Президент США Дональд Трамп пов'язав укладення торгової угоди з Китаєм з гуманним розв'язанням кризи у Гонконзі. Про це заявив через кілька годин після того, як Держдепартамент повідомив, що глибоко стурбований повідомленнями про пересування китайських сил уздовж кордону цього особливого району Китаю. Про це повідомляє агентство Reuters.
Американське зовнішньополітичне відомство попередило, що подальша ерозія автономії Гонконгу ставить під загрозу преференції, якими той користується відповідно до законодавства США.
Трамп також запропонував особисто зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном, щоб допомогти вирішити кризу.
"Звичайно, Китай хоче укласти угоду. Нехай спочатку вони гуманно попрацюють з Гонконгом!" - написав Трамп в Twitter.
Торгова війна між Вашингтоном і Пекіном стала одним з головних факторів ризику для світових ринків і глобальної економіки.
Трамп, який прагнув до укладення угоди для виправлення торгових дисбалансів з Китаєм напередодні президентських виборів в 2020 році, зіткнувся зі зростаючою критикою з боку Конгресу за те, що не зайняв жорсткішу позицію щодо Гонконгу і охарактеризував протести як "заворушення", з якими повинен розбиратися Китай.
Трамп також повідомив, що Китай "відповість взаємністю" на відкладене до 15 грудня введення 10-відсоткового тарифу на китайський імпорт вартістю понад $ 150 мільярдів і "коротка відстрочка до грудня принесе багато хорошого".
Вуличні демонстрації і протести почалися в Гонконзі після внесення закону про спрощену процедуру екстрадиції підозрюваних в інші країни, включно із материковим Китаєм. У 1997 році колишня британська колонія Гонконг була передана під управління Пекіна за договором, згідно з яким комуністичний уряд КНР обіцяв не міняти політичний та економічний устрій на острові і підтримувати принцип "одна країна - дві системи". Спрощена процедура висилки підозрюваних до Китаю загрожує переслідуванням інакодумців у Гонконгу, вважають противники закону.
Під тиском протестувальників гонконгська адміністрація на невизначений час зняла законопроект з розгляду, але опозиція вважає, що цього недостатньо і вимагає відкликати його остаточно.
У цьому році протести, що почалися як мирний громадянський рух, зібрали на вулицях до мільйона осіб. Після зіткнень з поліцією і штурму законодавчих зборів протестувальниками протистояння набуло запеклий характер. Поліція регулярно застосовує при розгоні не тільки палиці, але і так звану "нелетальну зброю".
Видання The Economist вважає, що уряд Китаю може піти шляхом силової зачистки протестів і повторити трагічні події на площі Тяньаньмень в Пекіні 1989 року. Аналітики підкреслили, що такий сценарій не вигідний насамперед для КНР. Детальніше читайте в матеріалі "Майбутнє Гонконгу: до чого призведуть багатотижневі протести" і в статті Наталії Бутирської "Гонконг: територія свободи під китайським ковпаком" у тижневику "Дзеркало Тижня. Україна".