"Він працював з філіппінським диктатором Фердинандом Маркосом, а також з ангольським тираном Жонасом Савімбі. В Україні він допоміг зробити з колишнього злочинця Віктора Януковича президента, який наказав стріляти в демонстрантів і втік з країни", - пише на сторінках Washington Post Енн Еплбаум.
Вона додає, що зважаючи на все це, репортажі про те, що партія Януковича заплатила Манафорту 12 мільйонів доларів зі своєї "чорної каси", навряд чи були несподіванкою. Тепер політтехнолога замінила інша зловісна фігура – Стівен Баннон. Але перш ніж Манафорт зникне з поля зору, варто подивитися на те, що його співпраця з Трампом говорить про них обох.
"Впродовж виборчої кампанії в США дуже багато було сказано про численні ниточки, які пов'язують Росію Володимира Путіна і виборчий штаб Трампа. Але фундаментальна річ так і не була розкрита. Головна проблема Трампа не в тому, що він симпатизує російським олігархам, а що він і є російських олігарх попри те, що йому довелося бути американцем. Я не маю на увазі, що Трамп їсть ікру і гуляє в московських нічних клубах, хоча я знаю, що він все це робив. Він олігарх російського зразка: багатій, який прагне поєднати бізнес з політикою, при цьому його підходи до обох сфер цілком цинічні і інструментальні", - наголошує Еплбаум.
Вона нагадує, що Кремль скуповує політиків по всій Європі. Трамп тим часом зізнався, що він у минулому давав гроші кандидатам від обох партій, а здебільшого демократам. Свої дії він пояснив так: "Я підтримував політиків, тому що я займався бізнесом". Мільярдер ніколи не демонстрував інтересу до політичних дебатів чи ідей. Його цікавило лише що і кого він може купити.
Його трансформація з донора в кандидата в президенти, яка частково теж продиктована "манією величі", головним чином обумовлена бажанням просувати свій бізнес. Як російські олігархи використовують політичну владу, щоб скерувати гроші в свої компанії, так робить і Трамп. В червні федеральні запити продемонстрували, що п'ята частина його витрат на передвиборчу кампанію насправді осіла в його власних фірмах. Він використовував політичні акції для просування своєї продукції. А під час візиту в Шотландію Трамп рекламував своє поле для гольфу.
Тепер в оточенні кандидата-республіканця говорять, що навіть якщо він програє, він може перетворити натовп розлючених послідовників у фундамент медіа-кампанії. Еплбаум зауважує, що в своїй передвиборчій кампанії Трамп використовував тактики, які Манафорт використав в Україні для того, щоб привести до влади проросійського кандидата. До їх числа належать розпалювання міжетнічної ворожнечі, гра на людських страхах і ненависті, підрив довіри до демократії. В 2006 році Манафорт порадив Януковичу публічно звинувачувати опонента у намірі сфальсифікувати результати виборів. А "Партія регіонів" почала готувати спостерігачів. За дивним збігом обставин, абсолютно теж саме робить Трамп. А тепер, на заміну Манафорту він обрав людину, яка керує сайтом Breitbart.com – майже копією російського пропагандиста Sputnik News.
"Масивний і дуже агресивний тролінг, боти, які розповсюджують злі салогани, постійне повторення фальшивих "новин" - все це тактики, які виправдовують путінську Росію, а тепер і Америку Трампа", - пише публіцист.
Вона додає, що кандидат-республіканець навіть дотримується "естетики" російських олігархів. Його резиденція Trump Tower нагадує вишукані маєтки в передмісті Москви. Його дружна і екс-модель зі Словенії Меланія Трамп, у якої за спиною сумнівна міграційна історія, дуже схожа на "золотошукачок", які живуть з багатими росіянами у їхніх вульгарних маєтках.
"Звісно, московські олігархи значно багатші за Трампа, можливо тому він їм і заздрить. І вони багатші тому, що успішно перетворили свої гроші в політичну силу, а потім використали політичну силу, щоб отримати ще більше грошей. Хіба можливий президент Трамп не піде по їхніх стопах? Він точно може використати зовнішню політику США, щоб змусити іноземних диктаторів вкласти гроші в його компанії. Він може призначити суддів, які винесуть рішення на його користь і позбавлять його бізнес проблем із законом. Він може використати посаду президента, щоб допомогти своїй сім'ї збагатитися. І саме це роблять російські олігархи", - йдеться в статті.
Еплбаум зауважує, що в сучасній історії США не було президента, який би використав владу і вплив для самозбагачення. Якщо Трамп переможе, такий президент з'явиться. Адже він бореться за цю посаду не для того, щоб допомогти своїй партії чи просунути якісь ідеї. Він балотується з тієї ж причини, що і російські олігархи: задовольнити власне его і заробити грошей.
Раніше NYT писало, що радник Трампа і Януковича вів бізнес з олігархами в Україні та створив "Оппоблок". Зазначалося, що Манафорт повернувся до політичної діяльності в Україні раніше, ніж очікувалося. Коли новий президент Петро Порошенко оголосив про парламентських виборах у жовтні 2014 року, американський політтехнолог почав збирати до купи уламки партії Януковича. Він працював на колишнього главу адміністрації президента Сергія Льовочкіна. У вересні 2014 року Манафорт прибув в Україну і почав працювати над ребрендингом розділеної і дискредитованої партії. У підсумку він реінкарнував "Партію регіонів", створивши "Опоблок".
Раніше в матеріалі The New York Times з посиланням на НАБУ говорилося, що Манафорт міг отримати 12,7 млн доларів від партії Януковича. Дані "чорної бухгалтерії" Партії регіонів, в якій ім'я Манафорта фігурує 22 рази, говорять про те, що він міг таємно отримати 12,7 млн доларів з України в період з 2007 по 2012 рік.
Washington Post підмітив, що Манафорт допомагає Трампу тими ж методами, що і Януковичу, намагаючись створити в США страх перед "фальсифікацією" виборів.