The Guardian: З 2014 у Китаї ув'язнили сотні тисяч уйгурських жінок, деяких за «злочини» десятилітньої давності

Поділитися
Експерти проаналізували новий витік файлів поліції Китаю.

Згідно з аналізом нового витоку файлів поліції Китаю, з 2014 року у китайській провінції Сіньцзяні заарештували та ув'язнили сотні тисяч уйгурських жінок, включно з релігійними лідерами, пише The Guardian. При чому деяких літніх жінок затримали за звичаї, що мали місце десятиліття тому.

З'являється все більше доказів того, що у Китаї жорстоко поводяться з мусульманським населенням уйгурів. Зокрема, їхні традиції та релігію розглядають як докази екстремізму і сепаратизму.

Новий аналіз витоку поліцейських файлів показав, що понад 400 жінок – деяким з них понад 80 років – китайська поліція засудила за носіння релігійного одягу, набуття або поширення релігійних знань. Більшість з них засудили за вивчення Корану. Про це розповіли дослідники з американської організації Uyghur Human Rights Project, які на основі аналізу матеріалів справи зробили висновок, що загалом, ймовірно, були затримані сотні тисяч жінок.

У 2017 році 70-річну Патіхан Імін засудили до шести років ув'язнення. Її «злочини», за версією китайської поліції, – це вивчення Корану з квітня по травень 1967 року, носіння консервативного релігійного одягу з 2005 по 2014 рік і зберігання вдома електронної версії Корану.

Іншу жінку, Езізгюль Мемет, звинуватили в тому, що вона протягом трьох днів «незаконно» вивчала Святе Письмо разом зі своєю матір'ю. І відбувалося це «у лютому 1976 року або близько того». На то момент Езізгюль Мемет було всього п'ять чи шість років. Жінку затримали 6 липня 2017 року і засудили до 10 років ув'язнення.

Поліцейські матеріали вперше опублікували кілька ЗМІ, зокрема BBC, у 2022 році. Але як пише The Guardian, це перший випадок, коли поводження з уйгурськими релігійними лідерами проаналізували дослідники. Попередні свідчення жінок, ув'язнених у таборах у Сіньцзяні, показали, що китайський уряд нібито примусово їх стерилізував, змушував робити аборти. Також жінки розповіли, що піддавалися сексуальному насильству, а крім того, їх примушували до шлюбу.

Інші звинувачення включали носіння «незаконного релігійного одягу», придбання або зберігання релігійних книг вдома, відвідування «незаконних релігійних зборів» і навіть організацію весілля без музики. Останнє, згідно зі звітом, у Китаї офіційно вважається ознакою релігійного екстремізму.

Найдовший вирок отримала 35-річна Айтіла Розі, яку засудили до 20 років за те, що вона вчилася читати Коран і при цьому працювала у центральному Китаї в 2007 році.Також Айтілу Розі звинуватили у викладанні та вивченні Корану з невеликою групою жінок з 2009 по 2011 рік.

У Китаї уйгурських жінок, які діяли як релігійні діячі в громаді, державні наративи зображують «прихильницми релігійного екстремізму». Однак дослідники кажуть, що релігія є важливим засобом для жіночої активності та самовираження в уйгурських громадах.

Професорка етномузикології в Лондонському університеті СОАС і співавторка нового звіту Рейчел Гарріс каже, що устаз (міські жінки-лідерки, які прийняли реформаторський стиль ісламу, що прийшов з Близького Сходу в 1980-х роках) використовували релігію для здобуття освіти та участі в міжнародній торгівлі.

Тим часом, буві (жінки-релігійні лідери переважно в сільських уйгурських громадах) мали значну владу в суспільстві і відповідали за проведення ритуалів народження і смерті, навчання дітей і нагляд за релігійною і культурною діяльністю жінок.

«Урядовий наратив полягав у тому, що жінок потрібно звільнити від релігійного гноблення. Насправді вони забрали цю [установу] в ім'я звільнення жінок», – сказала Гарріс.

За словами Гарріс, хоча устаз все ще відіграє важливу роль серед уйгурської діаспори, традицій буві збереглося небагато. 

«Культура буві, включаючи їхню поезію, пісні та релігійні збори, була репресована і придушена», – зазначила професорка.

Доповідь з'явилася в той час, коли Велика Британія, США та інші країни засудили ставлення Пекіна до уйгурів під час рідкісного розгляду ситуації з правами людини в цій країні в ООН минулого тижня. Британія закликала Пекін «припинити переслідування і свавільні затримання уйгурів і тибетців і дозволити справжню свободу релігії або переконань і культурного самовираження».

У відповідь посол Китаю в ООН Чень Сюй заявив, що занепокоєння викликане «нерозумінням або дезінформацією», і що «деякі країни безпідставно звинувачують і оббріхують Китай, ґрунтуючись не на фактах, а на ідеологічних упередженнях і необґрунтованих чутках і брехні».

Раніше США заборонили імпорт продукції китайського виробника принтерів Ninestar Corp та китайської хімічної компанії Xingjang Zhongtai Chemical через ймовірні порушення прав людини. Також Сполучені Штати запровадили санкції проти китайських високопосадовців, підозрюваних у серйозних порушеннях прав людини. Йдеться саме про обмеження прав уйгурів та інших етнічних меншин в автономному районі Сіньцзян.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі