Туреччина і США уникли прямої конфронтації - The Economist

Поділитися
Туреччина і США уникли прямої конфронтації - The Economist Туреччина випустила на свободу американського пастора © Деловая столица
Туреччина звільнила американського пастора, який знаходився під вартою, проте залишається ще багато інших проблем.

Проурядова турецька преса засуджувала Ендрю Брансона задовго до його вироку в суді. Американський пастор, затриманий в 2016 році за звинуваченням в участі у невдалій спробі державного переворота проти президента Реджепа Тайипа Ердогана, часто згадувався в турецьких медіа як "шпигун". За повідомленнями однієї з газет, якби переворот вдався, Брансон став би главою ЦРУ; інша газета стверджує, що південно-східна Туреччина перетворилася б в християнсько-курдську державу. Ердоган особисто звинуватив пастора у зв'язках з терористичними угрупованнями. Прихильники Брансона вважають, що такі твердження безглузді, пише The Economist.

Президенти США і Туреччини відмовилися обговорювати питання звільнення Брансона. "Я не веду переговорів про заручників", - написав Дональд Трамп, хоча і подякував Ердогану за те, що той звільнив пастора. Турецький лідер протестував. Вердикт суду був результатом "незалежної і неупередженої судової системи країни, повідомила прес-служба Ердогана. Ті, хто уважно стежить за Туреччиною, дружно посміялися з такого коментаря.

Турецька економіка зітхнула з полегшенням. Якщо б суд продовжував утримувати Брансона під вартою, Америка майже напевно наклала б нові санкції на Туреччину. (Як повідомляється, Трамп розпорядився повернути додому всіх американських дипломатів, що знаходилися в країні.)

Туреччина вже відчула ознаки серйозної кредитної кризи і рецесії, що насувається. На початку цього літа, після того, як Він відмовився від угоди, яка дозволила б Брансону повернутися додому, Америка заморозила активи двох міністрів і подвоїла мита на експорт турецької сталі і алюмінію. Турецька ліра звалилася. Нові санкції спровокували б ще одну паніку, підштовхнувши турецькі компанії з боргами у твердій валюті ще ближче до безодні.

Рішення суду подарувало деяким з них промінь надії. 16 жовтня ліра досягла двомісячного максимуму. Звільнення пастора також надало Туреччині простір для маневру в небезпечному конфлікті з саудитами, яких підозрюють у вбивстві журналіста Джамаля Хашоггі в консульстві Саудівської Аравії в Стамбулі 2 жовтня. Туреччина і США уникнули прямої конфронтації, і Трамп, схоже, радий, що пастор повернувся додому до проміжних виборів у листопаді.

Однак напруга між двома союзниками НАТО не спадає. Ще кілька американських громадян залишається у в'язницях Туреччини, поряд з десятками тисяч людей, заарештованих на хибних підставах після невдалої спроби державного перевороту. Америка пригрозила відмовитися від доставки в Туреччину 100 винищувачів F-35, якщо уряд Ердогана не відкладе покупку російського зенітно-ракетного комплексу С-400.

Між тим, Туреччина раніше була обурена відмовою США у відмові видати мусульманського проповідника, якого звинувачують в спробі здійснення державного перевороту, а також в об'єднанні північно-східної Сирії з курдськими повстанцями, яких Туреччина вважає терористами. 12 жовтня Ердоган пообіцяв почати новий наступ на курдів на схід від Євфрату, де їх супроводжує спецназ США. Ніщо з цього не є доброю ознакою.

Однак випустив пастора Брансона "вирішили, принаймні, символічну проблему, через яку Туреччині важко було спілкуватися з адміністрацією Трампа", заявив Ілтер Туран, професор університету "Більги" в Стамбулі. Це все може здатися не таким істотним, але це найкраща новина у відносинах Туреччини та США за останній час.

На слуханні справи 12 жовтня все виявилося на диво сюрреалістичним. Свідки, які раніше стверджували, що бачили, як пастор зустрічається з курдськими сепаратистами, відкликали свої заяви. Прокурор попросив пом'якшити вирок. Суддя виніс вирок, що пастор має провести три роки за гратами, але постановив, що досудового ув'язнення під вартою цілком достатньо і звільнив його. Через день чоловік, який перебував посеред конфлікту двох союзників НАТО, полетів на літаку додому.

Зазначимо, турецький суд засудив Брансона, якому загрожувало до 15 років в'язниці, до трьох років позбавлення волі. Однак його звільнили в залі суду, зарахувавши за виконання вироку термін, який він провів у в'язниці під слідством.

Пастора звинувачували в тому, що він нібито пов'язаний з терористами з "Робочої партії Курдистану" і якоїсь "терористичною організацією гюленистів", яка, за офіційною версією, стоїть за спробою військового перевороту в 2016 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі