До виборів президента США 2020 року залишилося менше місяця, але Сполучені Штати ризикують зіштовхнутися з «хаотичним днем виборів». Цей «хаос» можуть спровокувати дії американського президента Дональда Трампа, який закликав своїх прихильників "йти на виборчі дільниці і дуже уважно спостерігати за процесом голосування", пише Bloomberg.
Таку «пропозицію» Дональда Трампа можна розглядати як заклик брати більш активну участь у давно усталеній практиці спостереження за виборами, або ж як заклик до його прихильників влаштовувати галасливі мітинги поза межами виборчих дільниць.
Незалежно від намірів президента, виборчі посадові особи повинні ретельно готуватися до дня голосування. Без відповідних запобіжних заходів «велика мобілізація» занадто рішучих прихильників Трампа може спричинити порушення роботи виборчих дільниць та підірвати довіру до самих виборів.
Першочерговим завданням для держави є виконання норм щодо нагляду за процесом голосування. У більшості американських штатів політичним партіям дозволяється призначати однакову кількість представників для спостереження за голосуванням, адже вони можуть повідомляти про порушення та перевіряти точність результатів. Кваліфікаційні вимоги залежать від штату, але в більшості випадків спостерігачі мають бути зареєстрованими виборцями в штаті, де вони працюють.
Більшість штатів обмежують кількість спостерігачів від політичних партій. Деякі виборчі дільниці вимагають, щоб спостерігачі носили спеціальні значки, що засвідчують їх особистість та показують політичну приналежність.
Зазвичай спостерігачі не «залякують» виборців. Проте, є підстави вважати, що цього року деякі спостерігачі під час голосування в США можуть бути «менш стриманими».
У 2018 році федеральний суд скасував розпорядження, яке забороняло спостерігачам використовувати тактику „безпеки голосування” - наприклад, носити зброю всередині виборчих дільниць, що може лякати виборців. Така судова постанова була спровокована ситуацією в штаті Нью-Джерсі у 1981 році під час виборів губернатора, коли Республіканський національний комітет відрядив позаштатних поліцейських для моніторингу виборчих дільниць.
Тепер, коли обмеження знято, республіканці розпочали роботу з набору 50 тисяч добровольців, які будуть виконувати функції спостереження за виборами в штатах.
У серпні Трамп заявив про те, що його кампанія планує залучити "всіх", включаючи шерифів, поліцію та адвокатів США, для моніторингу місць голосування. Такі заяви можуть не відповідати реальності, адже Трамп говорив про подібні речі у 2016 році, але штати повідомили про те, що кількість спостерігачів від республіканців не збільшилася.
Однак послаблення обмежень роботи спостерігачів, разом із заявами Трампа про потенційну фальсифікацію результатів, підняли перспективу «хаосу» під час дня виборів, який може спричинити тривалі затримки або взагалі відмову виборців від голосування.
Виборчі дільниці в США повинні підготуватися до таких збоїв вже зараз. Спостерігачі за виборами мають проходити сертифікацію та перевірку. Штати, які забороняють використання вогнепальної зброї, повинні наполягати на дотриманні спостерігачами закону.
Губернатори штатів також повинні бути готові задіяти Національну гвардію там, де великі демонстрації можуть перешкоджати доступу виборців до місць для голосування.
Трамп навів достатньо доказів того, що він має намір втриматися при владі, навіть якщо це призведе до «залякування виборців», резюмує видання.
До виборів президента США залишилося небагато часу.
На загальнонаціональному рівні серед потенційних виборців Байден випереджає Трампа на 16%. Відзначимо, що Байден у двох соціологічних опитуваннях випереджає Трампа на загальнонаціональному рівні на десять і вісім відсотків відповідно.
Прогноз FiveThirtyEight дає Байдену 80% шансів на перемогу в президентських перегонах, а Трампу лише 20%. Модель також дає демократу 29% шансів на впевнену перемогу - тобто перемогу на всенародному голосуванні, принаймні з різницею в 10 відсотків.
Аналітики журналу The Economist вважають, що шанси Байдена на перемогу набагато вищі, ніж у чинного глави держави, якого висунули республіканці.
Інтерес до виборів піднявся до майже рекордного рівня. Майже 6 з 10 зареєстрованих виборців кажуть, що вони стежать за виборами "дуже пильно". Це найбільше, ніж в будь-яку іншу президентську кампанію в цей час в циклі, починаючи з 2000 року.