, що вони направляються в Азербайджан в координації з Анкарою.
"Я не хотів їхати, але у мене немає грошей. Життя дуже важке і бідне", - сказав боєць, який бився в Сирії за Ахрар аль-Шам, угруповання, яка підтримувала Туреччина.
Обидва бійці сказали, що, за словами командирів їх сирійських бригад, вони будуть заробляти близько 1500 доларів на місяць - це велика зарплата для Сирії, де економіка в руїнах і нестабільний курс валют.
Боєць сказав, що він домовився про своє призначення з посадовою особою з підтримуваної Туреччиною Сирійської національної армії (СНА) в Афрін - регіоні на північному заході Сирії, захопленому Туреччиною і її сирійськими повстанськими союзниками два роки тому.
Нагадаємо, вранці 27 вересня карабахський конфлікт спалахнув з новою силою. Сторони конфлікту - Вірменія та Азербайджан - звинуватили один одного в наступальних діях і ракетному обстрілі житлових кварталів у регіоні Арцах (нинішній Нагорний Карабах і прилеглі території).
Подальший розвиток ситуації багато в чому залежить від того, яку позицію займатимуть у війні за Нагірний Карабах Москва та Анкара. Туреччина всіляко підтримує Азербайджан. Але виглядає вкрай малоймовірним, що Анкара відкрито втрутиться в збройний конфлікт на боці Азербайджану.
А ось яку позицію займатиме Москва, яка озброювала як Єреван, так і Баку? Російське МЗС закликає до переговорів. Але Кремль уже довгі роки проводить в регіоні політику «розділяй і володарюй», що підсилює його позиції на Південному Кавказі. «Розморожування» ж нагірнокарабаського конфлікту дозволяє росіянам досягти ряду стратегічних цілей. По-перше, перерізати нафтові та газові комунікації через Південний Кавказ, за якими азербайджанські енергоносії потрапляють на європейський ринок. По-друге, продемонструвати Китаю, що найбільш оптимальним маршрутом розгалуженого проєкту «Один пояс - один шлях», є російська гілка, а не південнокавказька.
Баку почало наступ в Нагірному Карабасі, прагнучи відновити суверенітет над регіоном. Найближчі дні покажуть, чи вдасться Азербайджану досягти своєї мети. Поки ж азербайджанська армія взяла під контроль шість населених пунктів регіону і кілька стратегічних висот в зоні конфлікту. Про те, що відбувається в Нагірному Карабасі, читайте в статті Володимира Кравченка «Осіннє загострення».